Menu

Jack Ketchum

Jacek Ketchum to jeden z najsłynniejszych autorów powieści grozy. W swoim dorobku posiada "Dziewczynę z sąsiedztwa", "Jedyne dziecko" oraz "Poza sezonem". Za wiele książek uzyskał nagrodę Brama Stokera, wyróżnienie takie przyznawane jest twórcom literatury grozy. Jego książki charakteryzuje ukazanie ludzkiej natury oraz lęków, o których nie mówi się głośno.
Arizona, rok 1848. Rok zakończenia wojny meksykańskiej. Przeznaczenie i pistolety sprawiły, że na swojej drodze w Little Fanny Saloon stanęli: reporter Marion T. Bell i legendarny zwiadowca John Charles Hart. Miasteczko Gable’s Ferry, słynące z handlu rzecznego powstało niemal z dnia na dzień. Brakuje w nim jedynie kościoła, szkoły i więzienia. Choć niektórzy uważają, że potrzebne byłoby jedynie więzienie. W ciężkim miejscu w czasach bezprawia, któregoś dnia Hart i Bell natkną się na Elenę – młodą i ciężko ranną Meksykanę. Naga kobieta opowiada im o porwaniu i niewoli, której ona i jej siostra doświadczyły z rąk hermanas de lupo – złowrogich Sióstr Balenzura i ich poplecznika – Paddy’ego Ryana. Wszystko to wydarzyło się w obozie niewolników, po drugiej stronie rzeki nazywanej Garanta del Diablo – Usta Diabła. Minęło zaledwie trzysta lat od czasów Corteza. Trzysta lat od chwili, gdy Starzy Bogowie Meksyku byli w pełnym i przerażającym rozkwicie: Tezcalipoca – bóg księżyca i nocy; Tlazolteotl – pożeracz plugastwa czy Xipe – władca obdartych ze skóry. Krew zamiast deszcz. Krew w nagrodę.
Przez długi czas Jack Ketchum i Edward Lee podążali odrębnymi ścieżkami, tworząc swoje ściskające żołądek i przekraczając wszelkie granice dobrego smaku oraz poprawności literackiej fikcji historie niezależnie. Teraz ich drogi się jednak spotkały, czego wynikiem jest pięć wspólnie napisanych opowiadań, gwarantujących miłośnikom literatury ekstremalnej porządną dawkę makabry i szokującą rozrywkę na najwyższym poziomie, skłaniając ich z pewnością do sięgnięcia po kolejne publikacje (sięgnięcia po więcej).
Zabawa w chowanego opowiada o grach i zabawach. Bezmyślnych, niekiedy może i niebezpiecznych. Ale czasem, kiedy przebywasz z odpowiednimi ludźmi, mogą one skusić nawet i ciebie. Lecz nie powinny. Nigdy. Bo może spotkać cię to, co szukających dreszczyku emocji studentów college'u z niewielkiej mieściny w stanie Maine, dla których niewinna zabawa w chowanego w opuszczonym domu przeistoczyła się w koszmar. Chciałem napisać, że ta powieść to nie jest „typowy Ketchum”, ale wtedy dotarło do mnie, że wręcz przeciwnie. Bo nie sięganie po ekstremum jest znakiem szczególnym tego wyśmienitego autora. Nie brutalne opisy, od których przewracają się wdzięczności, jak w przypadku „Poza sezonem”, i nie opowieści na faktach, które osiadają na sumieniu już na zawsze (jak to było z „Dziewczyną z sąsiedztwa”). Cechą szczególną Jacka Ketchuma jest niepokojąco dogłębna znajomość ludzkich postaw i zachowań. To właśnie ona sprawia, że jego bohaterowie są tak prawdziwi a historie tak przekonujące. I w tym znaczeniu wyśmienita „Zabawa w chowanego”, zaskakująco jak na autora klasyczna, podszyta gotykiem opowieść grozy, to cały Ketchum. Autor, którego umysłu i spojrzenia należy się bać, dał tu z siebie naprawdę dużo. Jakub Ćwiek
"Dziewczyna z sąsiedztwa" to książka o szaleństwie, które wydobywa się z ludzkiego umysłu i zaraża wszystkich wokl, doprowadzając do narastania cierpienia oraz nienawiści. Książka, obok której nie da się przejść obojętnie. Stawia na nogi oraz trzyma do granic możliwości. Fani Stephena Kinga również będą usatysfakcjonowani. Król we własnej osobie napisał wstęp do książki! Przedmieścia miasteczki charakteryzują się przytulną atmosferą, ładnymi domkmi oraz idealnymi trawnikami. Idylla dla każdego, poza Meg oraz jej kalekiej siostry Susan. W ciemnej, pełnej wilgoci piwnicy domu Chandlerów, dziewczyny uzależnione są od humorów swojej ciotki Ruth. Jej nagłe wybuchy złości oraz szaleństwa, przechodzą na jej synów oraz okolicę. Jedynie jeden chłopiec ma na tyle siły, by oprzeć się złu. Jednak jak długo będzie w stanie kierować się dobrem, gdy wokół jedynie zarażone umysły. „Jeżeli pragniesz horroru o wilkołakach, wampirach i strzygach, odłóż grzecznie „Dziewczynę z sąsiedztwa” na półkę. Ta powieść to horror, ale Jack Ketchum nie straszy nas wymyślnymi demonami. Jego potwory spotykamy codziennie w lustrze. To bowiem horror o najbardziej przerażających potworach, jakie chodzą po Ziemi – ludziach. Jest wstrząsająca, okrutna i długo nie pozwala zasnąć. Ani przejrzeć się w lustrze.” – Robert Ziębiński, Dzika Banda „Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści w historii literatury współczesnej. Pełna przenikającego bólu, obezwładniającego cierpienia i zwierzęcych instynktów, kruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca. Po lekturze książki, można zwątpić w sens słowa "człowieczeństwo". Poruszająca historia, do której scenariusz napisało życie!” – Mariusz Juszczyk, Horror Online
„Rudy” to kolejna znakomita i długo wyczekiwana książka amerykańskiego mistrza grozy Jacka Ketchuma. „Rudy” przedstawia to oblicze autora, które polscy czytelnicy cenią najbardziej. Nie znajdziecie tu kanibali, ale kolejną bezkompromisową wędrówkę w głąb ludzkich lęków i emocji. Polskie wydanie powieści „Rudy” zostało wzbogacone o znakomitą minipowieść „Prawo do życia”, co sprawia że ta pozycja jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów niepokojącej prozy Jacka Ketchuma. Dzięki temu polski czytelnik ma okazję poznać dwa literackie oblicza mistrza grozy, ale każde z nich niezwykle przejmujące, niczym jego najlepsze powieści jak „Dziewczyna z sąsiedztwa”, „Jedyne dziecko” czy „Straceni”.
Straceni to najdojrzalsza powieść Jacka Ketchuma, igrająca z przyzwyczajeniami czytelnika. Kunszt amerykańskiego autora obnaża banalność zła, trywializację zbrodni dokonującą się w zbiorowej świadomości. Wstrząsająca analiza umysłu szaleńca eksploruje rejony niedostępne wcześniej literaturze. Brutalna, emocjonująca książka, która łapie odbiorcę za gardło, nie pozwalając wyzwolić się z żelaznego uchwytu prozy mistrza suspensu. Być może, gdyby Jennifer i Tim wiedzieli, że kilka piw i dobry skręt nie wystarczą ich kumplowi, by w pełni cieszyć się latem, nigdy nie pojechaliby na kemping nad zbiornikiem Turnera. Ray Pye śmiertelnie poważnie traktuje wszystko, co robi. Nawet zabawę... Cztery kule dla brunetki. Ramię, twarz, szyja, oko. Dwie dla rudej. Nigdy nie został skazany. Cztery lata później detektywa Schillinga nadal prześladują wspomnienia ofiar. I nie ma zamiaru spocząć, póki ich zabójca nadal żyje. Jennifer i Tym myślą, że najgorsze mają już za sobą. Nawet nie wiedzą, jak bardzo się mylą. Ray Pay jest mistrzem ceremonii. Zabawa dopiero się zaczyna…
Wypoczynek w nadmorskim kurorcie zmienia się w straszliwy koszmar dla pięknej nowojorskiej redaktorki i grupy jej przyjaciół. Trzy kobiety i trzech mężczyzn muszą stawić czoła złu, które czai się w lasach wokół Dead River. Zaczyna się bezlitosne polowanie, które zmienia się w krwawą walkę o przetrwanie. Czy opuszczony dom na odludziu okaże się miejscem ostatecznej klęski człowieczeństwa? Kto jest najbardziej przerażającym facetem w Ameryce? Prawdopodobnie Jack Ketchum, wyklęty twórca horrorów, którego przerażającą pierwszą powieść – „Poza sezonem” – trzymacie właśnie w ręku. Stephen King Książka, która zmieniła oblicze współczesnego horroru. Bezkompromisowa w każdym calu, stworzyła legendę Jacka Ketchuma. Mariusz Juszczyk, Horror Online
Seks, dziwne zbiegi okoliczności, tajemnica, zbrodnia, psychopaci, wyrafinowane tortury – to charakterystyczne elementy prozy Jacka Ketchuma. Wayne, barman i potencjalny zabójca, zawsze tchórzy w ostatniej chwili. Podczas wycieczki prawie dusi swoją dziewczynę. Po jej ucieczce Wayne zauważa kobietę i mężczyznę. Na jego oczach para popełnia brutalne morderstwo. W jednym ze sprawców barman rozpoznaje stałego klienta baru. W jego chorej głowie powstaje plan koszmarnej przejażdżki… Oparty na autentycznych wydarzeniach, pełen rozbuchanych emocji i okropieństw dramat Ketchuma nieodparcie wciąga i pochłania czytelnika! Do powieści dołączono opowiadanie Chwasty.
jack Ketchum, autor książek takich jak "Dziewczyna z sąsiedztwa" oraz "Zabawa w chowanego" zyskał opinię wiodącego pisarza uprawiającego gatunek tzw. horroru ekstremalnego. Babski wieczór to szarpiąca nerwy jazda bez trzymanki w stronę bezkompromisowego horroru, uznana przez niektórych za zbyt brutalną, by mogła trafić do masowej sprzedaży i przeciętnego czytelnika. Jest to uwspółcześniona wersja historii odwiecznego konfliktu między płciami, ale posunięta do ekstremum. Jack Ketchum po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych! Tak krwawej i kobiecej opowieści jeszcze nie było! Jack Ketchum oddaje inicjatywę paniom i na jedna wyjątkową noc zamienia je w spragnione zemsty potwory. Nikomu nie odpuszczą! Nikt nie jest bezpieczny! Przygotujcie się na zaskakującą, drapieżnie brutalną opowieść o delikatnym zapachu wiśniowego błyszczyku. (Olga Kowalska z WielkiBuk.com)