Menu

Jurek Zielonka

Jurek Zielonka, ur. w 1955 r. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, pracował jako lektor w Ośrodku Alliance Francaise. Od 1981 r. mieszka w australijskim mieście Perth, gdzie uczy jęz. francuskiego.
Pamiętacie Orga – prehistorycznego łowcę o dobrym sercu – i małego Mamutka? Jesteśmy pewni, że tak, a jeśli ktoś ich jeszcze nie poznał, niech to co prędzej nadrobi („Org i Mamutek. Spotkanie” – wydanie wiosna 2018). Wydarzenia, jakie towarzyszyły poznaniu tej pary, sprawiły, że zaprzyjaźnili się bardzo. To zaś oznacza, że teraz już wspólnie będą przeżywać przygody, poznawać różne stworzenia, nowych ludzi. I właśnie tak będzie tym razem. Niedaleko jaskini Orga zamieszkał człek, którego nasz bohater bardzo nie lubi. Pan Neandertal wydaje mu się bardzo niemiły, ba! – gburowaty, źle wychowany i w ogóle bez żadnych zalet. Czy Org ma rację? To się okaże. Wszystkiego dowiecie się z lektury tej zabawnej, a jednocześnie bardzo mądrej, książeczki. Zapraszamy.
Dawno, dawno temu, w epoce zwanej lodowcową, na pokrytych śniegiem i lodem terenach Europy rosły wtedy trawy, mchy i porosty, a także niektóre gatunki drzew. Mimo zimna nie brakowało zwierząt, a były wśród nich prawdziwe giganty: mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe, tygrysy szablozębne oraz jelenie olbrzymie. W takich to czasach żył też bohater tej fantastycznie ilustrowanej książeczki imieniem Org. Pewnego dnia, kiedy poczuł się wyjątkowo głodny, nie bacząc na mróz postanowił wyruszyć na polowanie. Rzecz to oczywista, wszak, aby żyć, jeść musiał. Tym razem jednak nic nie poszło zgodnie z planem. Wprawdzie zastawiona pułapka okazała się skuteczna, lecz do dołu wpadł… Mamutek, mamucie dziecko, którego łzy skruszyły serce prehistorycznego łowcy. Nie najadł się biedak, ale zyskał dozgonnego przyjaciela. I tak właśnie zaczyna się cała seria przygód Orga i Mamutka. W kolejnych książkach, które ukażą się już wkrótce, dobroduszny Org przekona się, że jaskinia ozdobiona podobiznami zwierząt wygląda dużo ładniej, nauczy się, jak rozpalać ogień (i dzielić tą wiedzą z innymi), potem będzie próbował zrealizować pewne marzenie… Ale będą to już kolejne historie… Na razie Org wyrusza na polowanie… Wierszowana, niezwykle dowcipnie napisana opowieść spodoba się i małym odbiorcom, i ich rodzicom.
Agata ma los w garści. Nie jest idealnie, fakt, ale może liczyć na swoją najlepszą kumpelę Siwą i ukochanego Kajtka
Seria książek Przygoda z Czytaniem to program adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Książki z poziomu IV – Czytam samodzielnie – opierają się ma metodzie sylabowej. Tekst jest podzielony na wyróżnione kolorem zgłoski, dzięki czemu dziecko w prosty sposób poznaje sylabową budowę wyrazu. Wymawianie poszczególnych zgłosek jest naturalną skłonnością człowieka i często jest łatwiejsze niż składanie wyrazu z liter, co sprawia, że nauka czytania metodą sylabową przynosi wymierne efekty. Teksty w książce są atrakcyjnie zróżnicowane – mają formę wierszy, wyliczanek, dialogów oraz krótkich opowiadań. W ten sposób autorzy przygotowują małego czytelnika na różnorodność form literackich. Dla dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nauka jest przede wszystkim zabawą, do której zachęcają znane postacie ze świata Disneya. W książce znajduje się też dyplom dla małego czytelnika oraz naklejki, którymi rodzic może nagrodzić postępy i zaangażowanie dziecka. Czas na Przygodę z Czytaniem!
II nagroda ex aequo drugiej edycji konkursu prozatorskiego wydawnictwa ZNAK Tadzio to być może Pan Tadeusz czasów PRL-u, napisany przez zdolnego ucznia Mrożka. (Jan Błoński) Zabawna i pełna ciepła opowieść o wkraczaniu w wiek męski, rozgrywająca się głównie w malowniczej alpejskiej scenerii. Jej bohater, naiwny marzyciel i pięknoduch - obarczony ponadto tajną misją - ulega podszeptom serca i grze wyobraźni, wikła się w ciąg przygód i dokonuje wyborów, które w końcu pozwolą mu poznać lepiej siebie i otaczający go świat. Książka ta powinna zadowolić czytelników, którzy cenią humor, gustują w ironii i nie stronią od metaliterackiej zabawy. Jest to bowiem także rzecz o nie zawsze wyraźnej granicy między prawdą i kłamstwem, fikcją i rzeczywistością, oraz delikatny pastisz pewnego wielkiego dzieła...