Menu

Krauze Monika

Czy wiecie, co dokładnie człowiek ma w środku, do czego to wszystko służy, jak się w nim mieści i czemu z niego nie wypada? Te i wiele innych, często trudnych pytań na temat ciała, jego budowy i funkcji poszczególnych „elementów” zadało swojej kuzynce Tośce, studentce medycyny, dwoje siedmiolatków – bliźniaki Ania i Olek. Odpowiedzi spisali i narysowali w książce „Ciao, ciało!” i zachęcają do jej przeczytania nie tylko swoich rówieśników! Pełna humoru i rzetelnych informacji książka Moniki Krauze w jasny, rzeczowy i dostosowany do wieku młodych czytelników sposób zaspokaja potrzebę wiedzy małych odkrywców na temat ludzkiego ciała. Piękne ilustracje Łucji Malec-Kornajew dowcipnie dopełniają całość i naprawdę pozwalają zobaczyć „co człowiek ma w środku”.„Ciao, ciało!” warto mieć w swojej biblioteczce!
Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest grawitacja, dyfuzja czy jak powstaje rosa? Niemożliwe, ależ skąd. Pomoże w tym niezastąpiona mama Zuzki. Barwny, żywy język, a do tego zabawne rysunki Tomasza Samojlika – wszystko to sprawia, że pierwsze kroki w świecie nauki są wyjątkowo łatwe.
Wszyscy zastanawiamy się nad pochodzeniem Wszechświata, Ziemi i własnego życia. Geofizyka wspólnie z innymi dyscyplinami nauk o Ziemi jest kluczem do odkrywania naszego pochodzenia. Każdy z nas chce bezpiecznie i wygodnie żyć. Te dyscypliny naukowe pomagają nam w osiągnięciu tych celów, ostrzegając przed skutkami nieuniknionych katastrof naturalnych. Dzięki geofizyce poszukujemy i odpowiedzialnie wykorzystujemy zasoby naturalne naszej planety. Kula ziemska oraz jej historia inspirują i intrygują ludzi. Pomyślcie zatem o tej dziedzinie wiedzy… Tym razem przedstawiamy Wam ją w trochę innym świetle – poprzez niezwykłe przygody niezwykłych geofizyków. Bo każdy z nich to postać nieprzeciętna. Zapytajcie spotkanego na swojej drodze geofizyka o jego pracę, o jego misję, a zobaczycie ten blask w oczach. Nie ma wątpliwości, że nasza praca jest naszą pasją. Jesteśmy naukowcami. Zapraszam Was w geofizyczną podróż widzianą oczami innych, w podróż, która może stanie się inspiracją do wyboru kariery naukowej, może do wyboru nauk o Ziemi jako hobby, a może inspiracją do zwiększania wiedzy w tym zakresie. Prof. Beata Orlecka-Sikora, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN Monika Krauze – z wykształcenia przyrodniczka, z zamiłowania literatka. Zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu na dokończenie powieści Leopolda Tyrmanda Wędrówki i myśli porucznika Stukułki Wydawnictwo MG, Warszawa 2016 (jako Monika Dyrlica). Autorka przewodników po ZOO: Ogród zoologiczny Poznań: stare ZOO, Ogród zoologiczny Poznań: nowe ZOO, Wydawnictwo Miejskie 2002. Obecnie pracuje nad książkami dla dzieci. Chodzi twardo po ziemi, ale z głową w chmurach. Wie, że wszystko jest możliwe. Kocha życie i ludzi. Widzi szklankę do połowy pełną. Jej marzeniem jest zobaczyć zorzę polarną. To było fascynujące, móc spotykać się z naukowcami IGF PAN, rozmawiać z nimi i na podstawie ich wspomnień dokonać fuzji nauki i literatury, tworząc finalnie coś tak oryginalnego, jak książka, którą trzymają Państwo w ręku – mówi. Będę szczęśliwa, jeśli opowiadania poruszą Państwa duszę i wywołają uśmiech. Życzę mnóstwa wrażeń podczas lektury!