Menu

Maciej Wasilewski

Maciej Wasilewski urodził się 1982 roku w Warszawie. Jest reporterem, autorem książek i nauczycielem akademickim. Napisał: "Jutro przypłynie królowa", "Bogusław Mec. Bim bam bom, mogę wszystko!". Jest dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji "Herodot" im. R. Kapuścińskiego.
Siły mroku przejmują panowanie nad kolejnymi królestwami, a opętani przez ciemność żołnierze plądrują krainy, które mieli chronić. Krwawa rozgrywka z przerażającymi potworami trwa nie tylko na lądzie i morzu, lecz także w Królestwie Nicości, w której rządzi okrutny Heru. Po przejściu pożogi zostaje tylko zniszczenie i groza. Królestwo Ynos przygotowuje się na uderzenie wrogiej floty. Na wyspie Agoj znajduje się coś, co usilnie pragną zdobyć koszmarne hybrydy. Jaką niezwykłą tajemnicę kryje tamtejsza kopalnia? Czy znaleziona w niej księga dowódcy leśników pomoże rozwikłać zagadkę? I kto naprawdę w tej straszliwej wojnie jest wrogiem, a kto sojusznikiem?
Spowita w mroku kraina Kurhan stała się wyzwaniem dla ogromnej liczby śmiałków. Ze wszystkich stron świata wyruszyły okręty pełne wojowników żądnych przygód. Dali skusić się mirażem łatwych bogactw, będących niemal w zasięgu ręki… Los jednak nie był dla nich łaskawy. Zło uwięzione przed wiekami na wyspie, dotąd poza nią nieznane, zostało uwolnione. Nie trzeba było długo czekać na to, co musiało nastąpić. Krwawa łuna ogarnęła całą krainę. Śmierć ruszyła śladem wojowników.
Pitcairn to skrawek lądu na Oceanie Spokojnym leżący piętnaście tysięcy kilometrów na południowy wschód od Londynu. W 1790 roku do brzegów wyspy przybił brytyjski okręt Bounty. Buntownicy zeszli na ląd. Obecnie żyje tam kilkadziesiąt osób. Sześć razy do roku w pobliże wyspy podpływa statek, czasem zawija jacht, a mieszkańcy z tajemniczych powodów niechętnie patrzą na obcych. Angielski dziennikarz został deportowany, zanim zdążył zejść z pokładu. To samo spotkało francuskiego autora książek podróżniczych. Pewna reporterka usłyszała: „Powiesimy cię, jeśli o nas źle napiszesz”. Korespondentka australijskiego „The Independent” była zastraszana. Na forum internetowym zamieszczono post: „Kathy Marks powinna być zastrzelona”. Maciej Wasielewski dostał się na wyspę, podając się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, okazało się jeszcze bardziej skomplikowane, niż przeczuwał…
81:1 to niezwykła reporterska etiuda na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią a Skandynawią. Pełni pasji młodzi reporterzy dają nam kompendium wiedzy o owianym tajemnicą archipelagu i jego mieszkańcach. Historia, ekonomia, polityka, kultura, a przede wszystkim mentalność Farerów przedstawiona jest w formie reporterskich obrazków i barwnych anegdot. Nie brak tu zarówno zaskakujących danych statystycznych i encyklopedycznych, fascynujących ciekawostek, jak i przygód reporterów oraz portretów napotkanych przez nich nietuzinkowych postaci. 81:1 to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku - ten pełen sprzeczności fascynujący kraj naszych najmniej znanych europejskich sąsiadów. Dwóch chłopaków na hulajnogach z kraju tanich dentystów przyjechało do miejsca, gdzie wszyscy znają bieliznę wszystkich - tak można streścić tę szaloną książkę. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski zmonopolizowali Wyspy Owcze. Stało się to w ten sposób, że zamieszkali tam, poznali niemal wszystkich mieszkańców, a potem o nich napisali. Tak powstała (idę o zakład) pierwsza na świecie i jedyna reporterska książka o tych wyspach. Jedna książka, dwa debiuty. I oba świetne. Mariusz Szczygieł
Pomiędzy jasną a ciemną stroną mocy to podręcznik, który posiada zalety pozycji nowoczesnej i niezależnej, a momentami nawet prowokacyjnej. Z założenia ma być „ostry”, szczery i otwarty na nowe formy przekazu informacji (graffiti, Internet), żeby przemówić i pobudzić do samodzielnego, krytycznego myślenia młodego odbiorcę. Autorem podręcznika jest nauczyciel z 15-letnim doświadczeniem w nauczaniu etyki, filozofii i psychologii na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. NINIEJSZY PODRĘCZNIK DO ETYKI DLA GIMNAZJUM • dostosowany jest do po poziomu gimnazjum i współczesnego kontekstu otwartego na międzykulturowy dialog; • zawiera pytania wykraczające poza samą etykę i odwołuje się do innych dziedzin wiedzy (np. psychologia, historia), aby odkryć podstawę założeń, na których tworzymy opinie na temat dobra i zła; • oferuje szeroki wachlarz metod prowadzenia lekcji, np. dyskusję na temat przykładów współczesnych zjawisk z życia społecznego, analizę tekstów literackich, religijnych, artystycznych i filmowych, eksperymenty myślowe itp. • obejmuje całą podstawę programową, pozwalając na swobodny wybór tematów; • proponuje możliwość e-mailowej oraz telefonicznej wymiany myśli z autorem. Na końcu każdej z pięciu części znajdują się ćwiczenia podsumowujące treści rozdziałów, a poradnik metodyczny przybliży tematy lekcji także nauczycielom bez filozoficznego wykształcenia.