Menu

Rusin Wiesława

• Jak trafić do najlepszych ateńskich tawern? • Który grecki kanion jest największy na ziemi? • Dlaczego kobiety nie mogą zwiedzać klasztorów Áthos? • Kiedy odbywa się Festiwal Oliwny na terenie antycznego Olintu? Grecja, czyli nowe spojrzenie na kolebkę Europy. Po wyjeździe z Pascalem zrozumiesz, że to prawdziwy pępek świata. Moja Grecja to pachnące ziołami poranki na łąkach pod Olimpem, delfiny wyskakujące z białego, nieruchomego morza tuż za portem rybackim w Stomio, rejsy statkiem kapitana Kostasa na wyspę Skiáthos. Zapach kawy z tygielka w nadmorskiej kafejce w Salonikach, smak świeżego soku z pomarańczy w porze sjesty pod parasolami ateńskiego Thissío, chłodny poranek w wiosce Vradeto tuż obok kanionu Vikos, zastygłe w upale kamienne domy-wieże w wioskach Mesa-Mani na Peloponezie. Wiesława Rusin, hungarystka, podróżniczka, autorka przewodników turystycznych
• Gdzie jest miejsce spoczynku Homera? • Piasek: biały, czerwony czy czarny? • Santoryn, Santoríni, Thira czy Thirassía? • Gdzie pumeks ma 25 m? Santoríni, czyli nowe spojrzenie na wyspę. Podczas wyjazdu z Pascalem napijesz się wina pod wulkanem. Podczas mozolnej jazdy krętymi drogami do wioski Oia pilotka opowiadała nam o tutejszej historii, tajemnicach i atrakcjach. Wulkan, wybuch, Wenecja, wina i wiatr. Kłopoty z wodą pitną, którą trzeba sprowadzać z innych wysp i kontynentu albo pozyskiwać z odsalarni wody morskiej. Wyrosłe na powulkanicznej glebie dzikie kapary. Liczne przydomowe świątynie, które bynajmniej nie świadczą o gorliwej duchowości mieszkańców, ale o ich inwencji i sprycie, bo za posiadanie przydomowego kościółka lub kaplicy można sobie sporo ująć z podatków. Oślepiająco białe domy, niektóre zwieńczone błękitnymi kopułkami i dachami, są pomalowane właśnie na takie a nie inne kolory, bo te ponoć skutecznie odbijają słoneczne światło. Choć Grecy spoza Santoríni utrzymują, że to dlatego, iż biała farba jest po prostu najtańsza. Wyspa oczarowała nawet wybredne zjawisko społeczno-medialne zwane Brangeliną: Brat Pitt i Angelina Jolie mają tu swoją posiadłość, pilnie strzeżoną i wyposażoną w prywatną przystań. Łukasz Najder, redaktor, autor bloga literackiego Pocztówki z Paranoi
• Ile naprawdę wysp liczy Dodekanez? • Paradise, Banana, Sunny czy Magic? • Gdzie jest nieoficjalny raj naturystów? • Czy Skala leży poza skalą? Kos, czyli nowe spojrzenie na wyspę. Z Pascalem poznasz Kos wszerz i na skos! – Maria! Przywiozłem ci gości! – z pokoiku we wnętrzu domu wyszła starsza pani, a za nią puszysty czarny kocur. Po wymianie powitalnych grzeczności kobieta wzięła klucz i pokazała mi prześliczne dwupoziomowe studio z tonącym w zieleni i kwiatach tarasem. Okienko kuchni wychodziło na zadbany ogród warzywny, w którym pyszniły się w słońcu czerwone pomidory, fioletowe bakłażany, żółte tykwy, białe patisony i zielone kabaczki. – Jaka szkoda, że to nasza ostatnia noc na wyspie – wyrwało mi się – z chęcią zostałabym tu dłużej… W międzyczasie uprzejmy Grek na motorze dowiózł mojego męża z bagażem. Kiedy już nacieszyliśmy się mieszkaniem i tarasem, pani Maria zaprosiła nas do siebie i postawiła przed nami rizogalo – waniliowy deser z ryżu i mleka, który najwyraźniej przyrządziła dla całej rodziny. Siedzieliśmy wśród zieleni i rozmawialiśmy o życiu, podczas gdy ogródek zapełniał się coraz to nowymi członkami rodziny. W różowym świetle zachodu słońca poczuliśmy niezwykłość chwili. Potęgowała ją magia przypadkowych spotkań z ludźmi. Wiesława Rusin, podróżniczka, autorka przewodników turystycznych
Cukrzyca bez strachu to znakomity poradnik dla chorych na cukrzycę, a także dla ich bliskich i opiekunów. Zawiera podstawowe wiadomości o chorobie, jej objawach, sposobach radzenia sobie z nią na co dzień. Omówiono w niej m.in. następujące zagadnienia: rodzaje cukrzycy, objawy, grupy ryzyka, zapobieganie chorobie, wysiłek fizyczny, zalecane formy aktywności, higiena, samokontrola, zapobieganie powikłaniom. Sporo miejsca zajmują porady dotyczące wspierania chorego na cukrzycę, wsparcia rodziny i pomocy psychologicznej. Poradnik zawiera także rozdziały poświęcone cukrzycy u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Cennym uzupełnieniem są porady dotyczące diety dla diabetyków.
Przepisy zawarte w tej książce czerpią z bogactwa i mądrości tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni europejskich, zwłaszcza śródziemnomorskich. Zostały ułożone według pór roku i skomponowane w taki sposób, by potrawy nie tylko odżywiały, ale też pozostawały w harmonii ze zmieniającym się zapotrzebowaniem termicznym ciała. W ramach danej kategorii posiłków (np. śniadań) proponujemy kilka wariantów, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Zatroszczyliśmy się, aby komponować posiłki z użyciem „superpokarmów” wspomagających układ sercowo-naczyniowy. Choroba nie musi skazywać na rodzinną alienację kulinarną – przeciwnie – może stać się bodźcem dla prozdrowotnego odżywiania dla całej rodziny. Niniejsza książka pokazuje, że odżywianie dla zdrowia może być proste i niedrogie, a dania – smakowite, różnorodne i kolorowe.
Przepisy zawarte w tej książce czerpią z bogactwa i mądrości tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni europejskich, zwłaszcza śródziemnomorskich. Zostały ułożone według pór roku i skomponowane w taki sposób, by potrawy nie tylko odżywiały, ale też pozostawały w harmonii ze zmieniającym się zapotrzebowaniem termicznym ciała. W ramach danej kategorii posiłków (np. śniadań) proponujemy kilka wariantów, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Zatroszczyliśmy się, aby komponować posiłki z użyciem superpokarmów wspomagających układ sercowo-naczyniowy. Choroba nie musi skazywać na rodzinną alienację kulinarną przeciwnie może stać się bodźcem dla prozdrowotnego odżywiania dla całej rodziny. Niniejsza książka pokazuje, że odżywianie dla zdrowia może być proste i niedrogie, a dania smakowite, różnorodne i kolorowe.
Przepisy zawarte w tej książce czerpią z bogactwa i mądrości tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni europejskich, zwłaszcza śródziemnomorskich. Zostały ułożone według pór roku i skomponowane w taki sposób, by potrawy nie tylko odżywiały, ale też pozostawały w harmonii ze zmieniającym się zapotrzebowaniem termicznym ciała. Niniejsza książka pokazuje, że odżywianie dla zdrowia może być proste i niedrogie, a dania - smakowite, różnorodne i kolorowe.
Przepisy zawarte w tej książce czerpią z bogactwa i mądrości tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni europejskich, zwłaszcza śródziemnomorskich. Zostały ułożone według pór roku i skomponowane w taki sposób, by potrawy nie tylko odżywiały, ale też pozostawały w harmonii ze zmieniającym się zapotrzebowaniem termicznym ciała. W ramach danej kategorii posiłków (np. śniadań) proponujemy kilka wariantów, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Zatroszczyliśmy się, aby komponować posiłki z użyciem ?superpokarmów? wspomagających układ trawienny. Choroba nie musi skazywać na rodzinną alienację kulinarną ? przeciwnie ? może stać się bodźcem dla prozdrowotnego odżywiania dla całej rodziny. Niniejsza książka pokazuje, że odżywianie dla zdrowia może być proste i niedrogie, a dania ? smakowite, różnorodne i kolorowe.
Przepisy zawarte w tej książce czerpią z bogactwa i mądrości tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni europejskich, zwłaszcza śródziemnomorskich. Zostały ułożone według pór roku i skomponowane w taki sposób, by potrawy nie tylko odżywiały, ale też pozostawały w harmonii ze zmieniającym się zapotrzebowaniem termicznym ciała. W ramach danej kategorii posiłków (np. śniadań) proponujemy kilka wariantów, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Zatroszczyliśmy się, aby komponować posiłki z użyciem „superpokarmów”, wspomagających leczenie cukrzycy. Choroba nie musi skazywać diabetyka na rodzinną alienację kulinarną – przeciwnie – może stać się bodźcem dla prozdrowotnego odżywiania dla całej rodziny. Niniejsza książka pokazuje, że odżywianie dla zdrowia może być proste i niedrogie, a dania – smakowite, różnorodne i kolorowe.