Menu

Sara Forden

Sara Forden mieszka w Waszyngtonie i pracuje w Bloomberg News. To doświadczona dziennikarka, która 15 lat poświęciła kwestiom dotyczącym przemysłu modowego i znanych marek, takich jak Gucci, Armani, Versace, Prada czy Ferragamo. Jej kariera zawodowa obejmowała także proces budowania zespołów reporterskich, zajmujących się relacjonowaniem wydarzeń ze świata mediów i polityki. Sara Gay Forden to specjalista ds. mediów i komunikacji z tytułem magistra ekonomii i spraw międzynarodowych, uzyskanym na uczelni wyższej Johns Hopkins SAIS.

Sara Forden – reporterka i pisarka

Forden jest autorką bestsellerowej książki „The House of Gucci”, która wkrótce ma zostać przeniesiona na ekrany w reżyserii Ridleya Scotta, z udziałem Lady Gagi i Adama Drivera. Sara Forden pracuje obecnie nad nowymi książkami, jak również w dalszym ciągu zajmuje się karierą w mediach, ale także kieruje zespołem zajmującym się lobbingiem i problemami dużych firm, takich jak Amazon, Facebook czy Google. Jej twórczość to literatura piękna, biografie, autobiografia i pamiętniki.
Sara Gay Forden „Dom Gucci” Sara Gay Forden w swojej książce „Dom Gucci” odkrywa najmroczniejsze sekrety jednej z najpotężniejszych rodzin w przemyśle modowym. O tej pozycji zrobiło się wyjątkowo głośno, gdy w listopadzie 2021 roku do kin wszedł film Ridleya Scotta stworzony na jej podstawie. Z kolei „The Economist” okrzyknął ją najlepszą książką roku. Sara Gay Forden wzięła na warsztat burzliwe dzieje rodziny Guccich, która od pokoleń wiodła prym w branży modowe. Kobiety z całego świata marzyły o tym, aby w ich szafie znalazły się ubrania z logo tej luksusowej marki. Na czele rodzinnego biznesu stał Maurizio Gucci. Mężczyzna bardzo liczył się ze zdaniem swojej żony, Patrizii Reggiani. Do czasu… W pewnym momencie w ich małżeństwie pojawił się kryzys. W dodatku Maurizio podjął szereg złych decyzji, które doprowadziły firmę w 1993 roku na skraj bankructwa. Dwa lata później mężczyzna został zamordowany, o co – po długim śledztwie – oskarżono jego żonę. Patrizia została skazana na 29 lat pozbawienia wolności. Ale czy naprawdę zleciła zabójstwo swojego męża? „Dom Gucci” – najgłośniejsza książka ostatnich lat Sara Gay Forden w świetny sposób oddała klimat tamtych lat i atmosferę tajemnicy i niepokoju, która towarzyszyła wydarzeniom z 1995 roku. Autorka zajrzała do świata luksusu i blichtru i pozwoliła na to również czytelnikom. W swojej książce „Dom Gucci” uchwyciła każdy szczegół, który sprawia, że ta historia wciąga i zachęca do zgłębienia wiedzy o potężnym rodzie Guccich. Sara Gay Forden - doświadczona dziennikarka, która na co dzień pracuje w Bloomberg News w Waszyngtonie. Przez ponad 15 lat mieszkała w Mediolanie, gdzie zajmowała się między innymi pisaniem o włoskim przemyśle modowym. W obszarze jej zainteresowań były takie marki, jak Armani, Gucci, Versace, Prada i Ferragamo. Obecnie dziennikarka kieruje zespołem zajmującym się lobbingiem problemami dużych firm, takich jak Amazon, Facebook czy też Google.
Kronika niezwykłej potęgi dynastii Guccich i jej równie niezwykłego upadku. W 1993 roku ta luksusowa marka znalazła się na skraju bankructwa, do czego przyczyniły się złe decyzje Maurizia Gucciego i jego zamiłowanie do ekstrawagancji. Dwa lata później Maurizio został zastrzelony w drodze do biura. Za zorganizowanie morderstwa skazano jego byłą żonę Patrizię Reggiani Martinelli. Dostała 29 lat więzienia. Czy Patrizia zleciła zabójstwo, ponieważ wydatki Maurizia wymknęły się spod kontroli? Czy zrobiła to, ponieważ czarujący eks zamierzał poślubić swoją kochankę Paolę Franchi? A może w ogóle tego nie zrobiła? Historia Guccich to historia blichtru, przepychu i intryg, historia powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. To wielkie nazwiska: Tom Ford, Sophia Loren, Jackie Kennedy Onassis, Domenico De Sole, Pierre Cardin, Chiara Mastroianni, Yves Saint Laurent. To także stolice świata mody: Mediolan, Florencja, Nowy Jork i Paryż. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty rodu Guccich. To wartka opowieść o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii. Uznana przez „The Economist” za jedną z najlepszych książek roku. Moda nigdy dotąd nie była tak dramatyczna – ani groźna. Saga o trzech pokoleniach Guccich rozpoczyna się od opisu morderstwa przypominającego egzekucję, a później zagłębia się w świat jednej z najpopularniejszych marek naszych czasów. Znawczyni mody Sara Forden opowiada o tym, jak kilku zachłannych, skłóconych członków rodu Guccich utraciło kontrolę nad imperium. Teri Agins, redaktorka działu mody w „The Wall Street Journal” Forden miesza rodzinną tragedię ze światem wyższej finansjery, serwując smakowitą i złożoną historię. To książka o biznesie, którą czyta się jak powieść. „The Economist” Blichtr, chciwość, seks, moda i ekskluzywna galanteria skórzana – czego więcej można chcieć? Michael Gross, autor książki Model Wnikliwa kronika narodzin i upadku firmy. Autorka pokazuje, że nawet wielkie, dobrze prosperujące rodzinne biznesy nie mogą przetrwać bez profesjonalnego zarządzania i zewnętrznego kapitału. „The Wall Street Journal” Wielowątkowa opowieść Forden prześwietla sekrety rodziny i targające nią zacięte spory, wychwytuje detale i świetnie odmalowuje sylwetki postaci. Forden bierze Gucciego pod lupę i ukazuje prawdziwy obraz firmy. „International Herald Tribune” Sara Gay Forden przez ponad piętnaście lat zajmowała się z Mediolanu włoskim przemysłem modowym, opisując losy wielu marek, w tym Gucci, Armani, Versace, Prada i Ferragamo. Obecnie pracuje w Waszyngtonie w Bloomberg News, kierując zespołem zajmującym się lobbingiem i wyzwaniami, przed którymi stoją duże firmy technologiczne, takie jak Amazon, Facebook i Google.