Menu

Sebastian Tomala

Pogórza to teren, przez który większość turystów przejeżdża obojętnie, zmierzając ku górom. Wydaje się nam, że są mniej ciekawe, płaskie i banalne. Szczególnie może to dziwić, gdy mowa o pogórzach Rożnowskim i Ciężkowickim. Sąsiadują one bowiem z Beskidem Niskim, któremu przynajmniej w niektórych fragmentach nie tak znowu bardzo ustępują pod względem „górskości" - różnic wysokości czy stromości stoków, a nad którym zdecydowanie górują, jeśli idzie o rozległość i bogactwo panoram.Pogórza mają turyście do zaoferowania nie tylko malownicze widoki oraz dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Miłośnik zabytków znajdzie tutaj liczne drewniane kościoły, często należące do najstarszych w naszym kraju, ocalałe szlacheckie dwory i pałace oraz miasteczka, które zachowały historyczny kształt urbanistyczny i coś z klimatu dawnej Galicji. Poszukiwacz śladów historii znajdzie cmentarze żołnierskie z I wojny światowej, liczniejsze bodaj niż w sąsiednich górach, pamiątki po działaniach polskiego mchu oporu z lat okupacji niemieckiej, pozostałości średniowiecznych zamków. Przyrodnik, zwłaszcza z zacięciem do geologii, zainteresuje się malowniczymi wychodniami skalnymi, czasem znanymi i popularnymi, jak Skamieniałe Miasto koło Ciężkowic czy Diable Skały, kiedy indziej  ukrytymi w gąszczach leśnych i trudnymi do odszukania. Zwolennik bardziej biernego wypoczynku może plażować nad Jeziorem Rożnowskim, słuchać koncertów w dwóch ośrodkach związanych z dwoma wybitnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim w Lusławicach i Ignacym Paderewskim w Kąśnej albo kosztować wina z miejscowych winnic. 
Wśród licznych i bogatych walorów turystycznych Sądecczyzny, oryginalnością i pięknem wyróżniają się dwa najważniejsze ośrodki regionu - Stary i Nowy Sącz. Na niewielkim obszarze tych dwóch miejscowości, otoczonych pięknymi szczytami Beskidów i Pogórzy, zlokalizowanych jest wiele atrakcji turystycznych i historycznych. Od wieków, pomimo zawirowań dziejowych, obydwa miasta trwają niewzruszenie w widłach górskich rzek w sercu Kotliny Sądeckiej. Stary Sącz - spokojny, malowniczy, jest miejscem gdzie można odetchnąć od gwaru wielkiego miasta. Nowy Sącz - stolica regionu, siedziba najważniejszych instytucji, gdzie zabytkowe kamienice wkomponowane są w otoczenie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.
Jest to idealne miejsce do długich spacerów, nie tylko tych górskich. Można tu zapoznać się z lokalnym, bardzo ciekawym folklorem oraz zaobserwować unikatową kulturę górali wiślańskich.Ze względu na ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim. Wisła kryje w sobie wiele tajemnic oraz ciekawostek dostępnych na wyciągnięcie ręki... w niektórych przypadkach jednakże bardzo głęboko ukrytych. W spacerowniku zawarto zabytki i kluczowe obiekty związane z kształtowaniem się miasta od początku osady aż do czasów obecnych. Opisano w nim Perłę Beskidu, nie tylko w ujęciu historycznym ale pokazuje Wisłę jako miasto kolorowe, pełne atrakcji, gdzie każdy znajdzie dla siebie odpowiednia formę wypoczynku. Informacje praktyczne umieszczone na stronach książki umożliwiają staranne zaplanowanie kilkudniowego pobytu w tej miejscowości. Liczymy na to, że ciekawostki oraz osobiste wspomnienia autora, zawarte w niniejszym przewodniku sprawią, że dla czytelników Wisła stanie się miejscem, do którego często się powraca.