Treści podręcznika pozwalają na poznanie i ocenę zachodzących na świecie zjawisk i procesów przyrodniczych, społecznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych. Globalne postrzeganie świata uświadamia uczniowi potrzebę podejmowania działań zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nową podstawą programową podręcznik obejmuje trzy główne działy: Współczesne problemy demograficzne i społeczne świata, Zróżnicowanie gospodarcze świata i Relacja człowiek-środowisko przyrodnicze a zrównoważony rozwój.
Zrozumienie problemów współczesnego świata ułatwia zamieszczona w podręczniku bogata szata graficzna, w tym mapy tematyczne, wykresy, schematy, tabele i ilustracje. W tekst podstawowego przekazu wkomponowano graficznie dodatkowe informacje ułatwiajace naukę i dające uczniowi impuls do samodzielnego myślenia: "Pytania wprowadzające", "To interesujące...", "Przykładem jest...", "Podsumowanie" i blok zadaniowy.
Realizacja treści podręcznika przewidywana jest na 30 godzin zajęć dydaktycznych (przy wymiarze 1 godz. geografii w tygodniu).