„Praca jest poświęcona poglądom wybranych przedstawicieli myśli ekonomicznej na wolność gospodarczą oraz rolę państwa w gospodarce. Podejmuje więc kluczowy problem ekonomiczny, wokół którego toczą się nieustanne spory teoretyczne. Jest to problem o doniosłym znaczeniu teoretycznym. Waga tego zagadnienia wynika ponadto z jego doniosłości praktycznej, rozstrzygnięcia tej kwestii wpływają bowiem istotnie na poziom życia mieszkańców”.
Z recenzji prof. dr. hab. Eugeniusza Kwiatkowskiego
Zaprezentowana w książce debata o roli państwa w gospodarce, która toczyła się od ukazania się „Bogactwa narodów” Adama Smitha w 1776 r. aż do czasów współczesnych, została zrekonstruowana na podstawie prac i myśli najwybitniejszych i najbardziej znaczących ekonomistów, których prace okazały się kamieniami milowymi w rozwoju teorii ekonomii.
Problem zakresu wolności gospodarczej i roli państwa jest wciąż aktualny, czego przykładem jest kryzys finansowy, który zaczął się w Stanach Zjednoczonych w 2007 r., a następnie rozprzestrzenił się na inne kraje. Jak konstatuje autorka w zakończeniu: „Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o przyczynę tego kryzysu chyba nie jest możliwa. Raczej można oczekiwać, że będzie tak jak w przypadku wyjaśnienia przyczyn Wielkiego Kryzysu, kiedy zostało sformułowane kilka hipotez. Interesujące jest jednak to, jak ten kryzys zmieni teorię makroekonomii i czy powstanie dzieło na miarę Ogólnej teorii Keynesa, które ewentualnie określi nowy wymiar roli państwa w gospodarce”.