Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jadłonomia po polsku

Marta Dymek

Jadłonomia po polsku

8.4

(340 ocen) wspólnie z

40,23

 

Nowość od Marty Dymek! Obłędnie smaczna kuchnia roślinna! Oto dowód na to, że można gotować roślinnie po polsku, czyli po naszemu – w zgodzie z naszymi smakami i możliwościami.

Koniec z długimi listami trudno dostępnych składników!

W sześciu rozdziałach podzielonych zgodnie z porami roku znajdziecie mnóstwo roślinnych inspiracji. To nie pomyłka, pór roku mamy w Polsce sześć – jest przecież przedwiośnie oraz trochę zapomniane przedzimie. W końcu, czekając na nowalijki, trzeba coś jeść, na przykład barszcz z wędzonymi śliwkami, kanapki z pastą z ciecierzycy i kiszonych ogórków, a na deser gryczaną granolę.

"Jadłonomia po polsku" to nie tylko przepisy, ale też praktyczne porady, które sprawiają, że gotowanie jest zrozumiałe i pyszne. Wreszcie dowiesz się, dlaczego latem do rosołu warto wrzucić bób, jak zrobić rewolucyjny pasztet bez pieczenia i czemu w bigosie tak dobrze smakuje kilka kawałków słodkiej dyni.

Marginesy
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-663-3587-5

Liczba stron: 280

Format: 220x280mm

Cena detaliczna: 69,90 zł

Kanał Jadłonomii na Youtube

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Jadzia

Polecam!

Zdecydowanie najlepsza książka z przepisami na tradycyjne potrawy, ale w innym wydaniu! Pani Marta ma głowę pełną świetych pomysłów, które nie kosztują fortuny i są dostępne w każdym sklepie. Polecam z całego serca.
Ewelina Goryczko

SUPER

"Jadłonomia" to książka nie tylko dla wegetarian i wegan, to świetna kulinarna podróż dla wszystkich, którzy cenią urozmiconą dietę, pełną świeżych warzyw i kiszonek. Tradycyjne polskie dania w nowej, roślinnej odsłonie! :)
Sylwia

"Jadłonomia"

Ksiażka laduje do zbiorku literatury kulinarnej. Ogrom swieżych i ciekawych przepisów. Polecam każdemu! Nawet miłośnikom mięsa, którzy będą mogli posmakować smaczenj kuchni wege :)

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...