Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Papież Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

Anthony McCarten

Papież Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

37,90 zł

2227

 

11 lutego 2013 rok

Tego dnia po raz pierwszy od sześciuset lat została złamana tradycja. Papież Benedykt XVI będący konserwatywnym obrońcą doktryn Kościoła, obwieścił światu, że rezygnuje ze stanowiska. Po jakimś czasie w Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych. Dwa dni później ogłoszono kim jest nowy papież - charyzmatyczny Argentyńczyk, Jorge Bergoglio, odtąd jako Franciszek.

Żyjący ponad sześćset lat temu Celestyn V również postanowił z własnej woli zrezygnować ze swojej posługi na tronie Piotrowym. Wolał powrócić do pustelniczego życia. Dlaczego jednak najbardziej konserwatywny papież współczesnego Kościoła - Benedykt XVI - podjął tak szokującą decyzję? Wiedział przecież, że najprawdopodobniej jego miejsce zajmie człowiek, którego charakter i poglądy były mu całkowicie obce - postępowy Jorge Bergoglio.

Marginesy
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-659-7395-5

Tytuł oryginalny: The Pope

Liczba stron: 336

Format: 145x210mm

Cena katalogowa: 37,90 zł

Tłumaczenie: Jaszczurowska Maria, Wąśiński Jan

Zwiastun filmu

Kamila Bylok

Dyskusyjna

Myślę, że każdego z nas interesuje chociaż trochę tematyka kościoła katolickiego i tego co dzieje się za murami Watykanu. Anthony McCarten stara nam się to przybliżyć i to w sposób naprawdę rzetelny. To naprawdę bogate i ciekawe źródło informacji pokazujące jak działają niektóre procedury w naszym kościele. Co do porównania Benedykta i Franciszka wolę się nie wypowiadać, ponieważ według mnie nie jest ono obiektywne. Niemniej jednak warto przeczytać i zacząć dyskutować na temat poruszany w tej pozycji.
Łucja Kusak

Bardzo ciekawa

McCarten swoją książkę napisał w sposób bardzo skrupulatny. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że podjął się takiego wyzwania oddania historii papieża Benedykta XVI oraz Franciszka.
Dla tych co oglądali film to jak najbardziej warto również przeczytać książkę, ponieważ porusza ona wiele tematów, o których nie mówiono w filmie. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest ona do niego o wiele ciekawsza.
Alicja Jorosz

Książka lepsza niż film.

Oglądałam film Netflixa o ,,Dwóch papieżach'' i zaciekawiła mnie poruszana tematyka. Za książkę wzięłam się z nadzieją, że dowiem się czegoś innego, co nie było poruszane w filmie. Po przeczytaniu mogę śmiało stwierdzić, że tak było. Książka jest doskonałym uzupełnieniem filmu i porusza w kwestie, które zostały w nim pominięte lub poświęcono im za mało uwagi.

Anthony McCarten w swojej książce oprócz opowiedzeniu o kulisach odejścia od wieloletniej tradycji kościoła, skupia się również na biografii dwóch papieży, kluczowych momentach w ich życiu, które ukształtowały im charakter i osobowość. Zdradza nam tajemnice dotyczące Watykanu, pokazuje jakie są zasady konklawe, procedury i tradycja kościoła. To wszystko się czyta bardzo dobrze, a sam autor nie boi się pisać o tematach, które są kontrowersyjne i trudne. Polecam.

Cena pakietu

77,80 zł

4621

Cena pakietu

82,80 zł

4921

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...