Menu

Jan Paweł II

Jan Paweł II, właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 r. w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie) - duchowny katolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, 16 października 1978 r. wybrany na 264. papieża Kościoła katolickiego. 14 stycznia 2011 roku papież Benedykt XVI ogłosił go błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II i Jana XXIII świętymi Kościoła katolickiego. Pontyfikat Jana Pawła II charakteryzował się otwarciem na dialog ze światem: liczne pielgrzymki zagraniczne, mediacje w sporach międzynarodowych i apele o pokój, niezwykłe spotkania z młodzieżą. Jego działalność odznaczała się troską o czytelność nauki i świadectwa Kościoła we współczesnym świecie. Wniósł istotny wkład do nauczania Kościoła przez swe liczne encykliki, adhortacje, listy apostolskie i inne dokumenty. Poeta (m.in. poemat Pieśń o Bogu ukrytym, Tryptyk Rzymski) i dramaturg (Brat naszego Boga), jako filozof - przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. Najbardziej znane książki Karola Wojtyły to Miłość i odpowiedzialność (1960), Osoba i czyn 1969), Aby Chrystus się nami posługiwał (1979), a wśród sygnowanych już jako Jan Paweł II znajdują się Mężczyzną i niewiastą stworzył ich (1986), Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Wstańcie, chodźmy (2004), Pamięć i tożsamość (2005).
Wszyscy kojarzymy wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe z Janem Pawłem II w Koloseum, pamiętamy, jak wielkim czcicielem Krzyża był polski Papież. Mało kto jednak wie, że Ojciec Święty niemal co piątek odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej na… dachu Pałacu Apostolskiego. Znajduje się tam ogród z 14 stacjami wykonanymi na polecenie Pawła VI. Jedynie Adam Bujak i to tylko raz miał zaszczyt fotografować rozmodlonego, głęboko przeżywającego Mękę Pańską Jana Pawła II w tym niezwykłym miejscu… Prezentujemy Czytelnikom całkowicie unikatową książkę, składającą się z tych właśnie i wielu innych nie publikowanych zdjęć polskiego Papieża z okresu Triduum Paschalnego. „Via Crucis” to jednak dzieło nie tylko artysty fotografika, ale w jeszcze większym stopniu samego Jana Pawła II, którego krótkie, ale jakże głębokie i poruszające rozważania Drogi Krzyżowej zamieszczono także na kartach tej książki. Zachowały się teksty dwóch Dróg Krzyżowych autorstwa Karola Wojtyły - Jana Pawła II; jeden z roku 1976, drugi z 2000. Oba znalazły się w „Via Crucis”. Z tą książką można wyruszyć na nabożeństwo Drogi Krzyżowej razem ze Świętym Papieżem.
Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi. W „Nauczaniu wolnego narodu” wędrujemy z Ojcem Świętym po Polsce z miasta do miasta i wczytujemy się w jego słowa – mądre ostrzeżenia, życzliwe napomnienia, dobre rady. Dzięki pięknym zdjęciom mistrza Adama Bujaka odnosimy wrażenie, że ponownie uczestniczymy na żywo w spotkaniach z Papieżem Polakiem. Książka umacnia nas w wierze, daje argumenty do dyskusji z tymi, którzy odrzucili Boga. Dla wielu z nas stanowić będzie wzruszające wspomnienie, dla młodszych zaś fascynujące poznanie myśli i postaci największego z rodu Polaków. Ludzie wierzący wiedzą dobrze, jaką siłę dał nam św. Jan Paweł II; wytyczył Polakom drogę i sam konsekwentnie nią kroczył – bez względu na okoliczności, mody czy zawirowania polityczne. Najważniejsze nauki, wprost nieocenione i ogromnie przydatne szczególnie dzisiaj, w czasach „roztrzaskanego lustra”, przekazał nam Ojciec Święty podczas dwóch pielgrzymek do Ojczyzny w jednym roku, 1991, w czerwcu i sierpniu (ŚDM). Ta książka przywraca owo nauczanie – słowem i obrazem. Bez tego nauczania grozi nam dechrystianizacja kraju, mimo iż naród polski kultywuje już ponad tysiąca lat wiarę, czerpiąc z niej żywotne siły w najtragiczniejszych nawet momentach historii. „Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas, bez Chrystusa – mówił do nas św. Jan Paweł II w Warszawie w 1979 r. – Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie”. Prorocze to były słowa. Spis treści : Aktualność przestróg Moralny fundament jest od Boga Chrześcijanie w pełnym tego słowa znaczeniu Ateizowanie państwa i życia społecznego niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością Czy można lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie? Zamiast Bożego: „Nie zabijaj” postawiono ludzkie: „Wolno lub trzeba zabijać” Złudzenie wolnej miłości przysłania rozwiązłość „Nie kradnij” znaczy także: nie nadużywaj twojej władzy nad własnością Wielki zamęt wprowadza człowiek, jeśli prawdę oddaje na służbę kłamstwa Czy jest to cywilizacja – czy raczej antycywilizacja? Niechaj nikt nie bogaci się kosztem bliźniego Teraz naucz nas być wolnymi Jak być narodem zmartwychwstałym Rosnąca tęsknota za zjednoczeniem Znak solidarności i sanktuarium cierpienia Dzień, na który czekałem Nie zasmucajcie Ducha Świętego! „Tyś jest [Chrystus] Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16) Jest z wami Maryja Wielkich dzieł Bożych nie zapominajcie!
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich. Miejsce Polski – państwa i narodu – w Europie widział jako równoprawne pośród innych. Wierzył, że jako kraj i naród, który oparł się niemieckiemu nazizmowi i sowieckiemu komunizmowi, wniesiemy do zjednoczonej Europy nasze głębokie przywiązanie do chrześcijaństwa, naszą tradycyjną, ukształtowaną przez wieki pobożność oraz opartą na wierze w Boga kulturę, wyróżniającą nas spośród innych nacji wielką niezależność ducha i umiłowanie wolności. Przestrzegał przy tym często przed myleniem wolności ze swawolą. Od samego początku aż do ostatnich dni pontyfikatu kierował do nas, do swoich Rodaków, przesłania; książkę tę otwiera pierwszy list do Polaków z 23 października 1978 r., a zamyka datowany 1 kwietnia 2005 r. list z okazji 350. rocznicy cudownej obrony Klasztoru Jasnogórskiego. W książce znajdziemy łącznie blisko 90 wypowiedzi Ojca Świętego wygłoszonych do nas i o nas. Papież odpowiada również na najważniejsze dotykające nas również dzisiaj problemy, utrapienia, zwątpienia i pokusy. Książka ta jest niezbędnym kompendium wiedzy dla współczesnego katolika, pewny drogowskaz dla każdego Polaka. Przekaz tekstowy uzupełniają 174 ilustracje, w tym przede wszystkim piękne fotografie mistrza Adama Bujaka, jednego z najważniejszych świadków pontyfikatu Papieża Polaka. Choć św. Jan Paweł Wielki był wybitnym, pełnym największego poświęcenia i żarliwego ewangelicznego zapału przywódcą wszystkich katolików na świecie, nigdy nie zapominał o swoich Rodakach. Troszczył się o nas wielorako, ale też stawiał nam zadania. Był nauczycielem i mistrzem wymagającym, ale też tylko tacy mogą swych uczniów prowadzić pewną drogą. „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali – apelował na Jasnej Górze w 1983 r. – Doświadczenia historyczne mówią nam o tym, ile kosztowała cały naród okresowa demoralizacja. Dzisiaj, kiedy zmagamy się o przyszły kształt naszego życia społecznego, pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek. A więc: czuwajcie!”. Przesłanie to w obecnych czasach zwątpień i gorszących skandali jest szczególnie aktualne. Na nim jako opoce opiera się całe nauczanie św. Jana Pawła II do rodaków. Trzeba je przypominać, upowszechniać i za nim podążać. Ponieważ nauczanie to oparte jest w całości na przekazie ewangelicznym, oznacza to, że będziemy podążać za Chrystusem.
Nowe wydanie wszystkich 14 encyklik Jana Pawła II, wzbogacone o bardzo obszerny i dokładny indeks zawierający ponad 1280 haseł. Publikacja polecana wszystkim, którzy pragną znać i zawsze mieć pod ręką najważniejsze dokumenty, jakie pozostawił światu nasz Ojciec Święty. Wysoka jakość merytoryczna i edytorska dzieła - wydanego w 30 rocznicę ogłoszenia pierwszej encykliki Papieża Polaka - czynią z niej cenną pamiątkę Wielkiego Pontyfikatu.
Zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II to bardzo ważna okazja do przypomnienia związków Papieża Polaka ze stolicą Dolnego Śląska jako jednego z wiodących centrów naukowego rozwoju w zakresie teologii i filozofii.