Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stąd i stamtąd

Alfred Marek Wierzbicki

Stąd i stamtąd

8.0

(1 ocena) wspólnie z

15,39

 

Alfred Marek Wierzbicki (ur. 1957) jest księdzem, filozofem, poetą. Od 1991 r. pracownik naukowo-dydaktyczny KUL. W latach 2008-2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL oraz redaktorem naczelnym kwartalnika „Ethos”. Prowadził wykłady gościnne w USA, Chile, Meksyku i Włoszech. Autor monografii filozoficznych, zbiorów esejów i tomów poetyckich, wydał 19 książek. Zajmuje się w nich m.in. etyką walki bez przemocy, totalitaryzmem, demokracją, współczesną kondycją chrześcijaństwa, dialogiem międzyreligijnym, przygląda się związkom literatury i filozofii. W poezji szuka „formy pojemnej”, mieszczącej przeżycia osobiste i sprawy bardziej powszechne.

Stąd i stamtąd to tom, w którym wrażliwemu oglądowi świata, ulotnym obrazkom przyrody, medytacjom i modlitwom, wspomnieniom z podróży i portretom bliskich towarzyszą wiersze reagujące na bieżące wydarzenia. Nie mają one nic wspólnego z publicystyką – to nasycony emocjami poetycki raptularz prowadzący żywy dialog ze współczesnością.

Wiersze księdza profesora Wierzbickiego w oryginalnej, metaforycznej formie wpisują się w debatę o otaczającej nas rzeczywistości. To – jakże potrzebny – głos piętnujący społeczne zło, formułujący wyraziste oceny moralne, poruszający sumienia – a jednocześnie ujmujący poetycką wyobraźnią i mądrością, empatią i ciepłem, skromnością i dystansem do siebie.

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-5994-2

Liczba stron: 112

Znak

Format: 144x205

Cena detaliczna: 27,99 zł

Rok wydania: 2020

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...