Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tu byłem Tony Halik

Mirosław Wlekły

Tu byłem Tony Halik

7.1

(1323 ocen) wspólnie z

49,99

Tu byłem, Tony Halik

Tu byłem. Tony Halik” - to jedno z popularniejszych haseł domorosłych grafficiarzy czasów PRL-u, który zdobił każdy możliwy mur. Każdy go znał z telewizji i jego programów, które pokazywały ludziom najodleglejsze i najbardziej egzotyczne zakątki świata. Tony Halik to człowiek, którego życiorys mógłby dostarczyć materiału przynajmniej na 3 fantastyczne powieści. Jedna byłaby o perypetiach żołnierza podczas II wojny światowej, który otrzymał miano najczęściej zestrzeliwanego pilota II wojny światowej, druga o osobistym pilocie Juana Perona, argentyńskiego prezydenta, a trzecia o niezwykłym dziennikarzu, któremu wywiadu udzielił dyktator odizolowanej Kuby. Jednak znalazł się śmiałek, który całą to niezwykłą historię zawarł w jednej książce…

O autorze:
Mirosław Wlekły, dziennikarz, reportażysta. Znany z niezwykle skrupulatnego, ujmowania opowiadanych historii w każdym możliwym kontekście. Autor słynnego reportażu “All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”.

Nota od wydawcy:
Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc.
Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść. Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie „Pieprz i wanilia”, tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale tak na prawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź - w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce - znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, autor głośnej książki „All Inclusive” Mirosław Wlekły.
Książka, która zachwyciła laureata Nike Marka Bieńczyka.
Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki - może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego – a czasem nie jego to były - wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to.
Elżbieta Dzikowska

Agora
Zintegrowana

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-268-2467-8

Liczba stron: 480

Agora

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Poe po(e)leca

Pierwszą taką biografię białego Indianina. Tajemniczy i fascynujący życiorys polskiego lotnika i podróżnika odkrywa nieznaną dotąd historię Mieczysława Sędzimira, zanim stał się legendarnym Tonym Halikiem.

Kim naprawdę był Tony Halik? Na to pytanie Poe znalazł odpowiedź właśnie w fascynującej relacji Mirosława Wlekły. Pieprzem i wanilią doprawiona narracja jednego z najlepszych, współczesnych polskich reporterów odkrywa chyba najciekawszą legendę XX wieku.

Poe zainspirowany absolutnie genialnym biogramem, sam udał się śladem podróży reportera. Przejechał Francję, Meksyk, Stany Zjednoczone i Argentynę, zwiedzając pachnące migdałami i eukaliptusem zakątki Halikowego życiorysu!

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...