Menu

Akademia Sztuki Wojennej

Akademia Sztuki Wojennej
Tematyka książki „Edukacja dla bezpieczeństwa. Współczesne kategorie” przedstawia wielowymiarowe kategorie edukacji dla bezpieczeństwa, do których zakwalifikowano takie kategorie, jak: psychologiczna (potrzeby), aksjologiczna (wartości), epistemologiczna (teoria poznania), teleologiczna (cele). Monografia ukazuje złożoność współczesnego dyskursu o edukacji dla bezpieczeństwa, z uwzględnieniem teoretycznych i praktycznych uwarunkowań tego procesu. Autorzy, wykorzystując doświadczenie i interdyscyplinarną wiedzę, wszechstronnie zaprezentowali badane zagadnienia, prezentując najnowsze spostrzeżenia w tym zakresie. To istotna pozycja zarówno dla badaczy poszczególnych kwestii, jak i studentów, dla których może stać się uzupełnieniem treści akademickich.
Publikacja dotyczy teorii i praktyki prowadzenia działań taktycznych o charakterze ochronno-obronnym. Książka składa się z dwóch części umożliwiających kompleksowe zrozumienie specyfiki prowadzenia działań ochronno-obronnych. W części pierwszej przedstawiona jest teoria prowadzenia działań przeciwdywersyjnych, a w nich działań ochronno-obronnych. Część druga obejmuje dokumentacje przeprowadzenia dwóch ćwiczeń epizodycznych z tytułowej problematyki (treści sytuacyjne i rozkazodawcze). Sposób przedstawienia problematyki, w tym ćwiczenia umożliwia wykorzystanie treści książki dla wojsk, które w swoich zadaniach mogą otrzymać zadania związane z ochroną i obroną jakichkolwiek obiektów (wojska lądowe i obrony terytorialnej).
Przedmiotowe opracowanie monograficzne jest rekomendowane osobom, których obszarem zainteresowania jest szeroko rozumiana obrona powietrzna. Monografia stanowi oryginalne wyniki badań dotyczące obrazu współczesnej obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Autorzy opracowania wskazują na wymagania, możliwości i pożądane kierunki zmian rozwoju obrony powietrznej z uwzględnieniem czynników, które w największym stopniu wpływają na ten proces. Można w niej znaleźć oryginalne odpowiedzi na pytania dotyczące wielu czynników wpływających na funkcjonowanie systemu obrony powietrznej. Na szczególną uwagę zasługuje podjęcie problematyki antydostępowości i odstraszania w aspekcie obrony powietrznej. W opracowaniu zaprezentowano również problematykę wsparcia rozwoju systemu obrony powietrznej Polski przez potencjał badawczo-rozwojowy oraz przemysł obronny. Nie bez znaczenia dla konstrukcji przyszłego systemu obrony powietrznej Polski są zagadnienia obejmujące innowacje technologiczne niezbędne do wprowadzenia w zakresie wszystkich podsystemów obrony powietrznej.
Jest to publikacja wszechstronnie analizująca systemy obronne w kontekście zewnętrznych i wewnętrznych czynników oraz funkcji, procesów, a także relacji dotyczących współczesnego przemysłu zbrojeniowego. Opracowanie zawiera szeroką charakterystykę teorii problemu – jak język, związki, klasyfikacje, role i zadania, specyfikę funkcjonowania. Prezentuje charakterystykę dochodzenia do obecnego stanu, czyli historię współczesnej transformacji, przekształcenia organizacyjne, profil produkcji, zatrudnienie, sprzedaż, nowoczesność wyrobów, a także podejmuje gruntowną analizę bliższego i dalszego otoczenia tej branży, jej atuty i słabości oraz trendy i kierunki rozwoju, by w końcu przeprowadzić identyfikację badanego przemysłu w wybranych państwach Europy oraz zaprezentować rekomendacje w kierunku poprawy kondycji przemysłu zbrojeniowego w Polsce. Monografia wnosi elementy poznawcze do wiedzy dotyczącej funkcjonowania przemysłu obronnego (polskiego i europejskiego) w szeroko rozumianej sferze bezpieczeństwa i obronności państwa.
Niniejsze opracowanie dotyczy problematyki wykorzystania transportu kolejowego na potrzeby systemu obronnego państwa. Autorzy przedstawiają zarówno teoretyczne podstawy funkcjonowania transportu kolejowego oraz jego miejsca w systemie obronnym państwa, jak również przytaczają wnioski z przeprowadzonych badań odnoszących się do wymogów obronnych, jakie powinny być uwzględnione przy realizacji inwestycji w tej gałęzi transportu. W końcowej fazie zdefiniowane zostały kierunki rozwoju transportu kolejowego w Polsce pod katem zaspokojenia współczesnych potrzeb systemu obronnego państwa.
Zdolności operacyjne są podstawą budowania współczesnych międzynarodowych systemów bezpieczeństwa. Jednym z priorytetów Sojuszu Północnoatlantyckiego jest budowanie zdolności do prowadzenia działań stabilizacyjnych ukierunkowanych na wojskową pomoc w zakresie odbudowy. Autor monografii na podstawie badań oraz własnych doświadczeń z udziału w operacjach poza granicami kraju wskazuje jakie są pożądane zdolności operacyjne do prowadzenia działań. Zdolności te wynikają głównie z zadań mandatowych oraz sytuacji w rejonie stabilizacji. Z reguły zakres działań podmiotów je realizujących będzie obejmować obszary: polityczny, militarny, administracyjny, infrastruktury i informacji.
KSIĘGA JUBILEUSZOWA Z OKAZJI SIEDEMDZIESIĘCIOLECIA URODZIN PROF. DR. HAB. JACKA PAWŁOWSKIEGO
Monografia działań nieregularnych to pierwsza publikacja polskiego autorstwa odnosząca się do ich aspektów organizacyjnych – traktująca o zbrojnych ruchach oporu „od kuchni”. Autor na podstawie zagranicznych i polskich poglądów traktujących o ich organizacji prezentuje ogólny model zbrojnego ruchu oporu, wyróżnia możliwe dla niego profile, jego części składowe oraz zachodzące między nimi interakcje. Prezentowana problematyka i używany język sprawiają, że opracowanie może stanowić kompendiumdla studentów cywilnych i wojskowych. Jest solidnie przygotowaną, polecaną porcją materiału z zakresu niszowej wiedzy o obronności.
Geopolityczne położenie w centrum Europy, na przewężeniu między Bałtykiem i Karpatami powoduje, że z militarnego punktu widzenia terytorium Polski stanowi obszar o specjalnym znaczeniu strategicznym na europejskiej linii Wschód-Zachód. Nie można się łudzić, że jakikolwiek nagły konflikt zbrojny, nie dosięgnie infrastruktury i struktur oddziałów straży granicznych, niszcząc je zupełnie, bądź w stopniu uniemożliwiającym dalszą działalność. Wciąż niejasne są zasady postępowania, a wręcz brak jest literalnie spisanych procedur, mówiących w jaki sposób miałoby się odbywać przekazanie Siłom Zbrojnym RP odpowiedzialności za ochronę granicy państwa w sytuacji narastania kryzysu i w czasie wojny oraz odwrotnie przekazanie przez Siły Zbrojne granicy państwowej Straży Granicznej. Dokumentacja odnosząca się do tego problemu, jest dopiero w fazie opracowywania, jednakże toczący się konflikt na Ukrainie wykazał, iż nie można odkładać jego realizacji na późniejszy termin.
Autorzy publikacji są specjalistami rozpoznania wojskowego i brali czynny udział w operacjach poza granicami kraju, w których zdobywali doświadczenie bojowe. Na temat udziału wojska polskiego w operacjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie napisano już wiele książek, ale w żadnej nie podjęto próby analizy pod względem zaangażowania wojsk rozpoznawczych. Nie zidentyfikowano uwarunkowań mających wpływ na organizację systemu rozpoznania, jak również nie zbadano jak wyglądało kierowanie, proces informacyjny i realizacja zadań rozpoznawczych. Książka ta ma zapełnić tę lukę i ukazać wysiłek rozpoznawczy w tych dwóch największych pod względem udziału wojska polskiego operacjach poza granicami kraju. Zdaniem autorów książka ta powinna zainteresować zarówno odbiorców wojskowych, jak i cywilnych, gdyż można w niej przeczytać interesujące treści, które poszerzą wiedzę na temat udziału żołnierzy wojska polskiego w operacjach poza granicami kraju.
Skrypt zawiera materiał z zakresu logiki przeznaczony dla studentów ASzWoj. Składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy to zarys historyczny logiki, w drugim przedstawione są elementy logiki formalnej, wprowadzenie do teorii mnogości zamieszczone jest w rozdziale trzecim, zaś rozdział czwarty zawiera przykłady zastosowania wspomnianych pojęć do analizy języka naturalnego. Zawartość skryptu pokrywa treści programowe przedmiotu "Logika". Duża ilość przykładów, zwłaszcza związanych z zastosowaniem logiki w dowodzeniu, pokazuje znaczenie tego przedmiotu w praktyce. SPIS TREŚCI 1. Wprowadzenie. Rys historyczny 2. Elementy logiki formalnej 2.1. Rachunek zdań 2.2. Rachunek predykatów (klasyczny rachunek logiczny) 3. Teoria mnogości 3.1. Aksjomatyka teorii mnogości 3.2. Działania na zbiorach 3.3. Relacje 3.4. Odwzorowania - funkcje 4. Elementy analizy języka naturalnego 4.1. Podstawowe własności języka 4.2. Kategorie semantyczne 4.3. Wybrane elementy analizy języka naturalnego 4.3.1. Definicje 4.3.2. Normy i oceny 4.3.3. Podział logiczny 4.3.4. Dowodzenie i argumentacja 4.3.5. Argumentacja w sporze 4.3.6. Praktyczny przykład stosowania logicznej analizy języka naturalnego 4.4. Działania na połączenie Zadania - rozwiązania Bibliografia Indeks rzeczowy Spis ilustracji Spis tabel
Niniejsza monografia została podzielona na pięć głównych części. W pierwszej przybliżone zostaną różnice charakteru zagrożeń, jakie dotykały ludność cywilną kiedyś, a jakie czyhają na nią współcześnie. Warto zaakcentować,iż nie tylko zagrożenia niemilitarne winny być przedmiotem zainteresowania stosownych podmiotów odpowiedzialnych za kwestię ochrony ludności. Autor zwrócił uwagę na genezę ochrony ludności w Polsce - myśl przewodnią podrozdziału stanowią historyczne, aktualne i perspektywiczne aspekty powstania, uwarunkowań i ewolucji ochrony ludności. Czytelnik znajdzie uporządkowane i poddane ocenie informacje dotyczące rozwoju i charakteru ochrony ludności po pierwszej wojnie światowej, w czasie drugiej wojny światowej i w okresie PRL-u aż po sytuację w XXI wieku. To retrospektywne spojrzenie na lata odległe, jak również coraz bliższe, doprowadzi do problemów związanych ze współczesnym rozumieniem ochrony ludności. Część druga zawiera uwarunkowania prawne ochrony ludności. W treści przybliżono rozwiązania prawne przyjęte na gruncie międzynarodowym oraz na gruncie rodzimym. Część trzecia stanowi swoiste wprowadzenie do świata definicji pojęć związanych z problematyką ochrony ludności. Czytelnik zostaje wprowadzony w świat systemów, wskazując finalnie na miejsce systemu (podsystemu) ochrony ludności w systemie bezpieczeństwa narodowego RP. Część czwartą poświęcono bardzo ważnej kwestii ostrzegania i alarmowania ludności o wystąpieniu zagrożeń. Nie sposób było pominąć w tym miejscu obecne metody wykrywania i identyfikacji. Znalazło się tu również miejsce dla przybliżenia struktury i organizacji Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Scharakteryzowany został także system ostrzegania na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Pojawił się też, bardzo istotny z punktu widzenia edukacji dla bezpieczeństwa ludności cywilnej, podrozdział poświęcony sygnałom alarmowym i sygnałom ostrzegawczym. Ostatni rozdział pozwoli Czytelnikowi zapoznać się z systemami ochrony ludności funkcjonującymi poza naszym gruntem rodzimym. Należną uwagę poświęcono zarówno rozwiązaniom przyjętym w wybranych krajach Unii Europejskiej, jak i w przykładowych państwach z odległych części świata. ze Wstępu
Monografia dotyczy niezwykle złożonego problemu, jakim jest pomiar efektywności procesów logistycznych w sektorze militarnym. W treści prowadzonych rozważań wskazane zostały kierunki i możliwości doskonalenia logistyki wojskowej, wykorzystując dostosowane do strefy militarnej założenia pomiaru efektywności procesów logistycznych. Monografia jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacja odnoszącą się w sposób kompleksowy do oceny efektywności logistycznej w siłach zbrojnych.
Historia nauki zna wiele prądów i koncepcji myślowych, które są poznawane przez naukowców z różnych dziedzin wiedzy, i które często stanowią punkt wyjścia do określenia podejścia badawczego poszczególnych szkół czy też badaczy. I w ten sposób należy postrzegać niniejsze opracowanie - jako kolejny głos w sprawie metodologii. Poza tym adresowane jest do studentów nauk o obronności, w szczególności dyplomatów, którzy z różnych przyczyn napotykają trudności na swojej ścieżce badawczej. Być może opracowanie stanie się przewodnikiem po twórczej drodze naukowej, a także pomoże w przygotowaniu stosownej pracy kwalifikacyjnej np. licencjackiej, magisterskiej.
Zasadniczym celem skryptu jest zaprezentowanie przykładowych rozwiązań dotyczących układu i treści wystąpień oficerów rodzajów wojsk w trakcie odprawy informacyjnej. Ujednolicona forma i treść poszczególnych wystąpień pozwoli na jednoznaczne interpretowanie tego zagadnienia przez oficerów i ułatwi proces przygotowania się do zajęć oraz oceny ich wystąpień w trakcie prowadzonych ćwiczeń.
Stany Zjednoczone podjęły rozległe działania mające na celu przygotowanie się do prowadzenia cyberoperacji militarnych zarówno w klasycznej walce zbrojnej, jak i w ramach innych aktywności państwa. Treść książki dotyczy tej problematyki, przedstawia jej genezę i zawiera syntetyczny opis ewolucji od takich kategorii jak walka informacyjna, czy walka o przewagę w dowodzeniu do cyberbezpieczeństwa i cyberoperacji militarnych. Przede wszystkim jednak prezentuje aktualne amerykańskie poglądy doktrynalne na militarne aspekty cyberbezpieczeństwa. Zawiera też propozycje słownictwa z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Publikacja dedykowana jest środowiskom akademickim zajmującym się problematyką stosunków międzynarodowych, a szczególnie współczesnymi zagadnieniami bezpieczeństwa międzynarodowego. Wydawnictwo zostało opracowane na podstawie bogatej bazy dokumentacyjnej i znacznej ilości publikacji dotyczących relacji polsko-ukraińskich. Ze względu na aktualność i ważność poruszanych tematów będzie ono stanowić cenną pomoc w działalności dydaktycznej Akademii Sztuki Wojennej oraz dla innych ośrodków zainteresowanych problematyką stosunków polsko-ukraińskich w kontekście bezpieczeństwa obu państw, jak też wpływu ich współpracy na stabilność w subregionie Europy Środkowej i Wschodniej. SPIS TREŚCI Wstęp Rozdział 1 Między współpracą a konfrontacją. Geneza współczesnych polsko-ukraińskich stosunków wojskowych 1.1. Województwa południowo-wschodnie a bezpieczeństwo I Rzeczypospolitej 1.2. Kontakty wojskowe na tle relacji społeczeństw polskiego i ukraińskiego w okresie zaborów 1.3. Polsko-ukraiński sojusz polityczno-wojskowy z 1920 roku i jego następstwa 1.4. Ukraińcy w II Rzeczypospolitej 1.5. Stosunki polsko-ukraińśkie w okresie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu 1.6. Stosunki polsko-ukraińskie w okresie dwublokowego podziału strefy wpływów 1.7. Wnioski Rozdział 2 Ukraina i polsko-ukraińska współpraca wojskowa w polityce bezpieczeństwa Polski po zakończeniu zimnej wojny 2.1. Polska polityka bezpieczeństwa do rozwiązania Związku Radzieckiego 2.2. Polityka bezpieczeństwa wobec Ukrainy w okresie formułowania narodowych doktryn bezpieczeństwa i obrony 2.3. Partnerstwo strategiczne Polski i Ukrainy po 1999 roku 2.4. Ośrodek prezydencki w kreowaniu polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej 2.5. Wpływ środowisk parlamentarnych na współpracę wojskową 2.6. Prezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej jako organy realizujące współpracę wojskową między siłami zbrojnymi Polski i Ukrainy 2.7. Wnioski Rozdział 3 Wybrane elementy polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej 3.1. Współpraca szkoleniowa i szkoleniowo-operacyjna związków taktycznych, operacyjnych oraz sztabów wojskowych 3.2. Współpraca w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju 3.3. Polsko-ukraiński batalion sił pokojowych 3.4. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada 3.5. Współpraca wojskowa w trakcie misji pokojowych 3.6. Realizacja natowskiego programu "otwarte drzwi" 3.7. Współpraca wojskówo-techniczna 3.8. Wnioski Zakończenie Bibliografia Wykaz skrótów Indeks nazwisk Spis rysunków i tabel
W publikacji zaprezentowane zostały w ujęciu historycznym (w Rosji, ZSRR oraz Federacji Rosyjskiej) strukturalno-organizacyjnym (począwszy od plutonu saperów w walczącym batalionie zmotoryzowanym, a na brygadzie pontonowo-mostowej kończąc), a także w ujęciu technicznym (z podziałem na poszczególne grupy sprzętowe, m.in. na grupę sprzętu minerskiego oraz sprzętu przeznaczonego do wydobywania i oczyszczania wody). Wydawnictwo przeznaczone jest przede wszystkim dla studentów i słuchaczy uczestniczących w różnego rodzaju formach kształcenia organizowanych w Akademii Sztuki Wojennej. Jego treść powinna również stanowić uzupełniające źródło wiedzy dla czytelników zajmujących się problematyką współczesnych działań inżynieryjnych. Ponadto prezentowana pozycja wydawnicza będzie przydatna dla wszystkich tych, którzy zechcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu szeroko postrzeganej inżynierii wojskowej oraz armii innych państw.
W publikacji określono związki i zależności polemologii z naukami pokrewnymi. Ponadto, oceniono stopień ich interdyscyplinarności oraz wskazano działania, które powinny być podejmowane na rzecz pokoju. Wyniki badań zaprezentowane w publikacji wykazały również, że polemologia w swoich badaniach powinna posiadać charakter celowy. Takie przekonanie, prowadzi do dialogu w nauce, pobudzenia wyobraźni twórczej, której rezultatem może być między innymi: odkrywanie oryginalnych i ważnych obecnie problemów polemologicznych; tworzenie nowych interdyscyplinarnych projektów badawczych; tworzenie alternatywnych rozwiązań praktycznych; wyznaczanie kierunków przemian w nauce (tworzenie nowych dziedzin i dyscyplin naukowych). Z przedstawionych w książce badań wynika ogólne podejście do uprawiania nauki - powinno mieć ono charakter interdyscyplinarny. Wiele przesłanek wskazuje na to, że obecnie uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny naukowej, wymaga wiedzy towarzyszącej (niewiedzy) z zakresu innych dyscyplin naukowych.
Książka kierowana jest do studentów i wykładowców uczelni wyższych, a także osób zainteresowanych szeroko pojętą problematyką bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym i narodowym. Publikacja ma na celu przybliżenie różnorodnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym (w wymiarze regionalnym i globalnym) w wymiarze ekonomicznym, społecznym i kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak: bezpieczeństwo energetyczne, finansowe i żywnościowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa w wyniku korupcji, propagandy i wojny, konflikty etniczne i religijne, migracje, współczesne formy komunikacji w kontekście bezpieczeństwa.
Lapidarny poradnik/podręcznik dla operatorów Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania w zakresie wykorzystania najnowszych (wrzesień ’17) narzędzi informatycznych: SI Promień 3.0 i PG0 2014 na potrzeby zarzadząnia informacjami CBRN
Monografia przedstawia problematykę walki lotnictwa z naziemnymi środkami obrony powietrznej (OP) przeciwnika (Suppression Of Enemy Air Defenses- SEAD) w ujęciu retrospektywnym, współczesnym oraz prospektywnym. Analizie poddano konflikty zbrojne, które w największym stopniu odzwierciedlały kierunki zmian w pokonywaniu naziemnych środków OP przez lotnictwo. W przypadku współczesnych założeń użycia lotnictwa do pokonywania naziemnych środków OP przeciwnika autor skupił swoje rozważania na wskazaniu miejsca (znaczenia) tego rodzaju działań w ogólnej klasyfikacji działań sił powietrznych i scharakteryzowaniu współczesnych naziemnych środków OP jako zagrożenia dla lotnictwa. Dodatkowo opisał współczesne środki SEAD oraz sposoby pokonywania naziemnych środków OP przez lotnictwo. Określił założenia użycia lotnictwa do pokonywania naziemnych środków OP przeciwnika przez lotnictwo w ujęciu perspektywicznym w odniesieniu do roli przedmiotowych działań lotnictwa w przyszłych operacjach oraz charakterystyki perspektywicznych środków SEAD oraz naziemnych środków systemu OP.
Bezpieczeństwo jest konstytutywnym atrybutem człowieka określającym właściwie każdy aspekt jego aktywności, zarówno w aspekcie ilościowym i jakościowym. Różnicą gatunkową pojęcia bezpieczeństwa jest nie tylko zachowanie ciągłości trwania, najczęściej redukowanego do egzystencji biologicznej, ale przede wszystkim osiąganie adekwatnych do potrzeb i wyobrażeń poziomów jakościowych, wyrażających się w realnych i potencjalnych perspektywach rozwojowych. Antropologiczna i ogólnie humanistyczna płaszczyzna refleksji nad bezpieczeństwem sytuuje tę problematykę, przede wszystkim w obszarze rozwoju kultury, w tym refleksji uniwersalnej i abstrakcyjnej. Współcześnie analiza zjawisk i zdarzeń determinujących bezpieczeństwo podmiotów wymaga znajdowania związków przyczynowo-skutkowych w złożonej postmodernistycznej rzeczywistości (materialnej i niematerialnej). Globalny zasięg zjawisk, powszechna systemowość, wzrost znaczenia kategorii ryzyka, implikują konieczność permanentnego redukowania wszelkich przedmiotowych aspektów bezpieczeństwa od sfery podmiotowej, do bezpieczeństwa personalnego.
Terroryzm to zjawisko niezwykle złożone, a terroryzm samobójczy jest jego najbrutalniejszą formą. Analiza aktów terrorystycznych wskazuje, że najwięcej ofiar pochłonęły zamachy samobójcze. W monografii zostały zintensyfikowane czynniki determinujące terroryzm samobójczy, takie jak : kultura, religia oraz czynniki indywidualne. Analiza doświadczeń i wniosków z dokonanych ataków samobójczych oraz czynników determinujących ich sprawców, pozwoli na identyfikację zjawiska terroryzmu samobójczego i wskaże prawdopodobnie cechy warunkujące jego przebieg
1 2 3
z 3
skocz do z 3