Menu

AMF

AMF
W roku 1919, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita walczy o niepodległość z nacierającymi w dużej przewadze liczebnej bolszewikami. Grupa amerykańskich ochotników, za sprawą Meriana Caldwella Coopera, tworzy lotniczą eskadrę myśliwską Wojska Polskiego imienia wspólnego bohatera, Tadeusza Kościuszki. Latając na dwupłatowcach, Amerykanie dokonują heroicznych czynów, wspierając Polaków w walce z Armią Czerwoną. Pod dowództwem doświadczonego pilota, majora Cedrica E. Faunt-le-Roya, „dosiadają“ aeroplanów niczym kowboje. Ich „kulomioty“ wzbudzając strach w szeregach armii Budionnego ? na wschodzie Europy jest niemal jak na westernowym amerykańskim pograniczu. Dług honorowy to pasjonująca opowieść o zapomnianych bohaterach wojny polsko-bolszewickiej. W pierwszej części zarysowane zostaje tło historyczne, część druga to pamiętnik amerykańskiego zastępcy dowódcy eskadry, Meriana Caldwella Coopera, który w Wojsku Polskim dosłużył się stopnia pułkownika. Był jednym z wielu bohaterów ponaddwustuletniej historii polsko-amerykańskiej współpracy.
Gorzka chwała Richarda Watta, bestseller zagraniczny - 3 wydania w USA, to gruntowne, przekonujące i błyskotliwe dzieło historyczne. Autor po raz kolejny zademonstrował niezrównaną zręczność, z jaką odsłania najbardziej skomplikowane zdarzenia historyczne. Z zaskakującą wirtuozerią i fascynacją Watt opisuje skomplikowane wydarzenia polityczne, które sprawiły, że Polska zginęła jako państwo, odzyskała niepodległość i znowu została zniszczona. Polska odrodziła się w wyniku pierwszej wojny światowej po ponad stu latach rozbiorów i przelewu krwi i była najważniejszym spadkiem, jaki pozostał po prezydenturze Woodrowa Wilsona i traktacie wersalskim (o którym marszałek Foch proroczo powiedział "rozejm na dwadzieścia lat"). Rzeczpospolita stała się wschodnią rubieżą Europy. W 1920 roku bohaterscy żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymali tryumfalny pochód Armii Czerwonej dowodzonej przez Tuchaczewskiego. Później Hitler postanowił zniszczyć Polskę; jego kampania dyplomatyczna zakończyła się niepowodzeniem, natomiast wojna błyskawiczna wprawdzie zapewniła Niemcom szybkie zwycięstwo i zakończyła dwudziestoletnią historię Polski jako dumnego, demokratycznego kraju, ale też spowodowała wybuch drugiej wojny światowej. Główne osoby występujące w znakomitej książce Watta to legendarne postacie: Paderewski, słynny pianista, który został premierem Polski, Piłsudski, architekt niepodległości, bohater wojenny i surowy ojciec narodu, oraz liczni politycy z innych krajów - Woodrow Wilson, Clemenceau, Lloyd George, Chamberlain, Hitler i Stalin. Watt omawia palące problemy Śląska, Gdańska, "korytarza" i "linii Curzona", tworzące skomplikowany węzeł, który Hitler postanowił przeciąć niemieckim mieczem. Ta decyzja spowodowała pożar, który zniszczył całą Europę i samą Trzecią Rzeszę. Watt z wielką wirtuozerią ukazuje przebieg wielkich bitw decydujących o historii współczesnej Europy - zwycięstwa Piłsudskiego u bram Warszawy i skazanej na klęskę, bohaterskiej walki polskiej armii, usiłującej powstrzymać pancerne kolumny Wehrmachtu. Autor opisuje również wysiłki polskich dyplomatów, którzy przez długie lata zmierzchu państwa usiłowali przeciwstawić się smutnemu losowi utrzymując równowagę między dwoma największymi wrogami.
Na przełomie XIX i XX wieku nazwisko Ferrein było w Moskwie tak dobrze znane, jak nazwiska złotnika Fabergé czy śpiewaka Szalapina. Znano je także na świecie – zwłaszcza wśród chemików, botaników, lekarzy czy farmaceutów – ponieważ Ferreinowie należeli do elity uczonych i przedsiębiorców i dzięki swojej pracowitości i umiejętności wprowadzania innowacji cieszyli się szczególnym uznaniem, a firmę farmaceutyczną, zarządzaną przez Woldemara Ferreina, można było uznać za wzór. Daisy Ferrein opisuje swoje dzieciństwo spędzone w Moskwie, sielskie dni w majątku Butowo i w Szwajcarii. Pisze z uczuciem o charyzmatycznym dziadku, utalentowanej muzycznie babci i ukochanym rodzeństwie, o rodzinie, którą łączyły niezwykle silne więzy. A także o miłości swojego życia, mężu, Polaku Józefie Wagnerze. Historia nie oszczędziła rodziny Ferreinów, pozbawieni przez bolszewików majątku, cierpieli głód i skazani zostali na tułaczkę, aż wreszcie rozjechali się po świecie. Drugą ojczyzną Daisy stała się Polska, a potem USA. Jej wspomnienia, choć pisane jedynie z myślą o wnukach, są niezwykle cennym i interesującym dokumentem epoki.
Na kartkach “Jerozolimy” Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi odkrywają ekscytującą kuchnię swojego rodzinnego miasta i jego różnorodnych muzułmańskich, żydowskich i chrześcijańskich społeczności. Obaj autorzy urodzili się w Jerozolimie w tym samym roku – Tamimi po arabskiej wschodniej stronie, a Ottolenghi po żydowskiej zachodniej. Ta zachwycająca książka kucharska przedstawia, z unikalnej, międzykulturowej perspektywy, 120 przepisów. Ottolenghi, który jest właścicielem pięciu restauracji w Londynie i autorem dwóch innych świetnych książek kucharskich, należy do najbardziej szanowanych szefów kuchni na świecie. W „Jerozolimie” połączył siły z Samim Tamimi, by stworzyć najbardziej osobistą książkę kucharską, jaka kiedykolwiek powstała.
Rozdarty naród w pasjonujący, błyskotliwy sposób maluje niesłychanie żywy i sugestywny obraz walki, ukazując ją w wielokrotnym odbiciu poprzez doświadczenia i przeżycia poszczególnych żołnierzy brygady. Dowiadujemy się w najdrobniejszych szczegółach, jak faktycznie Polacy walczyli i z jaką niebywałą determinacją i odwagą wykonywali swoje zadanie. Relacjonując historię wielkiej bitwy powietrznodesantowej, a zarazem jednej z najbardziej spektakularnej przegranych II wojny światowej, autor książki na zawsze koryguje historyczne znaczenie brygady, której należy się szacunek wszystkich narodów.
Ta książka zdobywa teraz świat. Amerykańskie nastolatki z małej mieściny w Kansas, bez powiązań z Polską, przypadkowo odkryły zapomniane bohaterstwo Ireny Sendler a następnie odtworzyły jej historię i pokazały światu jej odwagę, nadzieję i determinację a wspaniałym finałem wyniosły ją do rangi heroicznej postaci w świecie a bohatera narodowego w Polsce. Historia Ireny Sendler stała się inspiracją sztuki teatralnej Życie w słoiku, po raz pierwszy wystawionej w szkole w Kansas. Później grano ją w środkowych stanach USA, w Nowym Jorku, Los Angeles i Montrealu, a wreszcie w Polsce. Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa wraz z grupą przyjaciół uratowała 2500 żydowskich dzieci od pewnej śmierci w warszawskim getcie. Niewiarygodne, ale w PRL jej heroizm, podobnie jak wielu innych, był pomijany milczeniem i przez 60 lat praktycznie pozostawał nieznany. Aż do czasu, kiedy w 1999 roku amerykańskie licealistki z Uniontown, maleńkiej mieściny w stanie Kansas liczącej zaledwie 270 mieszkańców, natknęły się na notatkę w „U.S. News and World Report”: Inni Schindlerowie POLSKA: IRENA SENDLER… przemyciła z getta w bezpieczne miejsca około 2500 żydowskich dzieci, załatwiając im tymczasowo nową tożsamość. Ażeby zapamiętać, kto jest kim, zapisywała ich prawdziwe nazwiska na kartkach papieru, które następnie zakopywała w słoikach w ogrodzie. Życie w słoiku to także pobudzająca wyobraźnię opowieść o protestanckich uczennicach z Kansas. Każda z nich miała bolesny życiorys i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny, która pukała do żydowskich drzwi w getcie warszawskim i – jak sama mówiła – „próbowała namówić matki do oddania swoich dzieci”. Losy zainspirowanych przez Irenę Sendlerową młodych Amerykanek dowodzą, że siła jednej wyjątkowej osoby może spowodować wielkie zmiany w czyimś młodym życiu. Książka Życie w słoiku została uhonorowana licznymi nagrodami: - Kansas Notable Book Selection (2011), - IndieReader Discovery Award ufundowaną przez National Book Expo (2012) - 2011 da Vinci Eye.
Zdumiewająca kariera na Zachodzie i dramatyczny upadek na Wschodzie rosyjskiego superszpiega Najodważniejszy z rosyjskich szpiegów, jaki kiedykolwiek działał na Zachodzie… Wykradał Brytyjczykom sekrety na długo przed Kimem Philbym… Doktor medycyny i doktor prawa, który uczył się od amerykańskich gangsterów, jak strzelać z broni ukrytej w kieszeni płaszcza… As seksszpiegostwa, arystokrata z wychowania, nieślubny potomek rodu Tołstojów?… Gwiazda radzieckiego wywiadu, człowiek, który przyćmił Richarda Sorge… Utalentowany malarz, powieściopisarz, scenarzysta i pamiętnikarz… Poliglota władający dwudziestoma językami, między innymi flamandzkim, tureckim, chińskim, japońskim i kilkoma dialektami afrykańskimi… Ofiara stalinowskich czystek: spędził szesnaście lat w obozach na Syberii i przeżył, by wziąć odwet na tych, którzy go torturowali. Ta niezwykle aktualna książka ukazuje się w chwili, gdy w Rosji rządzonej przez niewielką grupę byłych oficerów służb specjalnych Bystrolotow jest uznawany za jednego z największych bohaterów wywiadu zagranicznego Vadim J. Birstein, autor książki Smiersz. Tajna broń Stalina Fascynujące... wydobywa na światło dzienne mechanizmy sowieckiej siatki szpiegowskiej w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych ubiegłego wieku.
Wielkie kłamstwa Ameryki – częściowo dokumentalny thriller, częściowo narodowa tragedia – ukazuje potężną, kierowaną z Moskwy penetrację najbardziej szanowanych amerykańskich władz, rysując nie tylko znaną nam walkę między komunizmem a wolnym światem, ale także niejawną wojnę między tymi, którzy pragnęli ukryć prawdę i tymi, którzy próbowali ujawnić sieć coraz bardziej oficjalnie głoszonych kłamstw. Książka o utraconej historii kraju, kronika, w której z jednej strony stoją Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, Dwight David Eisenhower i inne amerykańskie ikony, razem kryjąc komunistyczne spiski przed drugą stroną: śledczymi, uciekinierami czy politykami (w tym senatorem Josephem McCarthym), próbującymi powiedzieć prawdę amerykańskiemu narodowi. Wielkie kłamstwa Ameryki roztrzaskuje na kawałki dotychczas głoszoną historię okresu, który zaczyna się od pierwszej inauguracji FDR, gdy rzekomo miały powrócić „szczęśliwe dni”, a kończy z chwilą, gdy „wygrywamy” zimną wojnę. To właśnie wśród ruin tej epoki Diana West skupia się na latach II wojny i zimnej wojny, gdy Ameryka zawarła pakt z diabłem, wyrzekając się swoich zasad w zamian za kilka Wielkich Kłamstw, utrzymanie których wkrótce stało się podstawą instynktu samozachowawczego przywódców. Sprawa ukrywania prawdy o Katyniu jest jednych z przykładów "Wielkich kłamstw" tej książki.
Numer 1 New York Timesa i amazon.com. Międzynarodowy bestseller. Ceniony neurolog, dr David Perlmutter, dowodzi, że choroby mózgu zaczynają się od chleba naszego powszedniego. Dr Perlmutter wydobywa na światło dzienne temat, który zbyt długo ukrywał się w czeluściach medycznych annałów: gluten i nadmiar węglowodanów niszczą mózg. Nie tylko rafinowany cukier, ale także „zdrowe” pełne ziarna zbóż mogą powodować demencję, ADHD, napady lęku, migreny, depresję i wiele innych chorób. Czterotygodniowy plan naprawczy przedstawiony w tej książce pozwala zadbać o zdrowie mózgu i zachować bystry umysł – niezależnie od wieku. Autor zdradza, jak wpływać na ekspresję genów dzięki diecie i dobrym nawykom. Broni cholesterolu i zdrowego tłuszczu. Pokazuje, jak radzić sobie z chorobami za pomocą smacznych posiłków, by cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem.
Żołnierze jednostki powietrzno-desantowej pułkownika Sosabowskiego do końca wierzyli, że zostaną wysłani do Polski, by wspierać powstanie warszawskie. Dla dowództwa wojsk alianckich istotniejsze okazało się jednak obarczone dużym ryzykiem oskrzydlenie wojsk niemieckich. Takie obejście umocnień Linii Zygfryda otwierałoby bezpośrednią drogę do przemysłowego serca Niemiec – Zagłębia Ruhry. Niestety, w rejonie Arnhem wypoczywał 2. Korpus Pancerny SS pod dowództwem SS-Obergruppenführera Wilhelma Bittricha, o czym alianci nie wiedzieli. Pomysłodawca operacji Market Garden, gen. Bernard Law Montgomery, oraz głównodowodzący, gen. Dwight David Eisenhower, ignorując obawy niższych oficerów liniowych, w tym pułkownika Sosabowskiego, przyjęli optymistyczny wariant zakładany przez jego brytyjskiego zwierzchnika, gen. F.A.M. Browninga, i przeprowadzili operację. Ta największa akcja powietrzno-desantowa drugiej wojny światowej została okupiona ogromnymi stratami, większymi niż te, jakie wojska alianckie poniosły w Normandii. Co roku mieszkańcy Driel, miejscowości, w której Brygada Spadochronowa toczyła najcięższe walki, upamiętniają bitwę z września 1944 roku. W 2006 brytyjscy weterani oraz mieszkańcy ufundowali pułkownikowi Stanisławowi Sosabowskiemu pomnik.
To najpiękniejsza powieść roku oraz najwspanialsza niespodzianka – prestiżowa nagroda Fundacji Hemigwaya – dla autorki. Brigid Pasulka, Amerykanka polskiego pochodzenia, wygrała „2010 Hemingway Foundation/PEN Award” nagrodę za najlepszy debiut literacki, powieść w USA. Czy młoda autorka może mieć większe marzenie? Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, w tatrzańskiej wiosce i w Krakowie. Dowcipna, mądra, piękna, magiczna, a czasami bolesna książka. Splatają się w niej dwie niezwykłe opowieści, przedstawiając pół wieku historii Polski poprzez historię jednej niezniszczalnej miłości. W przeddzień II wojny światowej w góralskiej Półwsi młody człowiek zwany Gołębiem zakochuje się w dziewczynie słynącej z niebiańskiej urody. Rodzicom Anielicy Hetmańskiej oferuje swoje złote ręce i przemienia ich skromną chatę w piękny dom, tym samym torując sobie drogę do serca wybranki. Potem jednak wybucha wojna, która przecina zaloty, opóźnia małżeństwo i wywołuje zamieszanie w życiu obojga młodych. Po jej zakończeniu zakochana para postanawia opuścić wieś, skuszona obietnicą nowego życia w Krakowie.
Wewnątrz okładki druga książka: "Faunt-le-Roy i jego Eskadra w Polsce" oryginalne wydanie amerykańskie, wspomnienia Meriana Coopera z 1922 roku. "Dług honorowy" i "Faunt-le-Roy i jego Eskadra w Polsce" to edycja dwóch książek w jednej okładce, opisujących dramatyczną historię młodych amerykańskich lotników walczących pod biało-czerwonym sztandarem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Ani jeden Amerykanin w Eskadrze nie miał polskich przodków, wszyscy jednak służyli z takim oddaniem, bohaterstwem i zapałem, że otrzymali najwyższe polskie odznaczenia wojskowe. Trzech zginęło, zanim upłynął termin ich kontraktu. "Dług honorowy" to pasjonująca i błyskotliwie napisana historia, odtworzona na podstawie dzienników, listów i osobistych wspomnień oraz rozmów autorów z żyjącymi jeszcze pilotami, wydana w USA po 54 latach od wydarzeń. Książka zawiera 116 zdjęć z prywatnych kolekcji pilotów. "Faunt-le-Roy i jego Eskadra w Polsce" jest fascynującym wspomnieniem o męstwie i odwadze amerykańskich pilotów walczących za Polskę, spisanym przez uczestnika i założyciela Eskadry, Meriana Coopera, w rok po powrocie do Nowego Jorku, w 1922 roku. Zachowano język i pisownię oryginału. Pragnieniem wydawcy jest, aby "Dług honorowy" przywrócił Merianowi Cooperowi, Cedricowi Fauntleroyowi i innym amerykańskim pilotom w pełni zasłużone miejsce polskich bohaterów narodowych, odebrane im w ciągu czterdziestu czterech lat panowania komunizmu Polsce, który chciał wykreślić wojnę polsko-bolszewicką z naszej historii.
Tym razem Watt postanowił opowiedzieć dramatyczną historię niezależnej Polski w XX wieku. Polska odrodziła się w wyniku pierwszej wojny światowej po ponad stu latach rozbiorów i przelewu krwi i była najważniejszym spadkiem, jaki pozostał po prezydenturze Woodrowa Wilsona i traktacie wersalskim (o którym marszałek Foch proroczo powiedział "rozejm na dwadzieścia lat"). Rzeczpospolita stała się wschodnią rubieżą Europy. W 1920 roku bohaterscy żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymali tryumfalny pochód Armii Czerwonej dowodzonej przez Tuchaczewskiego. Później Hitler postanowił zniszczyć Polskę; jego kampania dyplomatyczna zakończyła się niepowodzeniem, natomiast wojna błyskawiczna wprawdzie zapewniła Niemcom szybkie zwycięstwo i zakończyła dwudziestoletnią historię Polski jako dumnego, demokratycznego kraju, ale też spowodowała wybuch drugiej wojny światowej. Z zaskakującą energią Watt opisuje skomplikowane wydarzenia polityczne, które sprawiły, że Polska zginęła jako państwo, odzyskała niepodległość i znowu została zniszczona, omawia trudną historię polskich Żydów oraz palące problemy Śląska, Gdańska, "korytarza" i "linii Curzona", tworzące skomplikowany węzeł, który Hitler postanowił przeciąć niemieckim mieczem. Ta decyzja spowodowała pożar, który zniszczył całą Europę i samą Trzecią Rzeszę. Watt z wielką wirtuozerią ukazuje przebieg wielkich bitw decydujących o historii współczesnej Europy - zwycięstwa Piłsudskiego u bram Warszawy i skazanej na klęskę, bohaterskiej walki polskiej armii, usiłującej powstrzymać pancerne kolumny Wehrmachtu kawaleryjskimi szarżami. Autor omawia również wysiłki polskich dyplomatów, którzy przez długie lata zmierzchu państwa usiłowali przeciwstawić się smutnemu losowi utrzymując równowagę między dwoma największymi wrogami.