Menu

Inne Spacery

Inne Spacery
O operacji Czerwone Skrzydło i poległych w niej bohaterach, żołnierzach 10. Zespołu Navy SEALs, opowiada naoczny świadek. Książka porównywana z "Kryptonim Bravo Two Zero" Andy'ego McNaba. To zdarzyło się naprawdę. W ostatnich dniach czerwca 2005 r. Mała wioska leżąca w Hindukuszu. Pakistańsko-afgańskie pogranicze. Czterech komandosów z elitarnej amerykańskiej jednostki Navy SEALs i niemal 150 napastników. Zażarty bój, godziny krwawej walki. Operacja Czerwone Skrzydło uchodzi za największą porażkę w kilkudziesięcioletniej historii Navy SEALs. W akcji zginęło trzech SEALsów walczących nad wioską, a także 16 innych, którzy lecieli z pomocą. Przetrwał tylko jeden – Marcus Luttrell. Wycieńczony, ranny, załamany, nękany halucynacjami dostał schronienie w afgańskiej wiosce otoczonej przez talibów. Jak uszedł z życiem? Wkrótce po tych zdarzeniach opisał swoją historię w bestsellerowej wojskowej autobiografii. Młody Teksańczyk od chłopięcych lat marzył o wstąpieniu do Fok. Ze szczegółami opowiada o treningu i okresie selekcji do SEALsów w Grupach 226 i 228. Potem przychodzą miesiące walki w Iraku. W końcu z przyjaciółmi z zespołu Marcus trafia do Afganistanu. Operacja Czerwone Skrzydło, choć wyglądała na rutynową, przerodziła się w krwawą jatkę. Dla Marcusa Luttrella była największą życiową próbą.
Tysiące amatorów sportu używa monitorów pracy serca. Jednak wiedza dotycząca ćwiczeń z takim urządzeniem jest rozproszona. „Trening z pulsometrem” to pierwsza tak kompleksowa publikacja w języku polskim na ten temat. Joe Friel obala wiele mitów. Udowadnia, że wyznaczanie stref treningowych na podstawie tętna maksymalnego jest błędem! Wskazuje różnice w użyciu pulsometrów między takimi dyscyplinami sportu jak bieganie, kolarstwo, pływanie czy narciarstwo biegowe. Tłumaczy, jak niwelować niedokładności pomiarów, wynikające z wpływu rozmaitych czynników (temperatury powietrza, odwodnienia czy zmęczenia). Dzięki tej książce możesz zbudować program treningowy dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb i oparty na wykorzystaniu pulsometru. Joe Friel prowadzi czytelnika za rękę, dając narzędzia do zaprogramowania poprawy kondycji i osiągania coraz lepszych rezultatów w danym sporcie wytrzymałościowym.
Chcesz biegać? Nie masz pojęcia jak zacząć? Jakie wybrać buty? Jak szybko biec i jaka jest właściwa technika? Jaki plan treningowy jest dla Ciebie najlepszy? Ta książka prostymi słowami rozwieje twoje wątpliwości! "Bieganie dla początkujących" to nie opasłe tomiszcze wypełnione skomplikowanymi formułami, nie epatuje fizjologiczną terminologią. To książka stworzona dla tych, którzy z bieganiem dotychczas nie mieli do czynienia, a chcą spróbować swoich sił w maratonie, poprawić kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy.
Trenujesz MMA, Muay Thai, Judo, Karate, Taekwondo czy inny sport walki? Wiedza o poprawnej technice nie wystarczy, by osiągnąć sukces na macie czy w ringu. Książka kompleksowo wyjaśnia, jak rozwinąć najważniejsze cechy motoryczne, konieczne do uprawiania sztuk walki. Aby zwyciężać, trzeba zadbać o szybkość, siłę i ogólną kondycję. Autor prezentuje ponad 80 ćwiczeń, rozwijających najważniejsze cechy motoryczne. Wyjaśnia również jak dobrać te ćwiczenia do własnych potrzeb, do trenowanej sztuki walki i ułożyć zindywidualizowany plan treningowy.
Książki nie napisał jeden autor, ale prawdziwa plejada gwiazd. 15 ludzi, którzy tworzyli i tworzą historię amerykańskiego biegania. Mistrzowie olimpijscy i narodowi, zwycięzcy i organizatorzy największych i najsłynniejszych maratonów, autorzy bestselerowych książek o bieganiu, naukowcy i zawodowi sportowcy. Ludzie popychający bieganie do przodu. „Biegać mądrze” to książka sumująca ogrom wiedzy zdobytej przez lata startów, treningów, organizowania zawodów – życia bieganiem. Jeśli szukasz prostego planu zapisanego w kilku tabelach – nie sięgaj po tę książkę. „Biegać mądrze” nie podsuwa prostych recept i łatwych odpowiedzi. Tu liczą się niuanse. Choć 15 autorów daje z pozoru sprzeczne podpowiedzi (biegaj więcej – biegaj mniej, ścigaj się – nie ścigaj, wszystko planuj – biegaj na wyczucie), to właśnie w tych przeciwieństwach skrywa się prawdziwa mądrość. Dzięki tej książce dowiesz się, jak cieszyć się bieganiem nie tylko na najbliższym treningu czy wyścigu – lecz przez całe życie.
Nowa odsłona kultowej książki z 2004 roku. Siedmioro maratończyków odpowiada na 90 pytań. Łącznie 630 wypowiedzi – o sprzęcie, sponsorach, treningu i taktyce na maratonach MTB! Autorzy przepytali siedmioro utytułowanych zawodników z polskiej sceny maratonów w kolarstwie górskim. Każdemu rozmówcy zadali te same pytania. Odpowiedzi na dane pytanie są zestawione obok siebie, dzięki czemu czytelnik z łatwością może porównać opinię każdego z rozmówców. Łącznie 630 wypowiedzi daje kompleksowy obraz tego, co w świecie maratonów MTB istotne. Wywiadu udzielili: Ewelina Ortyl, Adrian Brzózka, Bartosz Banach, Bogdan Czarnota, Tomasz Jajonek, Paweł Urbańczyk oraz Zbigniew Krzeszowiec. Oprócz wywiadów książka zawiera również obszerną część napisaną wyłącznie przez Pawła Urbańczyka. Autor opisuje dwa sezony treningowo-startowe ze swojego maratońskiego życia. Opisuje – i to jak! Z detalami, wciągająco, bez kompromisów. Autor w swoim tekście „Epika maratończyka” odsłania się przed czytelnikiem kompletnie. Tydzień po tygodniu można śledzić jego zmagania z samym sobą. Wszystko to zwizualizowane w tabelach oraz oryginalnych dokumentach tworzonych własnoręcznie. Paweł to tytan treningu. Liczba treningów i obciążenia są zdumiewające. Z tekstu wynika, że autor był całkowicie skoncentrowany na kolarstwie. Przebudował swoją psychikę tak, by odnosić sukces w maratonach. Liczył się każdy detal. Od diety po relacje z rodziną. Jeszcze nikt w polskim kolarstwie tak bardzo nie odsłonił kulisów treningów i startów. Porażająca lektura!
"Coś poszło nie tak", "To nie był mój dzień" ¦ tak sportowcy z pierwszych stron gazet tłumaczą swoje niepowodzenia. Nawet najlepiej przygotowani zawodnicy ¦ amatorzy i zawodowcy ¦ zwykle zapominają o najważniejszym aspekcie przygotowań sportowych. O treningu umysłu. "Psychologia dla sportowców" zawiera kilkadziesiąt technik i ćwiczeń, które mają pomóc w uzyskaniu i utrzymaniu optymalnego stanu umysłu podczas ćwiczeń fizycznych i startów w zawodach. Kształtowanie motywacji, pewności siebie i koncentracji. Panowanie nad lękiem, nastrojem i emocjami. Korzystanie z wizualizacji oraz muzyki. To tylko niektóre aspekty psychologii sportu poruszane w książce. Autorzy to wybitni naukowcy, ale również praktycy, którzy opiekują się zarówno drużynami, jak i indywidualnymi sportowcami w wielu dziedzinach ¦ m.in. bieganiu, kolarstwie, triathlonie, tenisie czy piłce nożnej.
"Bieganie metodą Danielsa" to książka, która przeorała świadomość treningową polskich biegaczy. Nie ma w Polsce biegacza traktującego trening poważnie, który nie zetknął się z koncepcją Jacka Danielsa. Jeśli chcesz się rozwijać, biegać szybciej, osiągać coraz lepsze rezultaty, konkurować z najlepszymi, jeśli poważnie traktujesz bieganie, tę książkę powinieneś przeczytać. Nowe wydanie zostało napisane przez autora od początku. Łatwiejszy w odbiorze język, nowe plany treningowe do maratonu, specjalny plan treningowy do półmaratonu, nowy rozdział o treningu wysokościowym. Jedno się nie zmieniło - filozofia treningu oparta na wskaźniku VDOT. Na czym polega metoda Jacka Danielsa? Żeby biegać szybciej, trzeba znać odpowiedzi przynajmniej na trzy pytania: jak często biegać, jak długo i z jaką intensywnością. Daniels sprowadza całe zagadnienie do jednego pytania: jaki czas uzyskałeś w ostatnich zawodach. "Gdy polecam ludziom książkę o bieganiu, to właśnie Danielsa". Bartosz Olszewski, czołowy polski biegacz amator, z życiówką w maratonie 2:26:03.
Tenis to gra nawyków. By dobrze serwować na turnieju, musisz podczas treningów zagrać serw tysiące razy. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Tylko tak osiągniesz doskonałość. Ale jakie ćwiczenia wykonywać? Odpowiedź na to pytanie daje książka "Tenis. 245 ćwiczeń" amerykańskiej instruktorki Tiny Hoskins. Autorka prowadzi tenisowego adepta od podstaw do najbardziej zaawansowanych technik. Poprawne trzymanie rakiety. Ćwiczenia na loby, woleje, serwisy. Grę ofensywną i defensywną. Strategia i taktyka. Trening mentalny. Gra pojedyncza i deblowa. Ćwiczenia wytrzymałościowe i ogólnorozwojowe. Nauka gry w grupie. Zabawy dla dzieci. Z publikacji skorzystają nie tylko ambitni amatorzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. To przede wszystkim świetne narzędzie dla trenerów. Każde z ćwiczeń jest szczegółowo opisane: cel, wykonanie, odmiany i porady. Dopełnieniem są rysunki wyjaśniające sekwencję zagrań. To pierwsza na polskim rynku książka prezentująca tak wiele zaawansowanych, szczegółowych ćwiczeń techniki gry w tenisa. Tenis to jeden ze sportów, gdzie do perfekcji dochodzi się poprzez systematyczny trening i ćwiczenia. Aby jednak, poprawiając swoje umiejętności, nie umrzeć z nudów przy monotonnych ćwiczeniach, warto zajrzeć do tej książki. Autorka przekonuje, że może być ciekawie i z korzyścią dla naszych umiejętności. Proponuję przekonać się osobiście. Adam Romer, redaktor naczelny magazynu „Tenisklub”
Książka uznawana za najlepszy podręcznik treningu do maratonu, jaki kiedykolwiek napisano. Plany treningowe, strategie startowe, środki treningowe. "Maraton zaawansowany" jest jednym tchem wymieniany razem z "Bieganiem metodą Danielsa". To właśnie te dwie książki stanowią kanon wśród technicznych, specjalistycznych podręczników dotyczących biegania. Autorzy wyjaśniają wszystkie zagadnienia dotyczące przygotowań i startu w maratonach biegowych. Książka zawiera szczegółowe plany treningowe. Rozpisane są w zależności od kilometrażu pokonywanego w ciągu tygodnia i liczby tygodni do dnia wyścigu. Jednostki treningowe rozpisane są na każdy dzień. Książka przeznaczona jest dla biegaczy zaawansowanych. "Uważam ją za pozycję obowiązkową dla każdego ambitnego maratończyka!" - Bartosz Olszewski, biegowy dziennikarz roku 2015.
Plany treningowe do najpopularniejszych dystansów: • Sprint • Olimpijski • Pół-Ironman • Ironman Gdy w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych ukazało się pierwsze wydanie, książka od razu wskoczyła na szczyty sportowych list bestsellerów. Od tamtej pory stale korzysta z niej tysiące triathlonistów na całym świecie. A publikacja wciąż jest wymieniana jako jedna z najważniejszych pozycji do czytania dla miłośników tego sportu. Co stanowi o wyjątkowości tej książki? Zawiera coś, czego nie sposób znaleźć w żadnej innej publikacji czy na stronach internetowych. 40 szczegółowych planów treningowych na najpopularniejszych dystansach. Sprint, dystans olimpijski, pół-ironam i pełny dystans ironmana. Plany treningowe do każdego dystansu podzielone są na dziesięć poziomów - od zupełnie początkującego do zawodników z elity. Do tego dwa plany przeznaczone na okres przejściowy, między sezonami. Książka jest doskonałym narzędziem dla osób trenujących samodzielnie. Wystarczy określić cel i poziom, na jakim aktualnie się znajdujemy - potem wybrać jeden z 10 planów. Kompleksowe przygotowanie gwarantowane. (Zobacz przykładowe zestawy planów treningowych na następnej stronie). Publikacja przyda się również trenerom. Jak na tacy podane są schematy rozkładu akcentów w cyklu treningowym i elementy składowe pojedynczych jednostek treningowych. O jakości prezentowanych planów niech świadczy fakt, że książka jest firmowana przez najpoważniejsze pismo triathlonowego na świecie - "Triathlete Magazine".
Krzysztof Suchowierski wraz z dwoma rosyjskimi przyjaciółmi przejechał Jakucję z południa na północ. Pokonali 3700 kilometrów. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dokonali tego jadąc na rowerach i... zimą! Najniższe odnotowane przez nich temperatury dochodziły do minus 55 stopni Celsjusza! A podczas trwającej niemal trzy miesiące wyprawy termometr nie wskoczył powyżej minus 15 stopni! Wyprawa rozpoczęła się w lutym 2014 roku z miejscowości Nieriungri. Potem były setki kilometrów dziurawego, słabo odśnieżonego asfaltu, a w końcu zimnik - droga utworzona na zamarzniętej rzece. Ta wyprawa to niewyobrażalny mróz, na którym pękają rowerowe dętki i nie ma ich jak wymienić. Spanie pod gołym niebem. Spotkania z pasterzami reniferów. Zadymki śnieżne i dziesiątki kilometrów, przez które rowery trzeba pchać, bo teren nie pozwala jechać. Wysiłek, odwaga, wytrwałość, zwątpienie, nadzieja i przyjaźń. Krzysztof Suchowierski wraz z towarzyszami nie tylko podjęli się sportowej ekspedycji - dokonać niemożliwego, przejechać Jakucję zimą na rowerach. Swoją ekspedycją chcieli upamiętnić zesłanych do Jakucji łagierników. Odwiedzali miejsca dawnych obozów, a młodzieży w szkołach na licznych prelekcjach opowiadali o czasach gułagu. Za tę podróż autor został wyróżniony na Kolosach (najważniejsza nagroda podróżnicza w Polsce) w kategorii wyczyn roku. Książka zawiera dodatkowo dwa szkice. Pierwszy z nich, autorstwa Roberta Sadowskiego z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, opowiada o polskich zesłańcach. Zaś Michał Książek, autor "Jakuck. Słownik miejsca" (wyd. Czarne) opisał Jakucję - obecną i przeszłą. Świetna książka, której bohaterowie po raz kolejny udowadniają, że niemożliwe staje się możliwe. Marek Kamiński - podróżnik, polarnik
Każdy triathlonista chce ukończyć zawody szybciej. Czy czas można kupić w sklepie? Jim Gourley daje na to pytanie precyzyjną odpowiedź i wskazuje, co i o ile urwie minuty z końcowego wyniku. Szybciej to książka, która przygląda się triathlonowi z punktu widzenia nauki. Wyjaśnia, w jaki sposób możesz naprawdę szybciej dotrzeć na metę. Obala mity i dekonstruuje marketingową nowomowę. Dzięki książce zaoszczędzisz nie tylko czas na wyścigu, ale również pieniądze przy wyborze sprzętu. Szybciej daje ci konkretne, poparte naukowymi badaniami wytyczne w jaki sposób i z czym pływać, jechać i biec. Jaka pianka pozwoli szybciej płynąć? Czy warto kupować lżejszy rower? Czy lepiej sprawdzi się koło typu dysk, czy stożek? Jeden jedyny sprzęt jaki warto przypiąć do roweru? Co naprawdę jest aero, a co marketingowym chwytem? Czy opłaca się drafting podczas biegu? Czy warto inwestować w lżejsze buty? Jaka strategia na krótkie, a jaka na długie zawody? Oto tylko kilka kluczowych pytań, na które daje odpowiedź Szybciej. Z nauk Jima Gourleya od lat korzystają zawodnicy na całym świecie, bo autor swoją wiedzą dzieli się na łamach najpopularniejszych anglojęzycznych magazynów triathlonowych. Dzięki tej książce na pewno ukończysz kolejny triathlon szybciej. To czego się dowiesz, zmieni twój sposób myślenia o pływaniu, bieganiu i jeździe na rowerze.
Oto niezwykła książka poświęcona odchudzaniu. Dlaczego niezwykła? Bo nie zawiera cudownych diet, a jedynie cudownie proste rady: ruszaj się więcej, licz kalorie! Autor – dietetyk, biegacz, triathlonista – podpowiada, jak dzięki aktywności fizycznej pozbyć się kilogramów. Wyjaśnia, jak w łatwy sposób zapanować nad apetytem, kontrolować jadłospis, wybierać jedzenie o najwyższej jakości. Tłumaczy, dlaczego diety niskotłuszczowe, wysokobiałkowe i inne nie są najprostszą drogą do zrzucenia wagi. A wszystko to oparte na najnowszych doniesieniach naukowych. Doskonała książka dla wszystkich, którzy chcą się uporać z nadwagą. Polecana w szczególności amatorom wszelkich sportów wytrzymałościowych (bieganie, pływanie, kolarstwo, triathlon) oraz innych dyscyplin sportu (piłkarze, wspinacze sportowi, kulturyści, osoby uprawiające fitness).
Wyjątkowy na polskim rynku praktyczny podręcznik psychologii sportu dla trenerów, zawodników, a przede wszystkim - psychologów sportowych. Największą zaletą i tym, co odróżnia książkę na tle innych publikacji, jest jej praktyczny aspekt. Trening mentalny skoncentrowany jest na technikach. Książka zawiera blisko 120 ćwiczeń, dzięki którym można pracować nad wieloma cechami: Postawa i wiara sportowa, motywacja, umiejętności społeczne, wyznaczanie celów, mowa wewnętrzna, koncentracja uwagi, trening wyobrażeniowy, kontrola emocji (pobudzenie, relaksacja, lęk startowy, flow). Książka zawiera wskazówki do pracy w relacji trener-zawodnik. Autorzy proponują również unikatowe rozwiązania, dotychczas nie publikowane w polskojęzycznej literaturze: szczegółowy roczny plan treningu mentalnego oraz wytyczne do realizacji treningu mentalnego w czasie całej kariery zawodnika. Autorzy dokonali w tej książce prawie niemożliwego. Połączyli w spójną całość perspektywę naukową, opartą na dowodach, z praktycznym zastosowaniem wynikającym z doświadczenia. Wojciech Herra psychologiasportu.pl Publikacja okraszona jest kilkunastoma opowieściami polskich trenerów i sportowców. Każda z historii przedstawia konkretną sytuację, w której aspekty psychologiczne miały decydujące znaczenie dla wyniku sportowego. Swoje historie przedstawiają m.in.: Piotr Bętkowski, ultramaratończyk, organizator cyklu biegów CITY TRAIL. Olga Chmielewska, wicemistrzyni świata, mistrzyni Europy i multimedalistka mistrzostw Polski w karate shotokan. Bogumił Głuszkowski, sportowiec, triathlonista, trener i coach, twórca i właściciel poznańskiego klubu sportowego CITYZEN. Marcin Kamiński, piłkarz VfB Stuttgart, dwukrotny zdobywca tytułu mistrza Polski z Lechem Poznań. Tomasz Kryk, od 2009 roku trener kadry olimpijskiej kobiet w kajakarstwie. Natalia Madaj, wioślarka, złota medalistka igrzysk olimpijskich w Rio 2016. Ewelina Matuła, mistrzyni Polski w biegach górskich na dystansie długim 2015, brązowa medalistka akademickich mistrzostw Europy w wioślarstwie. Anna Mądrzak, reprezentantka Polski w pływaniu synchronicznym. Monika Sadowy-Naumienia, najbardziej utytułowany sportowiec w historii polskiego spadochroniarstwa sportowego. Anna Witczak, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w żeglarstwie.
Każdy biegacz, prędzej czy później, będzie musiał się zmierzyć z kontuzją. Czy będzie to drobna przypadłość, czy poważne problemy wymagające fizjoterapii, a nawet interwencji chirurga. Ta książka przygotuje cię na ten moment. To nie jest suchy naukowy wykład. Jednak wszelkie choroby i przypadłości, z którymi mierzą się biegacze, zostały tu szczegółowo opisane – ich przyczyny i sposoby leczenia. Autor, Lewis G. Maharam, lekarz z ogromnym doświadczeniem, dyrektor medyczny wielu maratonów, dzieli się swą profesjonalną wiedzą w sposób przystępny, wręcz anegdotyczny. „To tak, jakby obok czytelnika usiadł jego osobisty lekarz i zarazem dobry przyjaciel, i tłumaczył, co się dzieje oraz co należy robić” – ze wstępu Franka Shortera, złotego medalisty w maratonie na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku. „W ramach przygotowań do pisania tej książki zadałem sobie pytanie: Jak mogę sprawić, by biegacze przestawili się na myślenie „medyczne”, zamiast korzystać z „babcinych” porad, które tak często powtarzają między sobą? Książkę Biegaj zdrowo trzymaj na półce. Sprawdzaj, kiedy wypada odwiedzić gabinet medyczny, i korzystaj z niej, by lepiej zrozumieć, o czym mówi lekarz” – Lewis G. Maharam.
Gdy bierzesz udział w zawodach lub na trudnym treningu często w twojej głowie pojawia się myśl: Już nie dam rady. To nie mięśnie, ale twój umysł zdecyduje czy wygrasz bieg, triathlon lub wyścig kolarski. Czy ukończysz zawody lub trening. Brzmi rewolucyjnie? Ta książka to jest rewolucja. Matt Fitzgerlad, najpopularniejszy autor książek o sportach wytrzymałościowych w Stanach Zjednoczonych, wziął na warsztat teorię naukową stworzoną przez profesora Samuele Marcorę - włoskiego naukowca pracującego na Wyspach Brytyjskich. Teoria ta, psychobiologiczny model osiągnięć w sportach wytrzymałościowych, udowadnia, że bardziej liczy się wytrenowanie umysłu niż mięśni. Że to głowa jest limiterem. Zgodnie z psychobiologicznym modelem osiągnięć w sportach wytrzymałościowych jedynym sposobem na poprawę wyników jest zmiana postrzegania odczuwanego wysiłku. Teoria została już potwierdzona przez liczne badania naukowe, a Matt Fitzgerald w fascynującej książce opisuje przypadki kilkunastu topowych zawodników - biegaczy, triathlonistów, kolarzy czy wioślarzy - którzy odnieśli sukcesy na igrzyskach olimpijskich lub innych równie ważnych zawodach. Wszyscy oni zwyciężali nie dzięki wzmocnieniu mięśni, ale rozwinięciu wytrzymałości psychicznej. Dzięki niezwykłej książce Matta Fitzgeralda te techniki są teraz dostępne dla wszystkich. A cała tajemnica skrywa się w prostych słowach: Jak bardzo tego chcesz?
Oto książka, która zbiera najnowsze doniesienia naukowe dotyczące kolarstwa. I przekłada je na praktyczne zastosowanie. Trener czy zawodnik dostają kompendium naszpikowane wskazówkami, jak trenować efektywniej i jeździć szybciej. Autorzy zgłębiają tajniki treningu z pomiarem mocy, bikefittingu, odżywiania i suplementacji, fizjologii kolarza, regeneracji, techniki jazdy i wielu innych zagadnień. Książka zawiera kilkanaście wywiadów z trenerami, fizjologiami czy twórcami systemów bikefittingowych. Kolarstwo Zaawansowane jest najlepszą książką wydaną w Polsce w ciągu ostatnich lat - Michał Bogdziewicz, trener kolarstwa. Kolarstwo Zaawansowane&to pozycja dla każdego, kto pragnie pogłębić swoją wiedzę w zakresie kolarstwa - Arkadiusz Kogut, trener kolarstwa. - Zastosowanie najnowszych odkryć naukowych to klucz do bycia szybszym. Ta książka przekłada teorię w praktykę - Joe Friel, autor Biblii treningu kolarza górskiego.