Menu

Adam Cichosz

Perfekcjonizm to zjawisko, które może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla jednostki. W prezentowanej książce autor analizuje różne aspekty tego zjawiska, wskazując na jego wpływ na zdrowie psychiczne, relacje międzyludzkie oraz osiągnięcia zawodowe. Dzięki tej książce czytelnicy będą mogli lepiej zrozumieć swoje emocje i myśli związane z perfekcjonizmem oraz nauczyć się akceptować i cieszyć się z własnych osiągnięć.
Opus solidarietatis Pax (Pokój owocem solidarności) obejmuje najważniejsze wydarzenia przełomu stuleci, które u podnóża trzeciego Millenium wstrząsnęły światem. Bohaterem narracji autor uczynił wybitnego Polaka – Generała dr. Stanisława F. Woźniaka – Dowódcę Wielonarodowych Sił ONZ w Libanie – UNIFIL, dyplomatę aktywnie uczestniczącego w randze Zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ, dokonującego praktycznej interpretacji krzyżujących się interesów strategicznych niebezpiecznej strefy Bliskiego Wschodu. Opracowanie książkowe czytelnie koresponduje z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., wskazuje na rolę pokojowego współistnienia państw Europy i sposoby umacniania pokoju i bezpieczeństwa świata. Książka zawiera ponadto obszerne odniesienia autora do istoty światowego terroryzmu (zderzenia cywilizacji z wyzwaniami XXI stulecia), szeroko obejmuje konsekwencje ataku na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku, wypowiedzianą światu przez ówczesnego prezydenta USA Georga W. Busha wojnę z terroryzmem, wojnę w Iraku, inwazję na Afganistan i tegoż konsekwencje w aspekcie 20-letniej tam obecności Amerykanów wspieranych przez ich sojuszników, m.in. przez Polskę. W odbiorze czytelniczym książka wywołuje reakcje grozy i dezaprobaty wobec okrucieństwa wojny, zbrodni ludobójstwa, dysproporcji w przestrzeni światowego pokoju i bezpieczeństwa.
W książce przedstawione zostały elementarne oraz najistotniejsze zagadnienia i ujęcia procesów emocjonalnych, a w szczególności ich udział w procesach percepcji, myślenia, uwagi i pamięci. Należy pamiętać, że procesy poznawcze oraz ich determinanta emocjonalna mają decydujący wpływ na kształtowanie się kultury organizacyjnej, w niej na aksjologię organizacji, procesy interpersonalne, a w tym na komunikację międzyludzką, system norm oraz reguł, jakie w niej obowiązują, panujący w niej klimat i układy baryczne emocji, motywacji oraz postaw pracowniczych, wraz z wymiarem materialnym kultury i strukturą ?zyczną organizacji.
Stres, jako zjawisko nieodłączne życiu człowieka, zakłóca procesy adaptacji i readaptacji, ogranicza przy tym zdolność osiągania celów, minimalizuje często twórcze i rozwojowe funkcje otoczenia. W publikacji przedstawiono przyczyny i źródła stresu. Wyjaśnione zostały również przejawy stresu organizacyjnego oraz prawidłowe rozpoznawanie i reakcję na jego symptomy. Autor ukazuje także zjawiska stresogenne i sposoby przezwyciężania trudnych sytuacji. Podkreśla znaczenie działań profilaktycznych, zapobiegających agresywnym zachowaniom, nałogom, postawom destrukcyjnym, a także sprzyjających zachowaniu zdrowia i kondycji psychofizycznej.