Menu

Cezary Michalski

Urodzony w roku 1963 w Toruniu. Polski eseista oraz publicysta. W przeszłości karierę prowadził jako redaktor m.in. „Debaty”, „brulionu”. Autor książek „ Historia Pokolenia”, „Zdjąć Polskę z krzyża”. Ponadto zasiada w Radzie Nadzorczej Fundacji im. Immanuela Kanta.
Grzegorz Schetyna w rozmowie, z Cezarym Michalskim, przedstawia trudną historię swojego pokolenia. Przełomowe czasy, w których przyszło mu żyć, choć biedne, były niesłychanie ciekawe. Rodzące się nadzieje, sprowadzały nieraz wielkie rozczarowania. Ta epoka dżinsów z Pewexu, trabantów i fiatów, kojarzona jest także z sylwetki Edwarda Gierka, a tym samym ze wszystkimi reformami przez niego dokonanymi. Rodzice Grzegorza Schetyny doświadczyli przesiedlenia w 1945 roku ze Lwowa do Opola. W ich pamięci żywe były obrazy rzezi wołyńskiej oraz krwawych zamieszek. „Historia Pokolenia” to opowieść o tym jak ludzie urodzeni w latach sześćdziesiątych radzili sobie ze zmianą rzeczywistości. Wchodząc w dorosłość z ideałami młodości przyćmionymi przez szarą rzeczywistość.
Rozmowa Cezarego Michalskiego z Januszem Palikotem – najbardziej kontrowersyjnym polskim politykiem o jego religijności dziecięcej, młodzieńczej i wieku dojrzałego, o jego faktycznym i pragmatycznym stosunku do Kościoła w okresie, kiedy wydawał tygodnik „Ozon” (gdzie teksty zamieszczali najbardziej konserwatywni, prawicowi publicyści żarliwie broniący Kościoła, min. Grzegorz Górny, Robert Tekieli, Tomasz Terlikowski, Joanna Lichocka, Piotr Semka); o jego współpracy z przedstawicielami polskiego Kościoła (min. abp. Józefem Życińskim i o. Maciejem Ziębą) w okresie działalności w Platformie Obywatelskiej; o deklarowanym i faktycznym stosunku do religii i do Kościoła czołowych polskich polityków (min. Donalda Tuska, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego, Kazimierza Kutza, Jarosława Gowina...), dziennikarzy, artystów i innych osób publicznych; o kulisach odejścia Janusza Palikota z Kościoła oraz pragmatycznych i ideowych przyczynach jego decyzji (po katastrofie smoleńskiej) o stworzeniu w Polsce pierwszej konsekwentnie antyklerykalnej partii, która weszła do Sejmu.