Menu

Gmitruk Janusz

Lata Polski Ludowej były czasem pojawienia się nowego gatunku prasy, nazywanej m.in. alternatywną, drugiego obiegu, niezależną, ukazującą się poza cenzurą lub bezdebitową. Ten rodzaj prasy znany i wydawany był dopiero w końcowych latach dekady gierkowskiej. Wcześniej, w pierwszych latach PRL, podziemie poakowskie w sposób śladowy wydawało prasę konspiracyjną. Nie wolno jej jednak utożsamiać z prasą niezależną, choć oba gatunki posiadają wiele cech wspólnych. Pierwsze z zachowanych numerów pism bezdebitowych odnotowanych w niniejszej bibliografii pochodzą z 1976 roku. Prasę alternatywną wydawały głównie ugrupowania ówczesnej opozycji politycznej współpracującej ze związkiem zawodowym „Solidarność". Na łamach prasy niezależnej obok nieocenzurowanych informacji drukowano materiały publicystyczne, w których prezentowano poglądy i dążenia programowe „Solidarności". Broniono m.in. godności i interesów pracowników. Uznawano etyczne zasady chrześcijańskiej sprawiedliwości i równości społecznej, opartej na godności osoby ludzkiej, godności człowieka pracy i jego trudu. Wypowiadano się za przestrzeganiem wolności obywatelskich, prawa do głoszenia własnych poglądów, wolności słowa, druku, rzetelnej informacji, zgromadzeń i stowarzyszania się oraz na temat wielu aktualnych i zaszłych problemów społeczno-politycznych, ideowych, religijnych, kulturalnych, gospodarczych i międzynarodowych, którymi żyli Polacy czwartej ćwierci XX wieku.
Niniejszy tom - "Meldunki tygodniowe Sekcji Wschodniej Departamentu Informacji i Prasy Delegatury Rządu RP na Kraj kwiecień - lipiec 1944 r." - stanowi tematyczną kontynuację wcześniejszej publikacji pt. "Ziemie Wschodnie. Raporty Biura Wschodniego Delegatury Rządu na Kraj 1943-1944" (Warszawa-Pułtusk 2005). Ich wydawcy mają nadzieję, że zaprezentowane w nich źródła historyczne przybliżą czytelnikom wydarzenia na polskich kresach wschodnich z lat wojny i okupacji, w tym złożoną problematykę stosunków polsko-ukraińskich. Publikacja powstała we współpracy z Akademią Humanistyczną im. A. Gieysztora, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Wszechnicą Świętokrzyską.
Katalog, który towarzyszy otwartej w MHPRL wystawie stanowi bogate źródło informacji o ruchu ludowym. Jego oryginalność powoduje iż może funkcjonować jako samoistne wydawnictwo zawierające ogromny materiał z historii najstarszego ruchu politycznego w Polsce, nieprzerwanie funkcjonującego od 110 lat.
Publikowany, po raz pierwszy w Polsce pełny tekst Memoriału złożonego przez Polskie Stronnictwo Ludowe dnia 18 grudnia 1946 r. ambasadorom Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i ZSRR w Warszawie w sprawie fałszerstw wyborczych w Polsce.
Przez cały okres okupacji hitlerowskiej i sowieckiej konspiracyjny ruch ludowy nie tylko organizował do walki chłopów i ludowców, ale równocześnie rozbudzał aspiracje i przygotowywał ich do pracy i działalności w przyszłej, niepodległej Polsce. Jednak pierwsze dni i miesiące upragnionej niepodległości niosły z sobą terror i bezprawie nowych władz. Od samego początku organy represyjne ZSRR prześladowały, więziły i wywoziły na wschód żołnierzy i działaczy Państwa Podziemnego. NKWD również tworzył polski aparat terroru w postaci Milicji Obywatelskiej i urzędów bezpieczeństwa. Ze Wstępu
60. rocznica Kongresu PSL z 1946 roku wyzwala refleksje o szczególnej sile. Dla ludowców-działaczy PSL Stanisława Mikołajczyka jest to piękny sen o potędze ruchu ludowego, który chcieliby urealnić i przenieść do rzeczywistości. Dla obecnych działaczy Stronnictwa może stać się źródłem inspiracji w szukaniu siły i motywacji do działania we współczesności.
Biografia przybliża postać Jana Piekałkiewicza, wybitnego działacza ruchu ludowego, Delegata Rządu na Kraj, bestialsko zamordowanego na Pawiaku. Praca powstała na podstawie wnikliwej analizy literatury poświęconej dziejom Polskiego Państwa Podziemnego, oraz prac czołowych działaczy Delegatury.
Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika jest najważniejszym dokumentem, owocem obrad Kongresu partii politycznej - Polskiego Stronnictwa Ludowego z 1946 roku. Stenogram z obrad Kongresu Stronnictwa, które dokonało w tamtym czasie obrachunku 50-letniej działalności ruchu ludowego, podjęło strategiczne decyzje polityczne i wybrało władze statutowe jest dokumentem niezwykłym. Ze Wstępu
Publikacja poprzedzona została wtępem oraz biogramami Władysława Banaczyka i Pawła Siudaka, bowiem to dzięki nim zachowały się dokumenty rządu Stanisława Mikołajczyka. Komplet depesz z lat 1943-1944 zarchiwizował kierownik Wydziału Krajowego w MSW - Paweł Siudak na polecenie ministra Władysława Banaczyka. Po dymisji rządu Stanisława Mikołajczyka wszyscy ludowcy pełniący funkcje w rządzie zostali zwolnieni przez nowego premiera Tomasza Arciszewskiego. Początkowo depesze - o których mowa - znalazły się w posiadaniu prof. Stanisława Kota - znakomitego historyka. Po jego wyjeździe ze Stanisławem Mikołajczykiem i Pawłem Siudakiem do kraju materiały archiwalne zostały przeniesione do siedziby władz SL na Uchodźstwie w Londynie i zostawione pod opieką Franciszka Wilka, prezesa NKW PSL w Wielkiej Brytanii i redaktora "Jutra Polski". Pierwsza partia dokumentów z archiwum prof. S. Kota dotyczących lat 1939-1941 przekazana została w 1969 r. Zakładowi Historii Ruchu Ludowego w Warszawie. W zespole przekazanych do kraju dokumentów znalazły się bezcenne dla historyków depesze Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego. Depesze z lat 1943-1944 do depesze wysyłane przez czołowych przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego do rządu RP na uchodźstwie. Gromadził je Władysław Banczyk, minister spraw wewnętrznych w rządzie S. Mikołajczyka. Niniejsza książka zawiera 78 depesz obejmujących okres od 24 czerwca 1943 do 3 sierpnia 1944r. Dwie pierwsze depesze wysyłane były jeszcze do Stanisława Mikołajczyka jako wicepremiera . Następne, po objęciu funkcji premiera 14 lipca.
Pierwsza publikacja z serii „Biblioteczka Historyczna Ruchu Ludowego” omawia wkład w dzieje Polski XX wieku jednego z najwybitniejszych przywódców ruchu ludowego i męża stanu. Stanisław Mikołajczyk – premier rządu RP (1943-1944) w Londynie, wicepremier i minister rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej (1945-1947), prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w kraju i na emigracji (1945-1966), pół wieku temu należał do najgłośniejszych polityków nie tylko w Polsce ale i na świecie. Był wyrazicielem marzeń znacznej części narodu polskiego, a przede wszystkim polskich chłopów, o wolnej, suwerennej i demokratycznej Polsce.
Pieśń Marii Konopnickiej "Nie rzucim ziemi" nazywana Rotą, czyli Przysięgą ma w świadomości Polaków pozycję ugruntowaną. Zrodzona w latach niewoli narodowej, jako odzwierciedlenie uczuć i woli walki o język ojców i ziemię ojczystą, podchwycona została przez cały naród i stała się prawie że naszym drugim hymnem narodowym. Dzisiaj, w 100. rocznicę powstania Roty warto przypomnieć dzieje tej pieśni, której słowa o wierności ziemi i mowie są aktualne - i dla Polaków w kraju, i na obczyźnie.
Wnikliwie opracowana biografia jednego z przywódców konspiracyjnego ruchu ludowego z Podlasia. Publikowane w niej liczne listy stworzą szansę na odnalezienie i opracowanie całej korespondencji Stefana Skoczylasa.
Tradycja kultu Kościuszki jest wśród chłopów głęboko zakorzeniona. Autorzy tego opracowania w bardzo syntetyczny sposób przybliżają ten symbol niepodległościowych dążeń Polaków i emancypacji chłopów.
Publikacja przybliża postać Zygmunta Rumela, przywódcy ruchu oporu na Wołyniu, komendanta VIII Okręgu Batalionów Chłopskich, poety i żołnierza.
Wydawnictwo prezentuje dokumenty, fotografie, plakaty związane z obchodami Święta Ludowego świadczące o fenomenalnej ciągłości politycznej i żywotności ludowych tradycji.
„BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY o ruchu ludowym w Polsce” – to historia powstania, rozwoju, działalności oraz organizacji ruchu ludowego począwszy od czasów najstarszych a zakończywszy na dniu dzisiejszym. Ruch ludowy był jednym z trzech wielkich obozów politycznych – obok narodowego i socjalistycznego - które wywarły największy wpływ na losy narodu i państwa polskiego. Polski polityczny ruch ludowy zorganizowaną działalność rozpoczął jako ruch wyborczy. Za datę jego powstania historycy uznają rok 1895, kiedy to 28 lipca w Rzeszowie, pod zaborem austriackim, na zjeździe delegatów chłopskich komitetów wyborczych utworzono pierwszą chłopską delegację - Stronnictwo Ludowe w Galicji. Ruch ludowy na ziemiach polskich pod zaborami ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku - w czasie, gdy w Europie powstawały partie polityczne o charakterze masowym. Największą zasługą ruchu ludowego dla narodu i państwa polskiego było rozbudzenie świadomości społecznej i politycznej chłopów, a następnie powolne wprowadzanie ich w życie narodu. Książka zawiera prócz wielu artykułów historycznych na temat ruchu ludowego również artykuły o Zakładzie Historii Ruchu Ludowego, Ludowym Towarzystwie Naukowo-Kulturalnym oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Opisuje rolę tych instytucji w zachowaniu pamięci i tradycji ruchu ludowego. Publikowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Zakładu Historii Ruchu Ludowego oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Publikacja przybliża postać Marii Hulewiczowej, sekretarki Stanisława Mikołajczyka. Składa się z zarysu biografii, obszernego zbioru dokumentów (s. 49-190) oraz tekst "Oczami kobiety. Życie w Polsce pod okupacją niemiecką", który Hulewiczowa opublikowała pierwotnie pod pseudonimem Maria Brzeska w wersji anglojęzycznej. Książka zawiera kilkadziesiąt fotografii.