Menu

Mazurek Jerzy

Niniejszy tom adresowany jest nie tylko do zawodowych historyków jako pomoc warsztatowa w ich codziennej pracy, ale również do miłośników najnowszej historii Polski, do młodzieży, która ma możliwość zetknięcia się na szeroką skalę z autentycznym dokumentem, pozwalającym poznać nie tylko fakty, lecz także atmosferę towarzyszącą wojnie i okupacji, życie codzienne polskiego społeczeństwa w tych tragicznych latach, tworzenie się zrębów konspiracji, konflikty, dramaty i rozterki poszczególnych osób i całych zbiorowości. Gmitruk Janusz, Mazurek Jerzy
60. rocznica Kongresu PSL z 1946 roku wyzwala refleksje o szczególnej sile. Dla ludowców-działaczy PSL Stanisława Mikołajczyka jest to piękny sen o potędze ruchu ludowego, który chcieliby urealnić i przenieść do rzeczywistości. Dla obecnych działaczy Stronnictwa może stać się źródłem inspiracji w szukaniu siły i motywacji do działania we współczesności.
Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika jest najważniejszym dokumentem, owocem obrad Kongresu partii politycznej - Polskiego Stronnictwa Ludowego z 1946 roku. Stenogram z obrad Kongresu Stronnictwa, które dokonało w tamtym czasie obrachunku 50-letniej działalności ruchu ludowego, podjęło strategiczne decyzje polityczne i wybrało władze statutowe jest dokumentem niezwykłym. Ze Wstępu
Praca jest wynikiem wieloletnich badań nad problemem chłopskiego wychodźstwa z ziem polskich do krajów Ameryki Łacińskiej. W latach 1869-1939, a więc w okresie masowej emigracji do Brazylii i Argentyny, wyjechało około 150 tys. polskich chłopów. Ruch ludowy, za wyjątkiem zaboru pruskiego, do chłopskiego wychodźstwa odnosił się przychylnie. Widział w nim szansę dla wielu tysięcy mieszkańców wsi na poprawę swego losu, o czym w warunkach miejscowych nie mogło być mowy. Jednocześnie ruch ludowy domagał się, aby wychodźców otoczyć należytą opieką. Praca wzbogacona została obserwacjami własnymi autora i penetracją tematu podczas wielokrotnych pobytów wśród Polonii latynoamerykańskiej. Bogata ikonografia jest uzupełnieniem tej obszernej publikacji.
Pieśń Marii Konopnickiej "Nie rzucim ziemi" nazywana Rotą, czyli Przysięgą ma w świadomości Polaków pozycję ugruntowaną. Zrodzona w latach niewoli narodowej, jako odzwierciedlenie uczuć i woli walki o język ojców i ziemię ojczystą, podchwycona została przez cały naród i stała się prawie że naszym drugim hymnem narodowym. Dzisiaj, w 100. rocznicę powstania Roty warto przypomnieć dzieje tej pieśni, której słowa o wierności ziemi i mowie są aktualne - i dla Polaków w kraju, i na obczyźnie.
Tradycja kultu Kościuszki jest wśród chłopów głęboko zakorzeniona. Autorzy tego opracowania w bardzo syntetyczny sposób przybliżają ten symbol niepodległościowych dążeń Polaków i emancypacji chłopów.