Menu

Jakub Korus

Jakub Korus po ukończeniu studiów dziennikarskich i kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, obronił pracę magisterską i podjął przewód doktorski. Jego praca naukowa na Uniwersytecie Warszawskim, traktująca o naukach społecznych spotkała się z dużym uznaniem środowiska naukowego. Jakub Korus pełni także funkcję wydawcy tygodnika „Newsweek Polska”, jak również serwisu Newsweek.pl. Z powyższymi czasopismami jest on związany od 2008.

Jakub Korus – dziennikarz śledczy i autor wielu artykułów

Twórczość Literacka Jakuba Korusa obejmuje szereg reportaży traktujących o aktualnych wydarzeniach w Polsce i na świecie. Porusza on w nich temat migracji, surogacji, zimnej wojny, zamachu na World Trade Center czy też dopingu, stosowanego w sporcie amatorskim. Korus uczestniczy także w projektach dziennikarskich. W 2021 roku wydał on swoją pierwszą książkę pod tytułem „Surogatki. Historie kobiet, które „rodzą po cichu”. To kontrowersyjna pozycja beletrystyczna, zaliczana do nurtu książek reporterskich. Pozycja beletrystyczna Korusa spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród czytelników, a także zdobyła pozytywne recenzje wśród krytyków, zajmujących się dziennikarstwem śledczym i reportażem.

Laureat prestiżowych nagród za tworzone cykle reportażowe

Jakub Korus w 2016 roku wraz z Wojciechem Cieślą zostali nominowani do jednej z najbardziej prestiżowych nagród Grand Press za stworzony cykl reporterski „Minister na włościach”. To opowieść o korupcji w polityce. Jakub Korus w 2020 roku został nominowany do nagrody imienia Andrzeja Woyciechowskiego za stworzony przez siebie reportaż śledczy pod tytułem „Surogatki z Miasteczka Wilanów”. Dziennikarz na stałe współpracuje także z wydawnictwem „Znak”, które objęło patronat nad jego książką reportażową, poświęconą problemowi surogacji we współczesnym świecie. Cykle reportażowe Jakuba Korusa są tworzone w sposób rzetelny. Autor opiera się na materiałach źródłowych, licznych rozmowach, a także wnioskach wyciągniętych z prowadzonego śledztwa dziennikarskiego.
Trudno uwierzyć w historie opisane przez Jakuba Korusa, a jednak wszystko jest tu prawdą. Taką, która zapiera dech. To jedna z najważniejszych książek reporterskich, jakie ostatnio czytałam. Magdalena Grzebałkowska Jakub Korus zabiera nas w podróż po świecie, który dotąd ukryty był za barierą wstydu i społecznego tabu. Nikt wcześniej nie zdołał odsłonić przed nami prawdy o surogacyjnym biznesie. Tym wstrząsającym reportażem autor otwiera nam oczy i krzyczy: zróbmy coś, bo piekło dzieje się tuż obok nas. Janusz Schwertner Wstrząsająca opowieść o tym, jak ciało kobiety staje się przedmiotem. Bolało mnie wszystko, kiedy czytałam, jak traktuje się surogatki. Bardzo ważny głos w dyskusji o szacunku, przekraczaniu etycznych granic i poszanowaniu praw człowieka. Justyna Dżbik-Kluge Magda ma 43 lata. Razem ze swoim mężem Gabrielem mieszka w Hiszpanii. Od dawna starają się o dziecko. Surogacja jest ich ostatnią szansą na pełną rodzinę. Polina ma 27 lat, męża i dwoje dzieci. Na zostanie surogatką zdecydowała się mimo wątpliwości partnera, po to aby utrzymać rodzinę i zapewnić dzieciom edukację. Malutką Bridgette urodziła matka zastępcza, imigrantka z rejonu Doniecka. Para Amerykanów zrezygnowała z adopcji, gdy dowiedziała się o nieuleczalnej chorobie dziewczynki. Dziecko pozostawiono w szpitalu. W maju 2020 roku cały świat obiegło zdjęcie sali szpitalnej z ponad stoma noworodkami czekającymi na swoich rodziców. Niemowlęta, urodzone przez surogatki, zostały na kilka miesięcy uwięzione na terenie Ukrainy z powodu lockdownu. Władze kraju i kliniki rozkładały ręce, a tragedia nowo narodzonych dzieci wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat surogacji. Jakub Korus dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego to kontrowersyjne dla wielu osób zjawisko dla milionów ludzi może być ostatnią deską ratunku. To dziennikarskie śledztwo jest również wyjątkową opowieścią o kobiecym ciele, poruszającą i prawdziwą dzięki jej bohaterkom. Jakub Korus – dziennikarz śledczy „Newsweeka”. W 2016 roku wraz w Wojciechem Cieślą nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press za cykl reporterski „Minister na włościach”, w 2020 roku do nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż Surogatki z Miasteczka Wilanów.