Menu

Karol Wojtyła

BP KAROL WOJTYŁA – papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był nie tylko polskim duchownym rzymskokatolickim, ale również poetą, aktorem, dramaturgiem i pedagogiem. Zajmował się filozofią historii i mistyką. Od zawsze odznaczała go ogromna wiara. Początkowo rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak wojna zmusiła go do rezygnacji z uczelni. Później studiował teologię, którą ukończył z tytułem magistra.

Karol Wojtyła – droga do Watykanu

W 1946 roku Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. Chwilę później wyjechał na studia do Rzymu, gdzie uczył się na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum. W 1958 roku został biskupem pomocniczym Krakowa. Hasło przewodnie jego posługi brzmiało „Totus Tuus” (łac. Cały Twój). W 1964 roku Karol Wojtyła został arcybiskupem metropolitą krakowskim. Trzy lata później nominowano go kardynałem. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła w ósmym głosowaniu na konklawe został wybrany na papieża. Kardynał wybrał imię Jan Paweł II. Chwilę później Polak wygłosił pełne ciepła i humoru przemówienie do wiernych zebranych na Placu św. Piotra, którym przełamał początkową niechęć Włochów do nieznanego księdza. Głównym celem Jana Pawła II jako papieża była transformacja i zmiana położenia Kościoła katolickiego. Chciał poprawić jego relacje z innymi religiami. Papież bardzo często podróżował. Podczas swojego pontyfikatu odwiedził 129 państw. Zawsze z wielkim wzruszeniem wracał również do Polski. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Chwilę później rozpoczęto jego proces kanonizacyjny. 27 kwietnia 2014 roku został kanonizowany.

Dzieła literackie Karola Wojtyły

Fascynowała go Biblia i renesans, a chwilę później również romantyzm. Pierwszy zbiór wierszy Karola Wojtyły pt. „Renesansowy psałterz” powstał w 1939 roku, jednak wydano go dopiero w 1999. Z kolei w marcu 1946 roku przyszły papież napisał poemat „Pieśń o Bogu ukrytym”. Jego wczesne dzieła zebrano w książkach z serii „Dzieła literackie i teatralne”. Początkowo swoje prace Karol Wojtyła publikował pod pseudonimami Andrzej Jawień, AJ, Piotr Jasień i Stanisław Andrzej Gruda. Jego teksty można było przeczytać między innymi w miesięczniku „Znak” czy też „Tygodniku Powszechnym”. Gdy Karol Wojtyła został papieżem, skupił się przede wszystkim na pisaniu książek o tematyce religijnej. Wyjątkiem był poemat „Tryptyk rzymski”, który wydał w 2003 roku już jako Jan Paweł II. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest także „Pamięć i tożsamość” z 2005 roku.
"Święty Prymas" wydanie poszerzone o zdjęcia z beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kard. Stefan Wyszyński był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę. Był niestrudzonym ewangelizatorem. Jego wyniesienia na ołtarze Polacy oczekiwali od dawna. Książka ta opisuje młodość, kapłaństwo, męczeństwo i wieloletnie przywództwo kard. Stefana Wyszyńskiego oraz uroczystości beatyfikacyjne 12. września 2021 roku w Warszawie. Ukazuje nie tylko jego życie, ale również myśli, poprzez staranny dobór cytatów dokonany przez wybitnego teologa i pisarza ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Jak wiadomo, Prymasa Tysiąclecia łączyła głęboka przyjaźń z kard. Karolem Wojtyłą. Wbrew nadziejom i prowokacjom komunistycznej władzy współpraca obu tych wybitnych hierarchów i Polaków nigdy nie uległa zachwianiu, czego najlepszym dowodem jest zamieszczony w książce obszerny artykuł krakowskiego metropolity o wielkim znaczeniu Prymasa dla naszego kraju oraz Kościoła w Polsce. Publikacja wzbogacona jest historycznymi fotografiami o niezwykłej wadze, tak dokumentacyjnej, jak i artystycznej; niektóre z nich publikowane są pierwszy raz.
Dramat Karola Wojtyły przybliżający nam postać, życie i dzieło brata Alberta Chmielowskiego.
Młodzieńczy dramat poetycki Karola Wojtyły, napisanych w 1940 r. To historia biblijnego Hioba z całą swoją dramaturgią, ale z drugiej strony opowieść o człowieku, który pozostaje wierny Bogu mimo spadających nań nieszczęść. Poznaje wyzwalający sens Jego krzyża, Jego ofiary. To symbol cierpiącej Polski, ale i cierpiącej ludzkości. Nagrodą jest zmartwychwstanie ukazane przez wizję krzyża i Chrystusa Zmartwychwstałego.
Powszechne uznanie autorytetu Jana Pawła II jest w naszym kraju – Ojczyźnie papieża-Polaka - odwrotnie proporcjonalne do znajomości jego pism. A jest to spuścizna niezwykle obszerna i wielowątkowa. W takim ogromie poruszanie się jest niezwykle trudne. Czytelnik potrzebuje wsparcia. Proponowany wybór jest zwięzłym zbiorczym wydaniem pomniejszych prac, które jednak zawierają główne wątki myśli filozoficznej Karola Wojtyły. Lektura zwartych w tym tomie tekstów daje okazję do zapoznania się z fascynującym światem Jego myśli również tym, którzy specjalistycznym przygotowaniem filozoficznym nie dysponują. Antologia nie zatrzymuje się na kwestiach stricte filozoficznych (metafizycznych, teoriopoznawczych, etycznych), ale rozciąga się na problematykę kultury, dramatu człowieka w dobie obecnych przemian politycznych i ekonomicznych, relacji pomiędzy rozumem a wiarą. Proponowany zestaw tekstów pozwala czytelnikowi poznać szerokie spectrum zainteresowań Karola Wojtyły i jego zaangażowań w sprawę człowieka, pogłębić własne rozumienie człowieka i jego spraw; może też pomóc w obcowaniu z tekstami dłuższymi i bardziej intelektualnie wymagającymi. Autorzy wyboru skoncentrowali się na “wypowiedziach poszukujących” Jana Pawła II, które dotykają podstawowych zagadnień życia, kultury, świata. Wybór powinien więc zainteresować tych wszystkich, którzy w papieskim myśleniu chcą szukać odpowiedzi na tzw. fundamentalne pytania - także ludzi pióra i mikrofonu, którzy interpretując współczesne wydarzenia, znajdą w pracach Jana Pawła II intelektualne wsparcie i teoretyczną pomoc.