Menu

Kazimiera Iłłakowiczówna

Urodzona 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie, zmarła 16 lutego 1983 roku w Poznaniu. Polska pisarka, poetka oraz tłumaczka. Licznie nagrodzona, prywatnie była osobą kapryśną i nieprzewidywalną, a tym samym duszą towarzystwa. Otrzymała m. in. Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości oraz Krzyż Komandorski Orderu Korony Rumunii. W skład jej twórczości wchodzą wybitne wiersze, w poczet których zaliczyć można Anioły, Bądźcie wy ze mną, Bezlitosna pamięć, Białość.
Wydawnictwo PIW wydało serię „Poeci do kwadratu”, w ramach której to publikowane są wiersze klasyków. Minęło już trzydzieści sześć lat od śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny, zasłużonej samemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przed rozpoczęciem pracy jako sekretarka, w wolnych chwilach pisała wierze, a także była tłumaczką. Wyboru wierszy, które znalazły się w książce dokonywała Anna Piwkowska. Kazimiera Iłłakowiczówna to właśnie ta, o które w dniu pogrzebu krytyk literatury Jarosław Maciejewski „Wielkiej Damy polskiej literatury”.
Pierwsza zbiorcza edycja tekstów narracyjnych wybitnej polskiej poetki. W dorobku Kazimiery Iłłakowiczówny proza ilościowo ustępuje poezji i pozostaje praktycznie nieznana, jednak dla pisarki była ona równie ważna. Po formy narracyjne sięgała rzadziej, ale przez większość swojej pisarskiej biografii – od roku 1918 do 1967. Wydała jedynie pięć utworów prozatorskich, ale różniły się one tematami, charakterem i formą: od powieści dla dzieci „Bajeczna opowieść o królewiczu La-Fi-Czaniu, o żołnierzu Soju i o dziewczynce Kio, przez wspomnienia o marszałku Piłsudskim i pracy w jego sekretariacie („Ścieżka obok drogi”), o pobycie w Rumunii podczas II wojny światowej i trudach tłumaczki poezji („Niewczesne wynurzenia”), a także o dzieciństwie i współczesnych, m.in. o Stefanie Żeromskim („Trazymeński zając”), aż po wizyjną prozę poetycką („Z rozbitego fotoplastikonu”). Każdy z tych utworów cechuje mistrzostwo języka i obrazowania.