Menu

Małgorzata Paszkowska

W książce przedstawiony został status, zakres i zasady wykonywania poszczególnych zawodów medycznych, uregulowanych w Polsce odrębnymi ustawami. Omówiono w niej przede wszystkim system kształcenia, kompetencje oraz prawa i obowiązki osób wykonujących opisane zawody. W monografii przedstawiono kolejno zawody: diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, lekarza oraz lekarza dentysty, pielęgniarki oraz położnej, ratownika medycznego, a także 15 zawodów medycznych nowo uregulowanych w ustawie o niektórych zawodach medycznych z 2023 roku. Wśród nich omówiono takie zawody, jak: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej oraz terapeuta zajęciowy.Publikacja w zamierzeniu autorki ma stanowić aktualne kompendium podstawowej wiedzy o zawodzie dla każdej osoby wykonującej dany zawód medyczny i dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi oraz innymi organizacjami, z którymi personel medyczny współpracuje. Książka adresowana jest głównie do osób wykonujących zawody medyczne, jakie zostały w niej przedstawione, oraz do osób zarządzających podmiotami, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, a także do studentów kierunków medycznych oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zasobów personalnych systemu ochrony zdrowia w Polsce.
W książce przedstawiono aspekty organizacyjne i regulacje prawne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi w Polsce. Wskazano w niej instrumenty prawne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, a także ich funkcjonowanie w praktyce. Ponadto przedstawiono aktualną problematykę epidemii zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, w tym szczególne instrumenty prawne w zakresie jego zwalczania. Autorka w książce omawia m.in.: • usytuowanie chorób zakaźnych w polskim systemie ochrony zdrowia • rozwój podstaw prawnych w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych • podstawowe definicje w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń (w tym zakażenia szpitalne) • zadania ministra zdrowia i wojewody w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń • kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń • obowiązki zarządzających podmiotami leczniczymi i personelu medycznego w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń • rodzaje i zasady wykonywania szczepień ochronnych • instrumenty przymusu medycznego mające zastosowane w związku z chorobami zakaźnymi i zakażeniami • stan epidemii w związku z COVID-19. Książkę wyróżnia przystępny język oraz szerokie ujęcie tytułowego zagadnienia wzbogaconego m.in. o rys historyczny i dane statystyczne. Adresowana jest ona przede wszystkim do zarządzających podmiotami wykonującymi działalność leczniczą i do personelu medycznego (szczególnie lekarzy i pielęgniarek) oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych organów administracji ochrony zdrowia, a także do osób zainteresowanych systemem ochrony zdrowia w Polsce.
Książka przedstawia aktualny status oraz zasady wykonywania zawodu położnej w Polsce. Omówiono w niej kompetencje, prawa i obowiązki położnych, a także ich rolę w systemie ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to jedyna monografia na ten temat na rynku wydawniczym. Publikacja w zamierzeniu autorki ma stanowić czytelne i przejrzyste kompendium podstawowej wiedzy o zawodzie w aspekcie prawnym i organizacyjnym dla każdej osoby wykonującej lub zamierzającej wykonywać zawód położnej.Posługując się przystępnym językiem, autorka wskazuje m.in.:- jakie są cechy zawodu położnej kształtujące jej pozycję zawodową,- jakie są formy wykonywania zawodu położnej,- jaki jest system kształcenia dyplomowego i podyplomowego położnych,- jakie są warunki formalne dostępu do zawodu położnej oraz ograniczenia w wykonywaniu tego zawodu,- jaki jest zakres wykonywania zawodu położnej,- jakie są prawne standardy wykonywania zawodu położnej,- jak funkcjonuje samorząd zawodowy położnych,- jakie są przesłanki odpowiedzialności zawodowej położnej i możliwe sankcje,- jakie są zadania położnej w podstawowej opiece zdrowotnej oraz w zakresie innych świadczeń systemu ubezpieczenia zdrowotnego.Książka adresowana jest przede wszystkim do położnych oraz zarządzających podmiotami, w których udzielane są świadczenia zdrowotne przez położne, a także do studentów kierunku położnictwo oraz innych osób zainteresowanych problematyką ochrony zdrowia w Polsce.
W książce przedstawiono organizację Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego po wejściu w życie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Stanowi ona pierwsze omówienie powyższej ustawy w postaci publikacji zwartej. W zamierzeniu autorki ma ona stanowić przejrzyste kompendium wiedzy o zawodzie – w aspekcie organizacyjnym i ustawowym – dla każdej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego oraz dla zarządzających ratownictwem medycznym.Posługując się przystępnym językiem autorka wskazuje m.in.:- jakie są elementy (w tym jednostki) systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,- jakie są warunki formalne dostępu do zawodu ratownika medycznego oraz ograniczenia w wykonywaniu tego zawodu,- jakie są ustawowe standardy wykonywania zawodu ratownika medycznego,- jakie są formy ustawicznego rozwoju zawodowego ratowników medycznych,- jakie są formy wykonywania zawodu ratownika medycznego i możliwe miejsca jego wykonywania,- jak zorganizowany jest i jakie ma zadania samorząd zawodowy ratowników medycznych,- jakie są przesłanki ponoszenia odpowiedzialności zawodowej, zasady postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej i możliwe sankcje dla ratowników medycznych.Książka adresowana jest przede wszystkim do ratowników medycznych oraz do osób zarządzających podmiotami, w których udzielane są świadczenia zdrowotne przez ratowników medycznych, a także do studentów kierunku ratownictwo medyczne oraz do innych osób zainteresowanych problematyką organizacji systemu zdrowotnego, a szczególnie ratownictwa medycznego w Polsce.
Książka kompleksowo przedstawia aktualny status i zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty, a także organizację rehabilitacji leczniczej w Polsce. Omówiono w niej kompetencje, prawa i obowiązki fizjoterapeutów, a także możliwe formy organizacyjne rehabilitacji leczniczej i ich zakresy. Publikacja w zamierzeniu autorki ma stanowić kompendium podstawowej wiedzy o zawodzie i rodzajach działalności leczniczej w zakresie rehabilitacji, dla każdej osoby wykonującej zawód fizjoterapeuty.Posługując się przystępnym językiem autorka wskazuje m.in.:- jakie są cechy zawodu fizjoterapeuty kształtujące jego pozycje zawodową,- jakie są generalne rodzaje rehabilitacji i podstawowe definicje z nią związane,- jaki jest system kształcenia dyplomowego i podyplomowego fizjoterapeutów,- jakie są warunki formalne dostępu do zawodu fizjoterapeuty oraz ograniczenia w wykonywaniu tego zawodu,- jakie są prawne i etyczne standardy wykonywania zawodu fizjoterapeuty,- jak funkcjonuje samorząd zawodowy fizjoterapeutów,- jakie są zasady zakładania i funkcjonowania zakładów rehabilitacji leczniczej i prywatnych praktyk fizjoterapeutycznych,- jakie są rodzaje świadczeń gwarantowanych w zakresie rehabilitacji leczniczej,- jakie są formy rehabilitacji leczniczej poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego (m.in. rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS, KRUS).Książka adresowana jest przede wszystkim do fizjoterapeutów oraz do osób zarządzających podmiotami, w których udzielane są świadczenia rehabilitacji leczniczej, a także do studentów kierunku fizjoterapia oraz do innych osób zainteresowanych problematyką funkcjonowania rehabilitacji leczniczej w Polsce.
W książce przedstawiono w sposób kompleksowy aktualną organizację i funkcjonowanie opieki długoterminowej w Polsce. Omówiono w niej uwarunkowania społeczne, w tym problematykę niepełnosprawności i starości, a przede wszystkim formy opieki długoterminowej formalnej, funkcjonujące obecnie zarówno w systemie ochrony zdrowia, jak i w systemie pomocy społecznej. Posługując się przystępnym językiem autorka wskazuje m.in.: - jakie są rodzaje i stopnie niepełnosprawności oraz tryby orzekania o niej, - jakie są podokresy starzenia i jego charakterystyka, - jak definiowania jest opieka długoterminowa i jakie są jej rodzaje, - jakie akty prawne regulują opiekę długoterminową, - jakie są prawa pacjenta w opiece długoterminowej, - jakie świadczenia gwarantowane przysługują w zakresie opieki długoterminowej z ubezpieczenia zdrowotnego, - jakie świadczenia w zakresie opieki długoterminowej przysługują z pomocy społecznej. Książka adresowana jest do osób zarządzających i pracowników jednostek ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej, a także organów administracji ochrony zdrowia oraz do wszystkich osób zainteresowanych tematyką opieki długoterminowej, w tym do osób jej potrzebujących i ich rodzin. Patronat: Ogólnopolski Przegląd Medyczny, dlaszpitali.pl, pielegniarki.info.pl, magazyn Świat Seniora, Portal Pomocy Społecznej OPS.pl.
Książka w sposób kompleksowy prezentuje organizację i podstawy prawne funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Omówiono w niej model systemu zdrowotnego i podsystemy tworzące polski system ochrony zdrowia, jego zasoby personalne oraz finansowanie. Dodatkowo w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 przedstawiono organizację i instrumenty zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom.Publikacja adresowana jest do zarządzających jednostkami ochrony zdrowia oraz do zarządzających i pracowników organów administracji ochrony zdrowia (w tym NFZ), do studentów kierunków medycznych i słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie zarządzania ochroną zdrowia oraz do wszystkich zainteresowanych obecnym systemem ochrony zdrowia w Polsce.