Menu

Peter Singer

Peter Singer jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych etyków i filozofów. Amerykański ,,Times’’ wpisał go na listę 100 ludzi na świecie o największym wpływie. Singer ukończył studia na dwóch uniwersytetach: Melbourne i Oxfordzkim. Od lat 70 jest wegetarianinem, którego dieta w dużej mierze jest wegańska. Jest znany z wielu poglądów bioetycznych wzbudzających wiele kontrowersji jednak międzynarodową sławę zyskał dzięki książce ,,Wyzwolenie zwierząt’’.
Błyskotliwe wprowadzenia w prace kluczowych filozofów i najważniejsze idee filozofii. Autorami poszczególnych tomów serii, wydanej w oryginale przez Oxford University Press, są wybitni specjaliści w prezentowanych obszarach. Georg Wilhelm Friedrich Hegel jest uznawany za najbardziej wpływowego filozofa XIX i XX wieku. Jego myśli i idee stanowiły punkt odniesienia dla wielu wybitnych myślicieli – między innymi Karola Marksa czy Ludwiga Feuerbacha. Peter Singer prezentuje biografię Hegla i opisuje czasy, w których żył, a następnie omawia niektóre spośród najtrudniejszych aspektów jego filozofii. Analizuje także najważniejsze idee i dzieła Hegla, objaśniając w jasny i przystępny sposób kwestie uważane za trudne i skomplikowane.
Peter Singer, australijski etyk i wybitny współczesny myśliciel, na podstawie prywatnej korespondencji, zapisów i przekazów ustnych oraz innych archiwalnych źródeł i wspomnień odtwarza losy Dawida Oppenheima, dziadka ze strony matki, na tle wiedeńskiego barwnego życia intelektualnego pierwszej połowy XX wieku. „To, co nas łączy, trwa ponad czasem” – ten fragment jednego z listów Dawida do przyszłej żony wykorzystuje Singer w książce wielokrotnie, podzielając wiarę dziadka, jednej z milionów ofiar Holokaustu, w „ludzkie, niesekciarskie, uniwersalne wartości”. Przywrócenie pamięci osoby dziadka ma dla Singera głęboki wymiar moralny, jest nieskończenie maleńkim, lecz namacalnym naprawianiem zła, jakie przyniósł nazizm niemiecki. Autor, poznając życie intelektualne Dawida, odkrywa zaskakujące podobieństwo ich poglądów na temat etyki i natury ludzkiej.