Menu

Roman Warszewski

Roman Warszewski - podróżnik, dziennikarz i pisarz. Wielokrotnie podróżował do Ameryki Południowej. Autor licznych książek reportażowych i nie tylko. Pracował w redakcjach „Dziennika Bałtyckiego", „Głosu Wybrzeża" i „Ilustrowanego Kuriera Polskiego". W 2009 roku odbył wyprawę Tupac Amaru Expedition, w czasie której - wraz z Arkadiuszem Paulem i Jarosławem Molendą - jako pierwszy Polak dotarł do najwyżej położonych ruin inkaskich na przełęczy Puncuyoc. Ponadto jest współrealizatorem dwóch filmów dokumentalnych: „Życie dla życia” oraz „Marcahuasi - góra kamiennych gigantów”.

Pisarskie początki Warszewskiego

Książki Romana Warszewskiego to długa i różnorodna lista, która w szczególności przypadnie do gustu amatorom reportażu i ciekawostek podróżniczych. Autor debiutował na rynku literackim tytułem „Pokażcie mi brzuch terrorystki”. Pierwsze wydanie tej wielokrotnie nagradzanej reporterskiej książki pojawiło się w 1986 roku. Warszewski w dojrzały i mądry sposób mówi o sprawach, które niepokoją współczesny świat i opisuje „jądro ciemności" ludzkiego okrucieństwa i zaślepienia. Zdarzenia przedstawione w tej książce cały czas nabierają nowej aktualności, zarówno w kontekście zamachów z 11 września 2001 roku, jak i wydarzeń kolejnych lat i całego zjawiska terroryzmu.

Najbardziej znane książki Romana Warszewskiego

W 1999 roku wraz z Grzegorzem Rybińskim opublikował książkę “Vilcacora leczy raka”, która przez wiele miesięcy znajdowała się na czołowych pozycjach list bestsellerów książkowych i rozeszła się w dwustutysięcznym nakładzie, a tym samym stała się najlepiej sprzedającą się książką tamtego roku. Kontynuacją tego reportażu jest pozycja „Bóg nam zesłał Vilcacorę”. Roman Warszewski ma na swoim koncie również książkę „Q’ero długowieczność na zamówienie” z 2009 roku, która jest owocem wyprawy Q'ero Expedition Peru 2007 i stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, dlaczego Indianie plemienia Q'ero, zamieszkujący najwyższe partie peruwiańskich Andów, żyją tak długo. Potem pojawiła się m.in. książka „Wyprawa Vilcabamba-Vilcabamba”, która jest kontynuacją wspomnianego wcześniej tytułu, a jednocześnie stanowi autonomiczną i niezależną całość. Wśród ostatnich książek Romana Warszewskiego, cieszących się dużym zainteresowaniem miłośników podróżniczych opowieści, należy też wymienić pierwszą biografię legendarnej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, w której odkrywa on nieznane dotąd fakty i pozwala zrozumieć fenomen tej niezwykłej kobiety, która przetarła szlaki kolejnym globtroterkom. Sprawdź także ofertę naszej księgarni na reportaże!
Podróżowała samotnie lub wraz z Tonym Halikiem, odkrywała nieznane, docierała tam, gdzie nie było bezpiecznie. Kiedy granice były zamknięte, a dalekie podróże niemożliwe, ona opowiadała o świecie zza kurtyn i oceanów. Nikt i nic nie mogło jej zatrzymać. Dziennikarka, legendarna redaktorka „Kontynentów”, gwiazda telewizji, współtwórczyni programu Pieprz i wanilia, krytyczka i kolekcjonerka sztuki. Jej droga na szczyty nie była łatwa. Za swoje odważne decyzje często musiała płacić wysoką cenę. Krótko po wojnie działała w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, za co trafiła do więzienia, a odsiadka przypominała jej o sobie przez wiele lat. W świecie wielkich podróżników wybierała własną drogę, przecierając szlaki kolejnym globtroterkom. Z życia czerpała, ile się tylko da. Także w miłości, ramię w ramię z Tonym Halikiem. Pierwsza biografia Elżbiety Dzikowskiej to opowieść o niezwykłej kobiecie i jej życiu pełnym pasji i wyzwań. Odkrywa nieznane dotąd fakty i pozwala zrozumieć jej fenomen. To także relacja z podróży do tajemniczej stolicy Inków Vilcabamby, w którą autor wyrusza wspólnie z bohaterką. Podróż ta jest pretekstem, by opowiedzieć o jej pełnym kolorów, zapachów i dźwięków życiu. Roman Warszewski – dziennikarz, pisarz i podróżnik, redaktor naczelny czasopisma „Żyj Długo”. Autor wielu książek o Ameryce Południowej, między innymi Pokażcie mi brzuch terrorystki, Tajna misja – Eldorado, Vilcabamba 1572. Laureat prestiżowych nagród, w roku 2016 uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest również autorem dokumentalnych filmów telewizyjnych związanych z Ameryką Południową. Zna kilka języków obcych, w tym keczua.
Roman Warszewski - dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród, niestrudzony globtroter, tropiciel zagadek przeszłości i znawca ceramiki prekolumbijskiej. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej, które zna jak własną kieszeń. W swych wojażach dotarł nawet na Wyspę Wielkanocną. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i słynnymi szamanami. Tym razem Roman Warszewski przerowadził wywiad-rzekę z jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy - Mario Vargasem Llosą.
Znany poeta i redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Migotania” Zbigniew Joachimiak po przeczytaniu Pierwszej wojny polsko-indiańskiej napisał do autora: To świetna książka. Przemawia nawet do tych – jak ja – którzy nie są zbyt zainteresowani opisywanym przez Ciebie regionem. Ale jest pełna przemawiających do wyobraźni uogólnień, skłania do myślenia i pobudza do czytania częstą zmianą perspektywy oraz zaskakującymi zderzeniami wypadków i planów. Poza tym wszystkim książka jest niezwykle aktualna i pokazuje Amerykę Łacińską na rozdrożu: między tym, co było, co jest i – prawdopodobnie – dopiero będzie. [...] Domyślam się, że Rysiek, któremu książkę pośmiertnie dedykujesz, to Ryszard Kapuściński. Twój Mistrz na pewno jest z Ciebie dumny. Roman Warszewski – pisarz, dziennikarz, redaktor, podróżnik. Od 35 lat podróżuje po Ameryce Łacińskiej i wielu twierdzi, że zna ją jak własną kieszeń. Jest autorem książek poświęconych temu kontynentowi, m.in. Pokażcie mi brzuch terrorystki, Marcahuasi – kuźnia bogów czy Tajna misja El Dorado. W serii Historyczne Bitwy wydawnictwa Bellona opublikował m.in. siedmioksiąg na temat ważnych batalii w historii Ameryki Łacińskiej. Jego książka Dzikowska. Pierwsza biogra?a legendarnej podróżniczki (Znak, Kraków 2019) została wyróżniona w roku 2020 Nagrodą Magellana w kategorii wydarzenie roku. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Żyj Długo” i stale współpracuje z kilkoma periodykami podróżniczymi. W roku 2021 otrzymał drugą nagrodę w konkursie fotogra?cznym zorganizowanym przez ambasadę Peru z okazji dwusetlecia uzyskania przez ten kraj niepodległości, a w roku 2022 z rąk marszałka województwa pomorskiego odebrał nagrodę specjalną w dziedzinie kultury. Był stypendystą Fundacji Komisji Europejskiej, Fundacji German Marshall Fund oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Saarlandzkiego. W roku 2022 otrzymał odznaczenie Gloria Artis. Więcej informacji: www.warszewski.info
Autor odwiedza prawzór Macondo ze "Stu lat samotności" - kolumbijską miejscowość Aracataca z dorzecza Magdaleny i lokalizuje tam miejsca znane z tej książki, a Gabriel Garcia Marquez w kilkugodzinnej rozmowie odsłania tajniki swego pisarskiego warsztatu i zdradza swe kulisy przyjaźni z kubańskim dyktatorem - Fidelem Castro. Dwa w jednym - reportaż i wywiad. Do tego świetnie dobrane zdjęcia z różnych okresów życia kolumbijskiego noblisty. Książka, na którą miłośnicy Gabriela Garcii Marqueza od dawna czekali.