Menu

Stephan Talty

Dziennikarz irlandzkiego pochodzenia, autor pięciu książek non-fiction, jednej powieści oraz współautor książki "Kapitan. Na służbie". Mieszka z rodziną na przedmieściach Nowego Jorku.
Ściskająca za gardło opowieść o głodowaniu i sztuce przetrwania w Korei Północnej, o dramatycznej ucieczce i o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych, o wierze i odwadze. W zamkniętym i mało znanym świecie Korei Północnej Joseph Kim żył jak każdy zwyczajny chłopiec. Kiedy jednak skończył pięć lat, nadeszła pierwsza fala Wielkiego Głodu, przedłużająca się, upokarzająca i wyniszczająca klęska, która spowodowała śmierć milionów ludzi, także jego ojca, a wielu innych Koreańczyków, tak jak jego matkę i jedyną siostrę, zmusiła do rozpaczliwej ucieczki za chińską granicę, do godzenia się na życie w upodleniu, do sprzedawania dzieci lub do ich porzucania. Joseph znalazł się sam na ulicy w Korei, gdzie nauczył się żebrać i kraść, odarty ze wszystkiego oprócz silnego instynktu przetrwania. Wreszcie zdesperowany, on również przekroczył granicę i uciekł do Chin. Tam przygarnęła go chrześcijanka, która ukryła go przed władzami poszukującymi zbiegów. Wkrótce, poprzez podziemną siatkę pomocy, został przemycony do konsulatu amerykańskiego. Wraz z garstką Koreańczyków Północnych trafił do Stanów Zjednoczonych jako uchodźca. Dobroć jego amerykańskiej rodziny zastępczej odmieniła jego życie. Stał się nowym człowiekiem, opanował język angielski i dostał się do college’u, gdzie teraz, dzięki swojej wierze i hartowi ducha, radzi sobie jak najlepiej. „Pod jednym niebem” to przejmująca opowieść o cierpieniu, samotności i nadziei. Wciągająca, szybkie tempo, trzyma w napięciu od pierwszej strony. „Wall Street Journal” Opisuje prawdziwe życie w Korei Północnej. „Washington Post” Kim opisuje ponure warunki, wieczną niepewność i utratę godności… Jest to ważne świadectwo tego, co dzieje się w Korei Północnej. „Publishers Weekly” Joseph Kim urodził się w Korei Północnej w 1990 roku. W 2007 roku udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Obecnie studiuje w Nowym Jorku. Stephan Talty doświadczony dziennikarz, którego artykuły ukazywały się między innymi w: „New York Times Magazine”, „GQ”, „Men’s Journal”, „Time Out New York”, „Details”. Jest autorem kilku uznanych na całym świecie publikacji: „Escape from the Land of Snows”, „Empire of Blue Water”, „The Illustrious Dead”, i „Mulatto America”.
Błyskotliwy, ekscentryczny tajny agent „Garbo” przechytrzył Hitlera i przyczynił się do sukcesu alianckiego lądowania w Normandii. Juan Pujol „Garbo” to postać autentyczna, opisane wydarzenia również. Podwójny agent Juan Pujol „Garbo” to Hiszpan oficjalnie pracujący w latach II wojny światowej na rzecz nazistów, a faktycznie działający dla brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu (MI5 i MI6). Dzieje „Garbo” posłużyły Grahamowi Greenowi za kanwę słynnej powieści "Nasz człowiek w Hawanie". - Portret bohatera, który przekonał nieufnych Niemców, że makiety czołgów i samolotów to prawdziwy oręż aliantów przygotowany do walk na froncie zachodnim - Ukazanie mechanizmów zakulisowych działań szpiegowsko-politycznych - machinacje i intrygi - Sugestywny obraz realiów wojennych i dramatycznych zwrotów akcji. „Wyobraźnię napędzały mi moje szalone fantazje” GARBO
Dla Richarda Phillipsa, kapitana kontenerowca Maersk Alabama, 8 kwietnia 2009 roku był kolejnym rutynowym dniem pracy – do czasu gdy na pokład statku wtargnęli uzbrojeni somalijscy piraci. Nie spodziewali się ani oporu załogi, ani tego, że kapitan będzie wolał zostać zakładnikiem, niż narazić życie swoich ludzi. Pięciodniową niewolę Phillipsa zakończyła dopiero akcja komandosów Navy SEALs. Opowieść Phillipsa jest poruszającym świadectwem tego, że człowiek w sytuacji ekstremalnej może wspiąć się na wyżyny siły woli, hartu ducha i poczucia odpowiedzialności za innych, zostać bohaterem. Historię tę czyta się jak rasowy thriller, bije ona jednak na głowę powieści sensacyjne, ponieważ wydarzyła się naprawdę. Na podstawie książki powstał film Paula Greengrassa, reżysera „Krucjaty Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a”.