Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich Tajne fabryki, schrony, skrytki depozytowe.

Krzysztof Urban, Szymon Wrzesiński

Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich Tajne fabryki, schrony, skrytki depozytowe.

10.0

(1 ocena) wspólnie z

25,60

 

W książce "Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich" znani badacze tajemnic Dolnego Śląska S.Wrzesiński i K. Urban opisują tajemnicze obiekty z okresu II wojny światowej wybudowane lub zaadaptowane z naturalnych jaskiń do różnych celów przez więźniów z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Niektóre nie zostały ukończone, lecz mimo to stały się tematem lokalnych legend. Opisywane budowle przypuszczalnie były schronami przeciwlotniczymi, magazynami tajnych zakładów zbrojeniowych lub tajnymi fabrykami. W niektórych obiektach Niemcy pod koniec II wojny światowej przypuszczalnie ukryli tajne depozyty, np. dzieła sztuki.

Autorzy przeprowadzili kwerendę źródłową w archiwach, a przedstawione dokumenty uzupełnili wynikami dociekań wielu eksploratorów i regionalistów, którzy opisywali tajemnicze miejsca - zwłaszcza, że niejednokrotnie bazowali oni na oryginalnych, niemieckich planach i dokumentach, rozmawiali z byłymi więźniami niemieckich obozów bądź dokonali szczegółowej analizy zachowanych podziemnych obiektów. Przytoczyli też raporty inspektorów Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych z Wrocławia, prowadzącego działalność przez kilka lat po zakończeniu wojny. Cennym uzupełnieniem tekstów jest 168 unikatowych, w większości niepublikowanych zdjęć i planów.

Jednym z nieznanych epizodów historycznych, jakie odkryli autorzy, jest przyjazd Adolfa Hitlera w październiku 1938 roku do powiatu lubańskiego i lwóweckiego.

CB
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-733-9148-2

Liczba stron: 208

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...