Menu

Zakopane artystek Natalia Budzyńska Książka

38,99 zł
54,99 zł (-29%) - sugerowana cena detaliczna
Wyślemy w ciągu 24h
Zobacz więcej
Wydawnictwo: Znak
Rodzaj oprawy: broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: I
Liczba stron: ok.320
Format: 140x205
Rok wydania: 2024
38,99 zł

To one tworzyły Zakopane
Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Zdobywały międzynarodowe nagrody. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór. Mimo że w swoich czasach były tak samo rozpoznawalne jak ich koledzy, dziś są dużo mniej popularne. Na szczęście w Zakopanem artystek powracają na ulice swojego miasta, by przypomnieć nam o swoim wkładzie w historię tego miejsca. 

Jakie echo zachwytów Marii Konopnickiej nad Tatrami można znaleźć w O krasnoludkach i sierotce Marysi? Kim była pierwsza zakopiańska poetka i dlaczego niektórzy mężczyźni tak chętnie ją krytykowali? Jak ze stolicą polskich Tatr związane były Pawlikowska-Jasnorzewska, Stryjeńska czy Nałkowska? Ile światowej sławy artystek zrezygnowało z kariery, by móc zamieszkać pod Tatrami? Skoro Witkiewicz, Chałubiński czy Eljasz-Radzikowski są nazywani ojcami Zakopanego, to kim są jego matki? Dlaczego artystki zostały przez historię sprowadzone do roli kawiarnianych towarzyszek znanych mężczyzn?
Wielokrotnie nagradzana biografka Natalia Budzyńska, zapraszając nas do barwnego świata artystycznej bohemy sprzed stu lat, kreśli niezwykłe portrety kobiet, bez których Zakopane, jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało.
 

Szczegółowe informacje na temat książki Zakopane artystek

Wydawnictwo: Znak
EAN: 9788324068449
Autor: Natalia Budzyńska
Rodzaj oprawy: broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: I
Liczba stron: ok.320
Format: 140x205
Rok wydania: 2024
Data premiery: 15/05/2024
Język oryginału: polski

Oceny i recenzje książki Zakopane artystek

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Zaloguj się, aby dodać opinię
25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Uwielbiam takie książki. Nieoczywiste w swojej formie i bogate w treści, do których samemu ciężko byłoby się dokopać. Nieważne, czy Budzyńska opisuje góralskie wesele Rojówny czy pisze o ,,wyrypach'' artystek w wysokie góry, czyta się to z zapamiętaniem i prawdziwą rozkoszą obcowania z literaturą, sztuką i kulturą wysoką jak wysokie są Tatry.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Kim są bohaterki ,,Zakopanego artystek''? To kobiety twórcze, kreatywne, intrygujące, nierzadko pociągające dla płci męskiej, nieokiełznane i niedające się wpisać w żadne okrągłe ramy. Ich cechą charakterystyczną jest determinacja do dążenia do ściśle wyznaczonych celów. Cel główny - wolność tworzenia i wolność osobista. Pamiętajmy, że Budzyńska wzięła na tapetę nazwiska tworzące w latach 1830 +/- 100 lat, a więc na długo przed ruchami feministycznymi i emancypacją kobiet, które o wolności mogły jedynie pomarzyć albo nawet nie wiedziały czym wolność jest.Te silne, wspaniałe kobiety przetarły szlaki wszystkim tym, które dziś z podniesioną głową i pewnością siebie zdobywają szczyty w swoich zawodach.Wśród bohaterek znajdziemy pisarki, Zapolska, Konopnicka; poetki - Lilka, tancerki jak włoszka Rita Saccheto czy aktorki jak Modrzejewska czy angielska aktorka Winifred Cooper o intrygującej urodzie i zabawnym akcencie, która podbiła sceny zakopiańskiego teatru.Ta książka tętni życiem, teatrem, szaleństwem i duchem wspaniałych choć niewątpliwie trudnych czasów dla kobiet. Podobało mi się, że autorka powzięła za ton beztroskę i lekkość dzięki czemu czyta się tę książkę jakby się płynęło górskim potokiem. Zdecydowanie warto.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Jak podaje Budzyńska pierwsze opisy zakopiańskiego krajobrazu zostały wyprodukowane przez kobietę - anonimową lwowiankę w 1827 roku, o której wiemy tylko tyle, że zachwyciła się naszymi Tatrami.Dopiero później za opisywanie i katalogowanie górskich pejzaży wzięli się mężczyźni i inne poetki czy pisarki, które jeździły tam po inspiracje i oddech od codzienności. Często umęczone macierzyństwem, przytłoczone obowiązkami domowymi tylko tam były w stanie znaleźć chwilę dla siebie i na nowo siebie odnaleźć. Ta książka to też taki oddech od chaosu, który na co dzień panuje wokół mnie.Jeśli chodzi o styl tego historycznego reportażu biograficznego, choć jak na mój gust brzmi to zbyt ciężko, ,,Zakopane artystek'' to lekka, rozrywkowa lektura, z którą bardzo miło spędza się czas. Niektóre opowieści były dla mnie swoistą przypominajką, o innych bohaterkach i ich perypetiach czytałam pierwszy raz. Jedno jest pewne, ta książka to kopalnia wiedzy o Zakopanem i historii tworzenia się wokół tego górskiego miasteczka legend i artystycznej bohemy.Szczerze polecam tę nieoczywistą i bardzo informatywną książkę o polskich artystkach, dla których Zakopane okazało się miejscem twórczej mocy.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Mam wrażenie, że dopiero od niedawna zaczęliśmy się interesować wpływem jaki na rozwój świata, sztuki i kultury miały kobiety. Świadczą o tym książki takie jak ,,Zakopane artystek", które śledzą życiorysy i dokonania inspirujących, silnych, mądrych i wyprzedzających swe czasy kobiet. Autorce udało się odtworzyć nie tylko ich ślady, ale też anegdoty, historie z Zakopanego, które dosłownie przeniosły mnie do tamtego, smutno nieistniejącego już świata. Opowieści nieraz zabawne, innym razem szokujące i piekielnie wciągające. Z przyjemnością oddałam się tej lekturze leżąc na plaży, w hamaku pod gruszą i przenosząc się do miejsc, pośród ludzi których już nie ma.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Niesamowite jak Budzyńskiej udało się namalować słowami świat z przeszłości. Z jakim warsztatem i wyobraźnią opowiedziała o kobietach, które wbrew konwenansom, z potrzeby odłączenia się od socjety, pragnienia obcowania z naturą wyjechały do wtedy jeszcze mało znanego Zakopanego. Historie malarek - Stryjeńskiej, a do tych zaliczają się również prace Lilki czyli Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, tancerek jak Rita Sacchetto, poetek, marzycielek, rzeźbiarek, artystek wszelkiej maści. Była to opowieść ożywcza, pełna energii, anegdot, wariactw, romansów i humoru. Czuć, że autorce temat sprawia wiele przyjemności i z równie wielką przyjemnością czyta się te książkę. Serdeczne polecenie niespełnionej artystki.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Dzięki tej książce opowiadającej o artystkach, improwizatorkach, poetkach, malarkach wszelkiej maści przeniosłam się do Zakopanego z dawnych czasów. Myślę, że każdy kto nawet dziś podróżuje do Zakopanego jest absolutnie oczarowany magią tego miejsca, której nie może zniszczyć choćby cały tabun turystów i tę magię czuć na kartach tej książki.Budzyńska czaruje językiem, sprawia, że temat może niezbyt ekscytujący natychmiast stał się dla mnie szalenie ważny. To jak autorka pisze o kobietach, które już od lat 20 XIX wieku, jako pierwsze pisały o Morskim Oku, wyprawach do Szczawnicy itd. jest godne podziwu.To historia napisana z reporterskim zacięciem, humorem, a kiedy trzeba skrupulatnością skryby. Dosłownie przeniosłam się do dawnych czasów, kiedy kobiety w swoich obszernych sukniach, gorsetach i bucikach musiały włożyć ogrom wysiłku, by na wozie drabiniastym przedrzeć się przez dzikie górskie tereny.Fascynujących opowieści jest tu bez liku. Jestem ,,Zakopanem artystek'' oczarowana tak jak jej bohaterkami i serdecznie tę książkę polecam, bo warto poznać ich losy.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

"Zakopane artystek" to fascynującą lektura, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom reportaży oraz książek biograficznych. Chociaż nie jest to tradycyjna biografia, książka w niezwykle interesujący sposób ukazuje wpływ kobiet na rozwój Zakopanego około 100 lat temu. Autorka zręcznie łączy elementy historii i osobistych opowieści, tworząc barwny obraz kulturowo-artystycznego krajobrazu tamtego Zakopanego. Przenosi nas w czasy, kiedy to miasto było prawdziwym centrum artystycznym, pełnym pasji i twórczego fermentu. Przez opisywaną perspektywę, możemy poczuć, jak wyjątkowe i inspirujące było to miejsce. Jednym z największych atutów książki jest pokazanie, jak wielki wpływ na rozwój kulturalny i artystyczny Zakopanego miały kobiety. Dzięki ich zaangażowaniu, miasto stało się swoistą mekką dla artystów i intelektualistów. Wspomniane historie bohaterek nie tylko wciągają, ale również inspirują, ukazując ich determinację i pasję. Czytając tę książkę, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że tamte czasy miały w sobie coś magicznego – coś, czego brakuje w dzisiejszym, skomercjalizowanym Zakopanem. To była epoka, w której sztuka i kultura przenikały codzienne życie, a każdy zakątek miasta tętnił artystyczną energią. Polecam "Zakopane artystek" wszystkim, którzy pragną zanurzyć się w historii pełnej pasji, determinacji i twórczego ducha. Ta książka to nie tylko podróż w przeszłość, ale również hołd dla kobiet, które miały odwagę kształtować rzeczywistość wokół siebie.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Anna Libera - samotna matka wykluczona przez społeczeństwo to jedna z pierwszych bohaterek tej książki. O tym, jak jej wyprawa do Zakopanego doszła do skutku wiemy niewiele. Wiemy jednak po co pojechała na tę wymagającą i dość szaloną wyprawę do Zakopanego - po inspirację. Ponad 100 lat temu nie było korków na Zakopiance, ale kilkudniowa podróż w obszernych sukniach na wozie nie miała prawa należeć do komfortowych. Zresztą pomysł wypadu w Tatry po literacki temat był rewolucyjny, bo trzeba pamiętać, że nawet pióra męskie jeszcze wtedy tematykę tatrzańską podejmowały wyjątkowo rzadko. Jak się okazuje to kobiety były pionierkami pisania o Tatrach i ich urokach. To jednak tylko mały smaczek tego, co jest w środku - czyli ogromu informacji na temat kobiet, artystek, które do Zakopanego pojechały po wytchnienie i inspirację. Piękna

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Opisane tu historie kobiet, które od połowy wieku XIX do połowy wieku XX podróżowały do Zakopanego i się w Zakopanem zakochiwały są tak inspirujące, że sama mam teraz ochotę rzucić wszystko i w te pędy jechać na Morskie Oko. Narracja Budzyńskiej żyje. Miałam wrażenie jakbym przenosiła się do tamtych czasów, na tamte bankiety i posiadówki, jakbym czuła magię dawnego Zakopanego, które pomimo że dziś jest komercyjne i okropnie turystyczne, nadal ma w sobie to ,,coś'' co kazało do niego wracać najbardziej utalentowanym, genialnym polskim artystkom. Uważam, że autorka zrobuła tutaj świetną pracę i należy jej się z anią uznanie. Polecam z całego serca.