Menu

Kameleon

Kameleon
15 lipca 1410 roku na polach w okolicach wsi Stębork, Grunwald i Łodwigowo naprzeciw siebie stanęły dwie potężne armie. Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie wystawił kilkadziesiąt chorągwi, tak wojsk własnych jak i ogromną liczbę sojuszników, gości i wojsk zaciężnych. Po przeciwnej stronie stanęło 50 chorągwi uformowanych z rycerstwa polskiego i licznych zaciągów zagranicznych oraz 40 chorągwi przywiedzionych przez księcia Witolda z Litwy i Rusi, których wspomagali Tatarzy. Tego dnia, jak wspominają kroniki, rozegrała się największa bitwa owych czasów. Jest to drugie wydanie komiksu tym razem w powiększonym formacie (240mm x 320mm).
Najnowszy komiks Ryszarda Dąbrowskiego odsłania przed czytelnikiem kulisy sprawowania pisowskiej władzy w Polsce, a wraz z porażką wyborczą funkcjonowanie tej formacji w opozycji. Dąbrowski po raz kolejny komentuje te wydarzenia przez pryzmat satyry i humoru.
Najnowszy projekt Wydawnictwa Kameleon, zeszytówka z przygodami Likwidatora będzie miał swoją premierę podczas najbliższych Targów Książki i Mediów w Warszawie na stadionie narodowym 16 maja 2024r. Dlaczego zdecydowaliśmy się na tę formę publikacji? Po pierwsze: komiksy z kultową postacią polskiego undergroundu będą ukazywać się częściej i poruszać w miarę aktualne tematy. Po drugie: projekt jest otwarty na innych twórców, którzy będą chcieli skomentować naszą rzeczywistość w formie satyrycznej wypowiedzi zgodnej z kanonami sztuki komiksowej. I po trzecie: łamy zeszytówki będą otwarte także dla twórców cyfrowych korzystających z dobrodziejstw współczesnej technologii, a konkretnie z generatorów obrazów AI.
Korona: Krwawy świt. Ludzie od zawsze zastanawiali się nad swoimi korzeniami. Skąd przyszli, kim byli ich przodkowie i jak żyli. Co to znaczy być Polakiem, Słowianinem, Europejczykiem, człowiekiem? Kiedy sięgamy w głąb historii, pojęcia te zacierają się i znikają. 1000 lat temu żaden człowiek zamieszkujący tereny obecnej Polski nie wiedział, że jest Polakiem. 1500 lat temu nie było tu żadnego Słowianina, a 40 000 lat temu przedstawiciela homo sapiens. Człowiek wędrował z Afryki do Europy przez korytarz lewantyński, tą samą drogą, którą milion lat wcześniej przemierzył Pitekantrop. Tereny Europy Środkowej porośnięte lesistą tundrą i nieprzebytymi borami były bogate w łowną zwierzynę i urodzajną ziemię. Zamieszkiwały je różne gatunki człowieka, osiedlały się tu liczne ludy i plemiona i rozwijały różnorodne kultury. Jedne ustępowały miejsca innym, ale zawsze w większym lub mniejszym stopniu przenikały się i oddziaływały na siebie. W naszych żyłach płynie krew ich wszystkich. Korona: Krwawy świt jest pierwszą częścią trylogii komiksowej opowiadającej o początkach państwa polskiego.Autorzy pokazali w niej dzieje ludów zamieszkujących tereny współczesnej Polski od czasów prehistorycznych do czasów Mieszka I, pierwszego władcy z dynastii Piastów. Za stronę graficzna projektu odpowiada Zygmunt Similak, łódzki nestor komiksu, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych, autor między innymi Bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego, Wojów Mieszka, Smer’t Lachom, Historii okupacyjnych, W cieniu gwiazdy i Zakonu.
W starym borze zwierzęta i ptaki zbudowały dziwnego stwora. Był ogromny, miał czerwone oczy i różowy brzuch. Ludzie w mieście szeptali, że łamie intruzom kości. Czy to prawda? A może w lesie straszył ktoś zupełnie inny? Przekonajcie się sami. Mieszkańcy lasu napisali listy i wyjaśnili w nich, kim naprawdę był różowy stwór. Ta mądra i zabawna książeczka uczy szacunku do świata przyrody i jego mieszkańców. Ich troski i zwyczaje wcale tak bardzo nie różnią się od ludzkich. Dlatego są nam bliscy i łatwo się z nimi zaprzyjaźnić. 
Dyktanda i ćwiczenia z ortografii z przypomnieniem zasad pisowni są doskonałym podręcznikiem pomocniczym do nauki ortografii w szkole podstawowej.Książka zawiera różnorodny i bogaty zestaw ćwiczeń, które czynią naukę ortografii miłą i interesującą, a liczne krzyżówki oraz rebusy wprowadzają wesoły i swobodny nastrój w kontakcie z książką. Użyte w niej słownictwo jest dla dzieci zrozumiałe i często przez nie używane,. Każde dyktando jest osobna historyjką opowiadającą o życiu ucznia w domu, w szkole, na wycieczce i na wakacjach. Stanowi też pewną formę zapamiętywania i utrwalania wcześniej zdobytej wiedzy.Dokładne przypomnienie zasad pisowni na początku każdego rozdziału ułatwia uczniom naukę ortografii.
Już kilka miesięcy po ukazaniu się "Bajek Ezopa" tercetu autorskiego: Wiesława Zaręba oraz Justyna i Tomasz Kleszcz było wiadomo, że jest to zaledwie początek ich współpracy. Bajki cieszą się nieustającą  popularnością, a czytelnicy domagają się kolejnych komiksów z tej serii.W związku z tym rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym komiksem wymienionych autorów. pt: "Na kłopoty rada" (na podstawie bajek Iwana Kryłowa).
Komiks składa się z ośmiu bajek, w których bohaterami są zwierzęta. Świat zwierząt nie jest nam obcy, bo przypomina świat ludzki. Jest w nim niesprawiedliwość, próżność, pycha, ale też pochwała przyjaźni, solidarności i mądrości. Stąd z zaciekawieniem śledzimy losy sprytnej myszy, chytrego lisa, niemądrego psa, żaby kłamczuchy, lekkomyślnego zająca czy wytrwałego żółwia.
Niniejszy tom jest zbiorem komiksów jednoplanszowych 'Kicia robi dym" publikowanych od roku 2010 miesięczniku "Twój Weekend". Tylko dla dorosłych.
W najnowszym albumie Ryszarda Dąbrowskiego z serii "Likwidator" zatytułowanym "Żołnierz klimatu", bohater powraca do swoich korzeni i staje w obronie bezmyślnie niszczonej przez człowieka przyrody. Tym razem głównym tematem poruszanym w komiksie, a co za tym idzie najważniejszym frontem walki bohatera jest ochrona klimatu. Ulega on gwałtownej dewastacji zarówno wskutek strukturalnej działalności człowieka (energetyka węglowa), jak i poprzez negatywne oddziaływania jednostki na klimat, np. nadmierny ruch pojazdów spalinowych czy spalanie w przydomowych piecach odpadów przemysłowych. Niejako przy okazji Likwidator rozprawia się z pomniejszymi szkodnikami zakłócającymi spokój na chronionych obszarach przyrody.Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu metody działania przyjęte przez Likwidatora dalekie są od finezji i subtelności. Autor słusznie wychodzi z założenia, że w świecie stojącym nad przepaścią samozagłady czasu na podjęcie jakichkolwiek działań jest coraz mniej i nie ma sensu marnować go na jałowe słowne perswazje. Zamiast tego przemawiają twarde argumenty w postaci kul wystrzelonych z karabinu maszynowego.W komiksie "Likwidator: żołnierz klimatu" autor sięga po wypróbowaną w wielu poprzednich albumach konwencję komiksu drogi, w której to konwencji czuje się najlepiej.W albumie znalazło się też kilka stron z pięknymi, klimatycznymi rysunkami pochodzącymi z gry planszowej "TUR DE KAZIMIERZ DOLNY".
Autor z perspektywy dziecka, z niezwykłą wnikliwością i wrażliwością, maluje obraz rodzinnej Łodzi w pierwszych latach po II wojnie światowej. Mały Zygmuś obserwuje wprowadzony przez Rosjan nowy porządek, który szybko przekształca się w okrutny totalitaryzm… W takiej scenerii chłopiec codziennie podejmuje walkę o przetrwanie i wciąż przytrafiają mu się zaskakujące przygody.Ten historyczny mini cykl, przeznaczony zarówno dla młodego jak i dojrzałego czytelnika, jest jedyną w Polsce komiksową autobiografią z czasów II wojny światowej i wczesnych lat komunizmu.