Menu

Nortom

Nortom
Dzieło Polityka polska i odbudowanie państwa Roman Dmowski (1864–1939) napisał w latach 1923–1924, a wydane zostało po raz pierwszy w 1925 r. Zaletę tej książki stanowi warstwa dokumentacyjna wraz z aneksami. Roman Dmowski był głównym delegatem odrodzonej Polski na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. i miał wraz z kierowanym przez siebie ruchem narodowym główną zasługę w odzyskaniu prawie w całości ziem zaboru pruskiego. Dzieło Romana Dmowskiego obejmuje lata I wojny światowej oraz okres intensywnych zabiegów politycznych i dyplomatycznych w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu. Jako polityk i pisarz polityczny, konsekwentnie realizował wytyczony pod koniec XIX wieku cel: odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zwieńczeniem jego działalności było złożenie wraz z Ignacym Paderewskim podpisu pod Traktatem Wersalskim w Paryżu 28 czerwca 1919 roku, który wprowadził Polskę do grona niepodległych państw w Europie.
Wyjątkowy dokument dotyczący działania cenzury PRL uzmysławia, jak wielkie i nieodwracalne spustoszenia w polskiej świadomości narodowej, nauce i kulturze dokonała po II wojnie światowej cenzura komunistyczna podczas okupacji sowieckiej w Polsce. Cenzura objęła wszystkie obszary polskiej nauki i kultury, nie oszczędzając nawet książek dla dzieci.
Interesujące wspomnienia autora o niedawnym okresie historycznym, bardzo potrzebne obecnie, gdy nie podjęto jeszcze pełnej i rzetelnej próby oceny tego okresu dziejów Polski. Książka stanowi cenny materiał poznawczy, nie tylko dla kolejnych pokoleń, ale również dla historyków i socjologów. Ukazuje obiektywnie życie codzienne Polaków w PRL-u zniewolonym marksistowską ideologią i sowieckim terrorem.
"Roman Dmowski. Człowiek, Polak, Przyjaciel" to wspomnienia Izabelli z Lutosławskich Wolikowskiej, wydane po raz pierwszy w 1961 r. w Chicago. Autorka w szerokim kontekście historycznym przybliża tę wybitną postać męża stanu, dyplomaty i pisarza politycznego jako patrioty oddanego sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Książka zawiera nie tylko osobiste wspomnienia autorki ( a znała go kilkadziesiąt lat), ale również fragmenty jego dzieł oraz wspomnienia działaczy narodowych, którzy z nim współpracowali przy odbudowie państwa polskiego. Książka zawiera również nieznane fotografie Dmowskiego, jego listy, wypowiedzi zagranicznych osobistości o nim oraz notę bibliograficzną. Publikacja ta znacznie poszerza wiedzę o tej wybitnej postaci - twórcy ruchu narodowego w Polsce, który stworzył ponadczasowy program polityczny dla narodu polskiego.
Autor ukazał genezę i skutki powołania przez nacjonalistów ukraińskich "rządu" Stećki we Lwowie w lipcu 1941 roku, zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich do tego miasta. W czasie istnienia tego rządu nacjonaliści ukraińscy dopuścili się w Małopolsce Wschodniej wielu zbrodni na Polakach i Żydach, m. in. latem 1941 roku Niemcy przy wydatnej pomocy nacjonalistów ukraińskich wymordowali profesorów lwowskich. Jednak utworzenie przez zaskoczenie nacjonalistycznego "rządu" okazało się nietrwałe - Niemcy szbko go rozpędzili, a przywódców OUN na czele z Banderą i Stećką aresztowali.
Wspomnienia Autora, który jako dziecko był świadkiem ataku niemieckiego lotnictwa na Wieluń o świcie 1 września 1939 roku. Podczas 4-krotnych dywanowych nalotów na miasto, zbombardowano bombami burzącymi i zapalającymi nie tylko budynki mieszkalne ale również szpital, kościół farny i synagogę. W wyniku zbrodniczego ataku Luftwaffe zginęło około 1200 cywilów, a miasto zostało zniszczone w 70%. Autor sugestywnie opisuje ucieczkę mieszkańców z płonącego miasta przed Niemcami oraz okrucieństwo okupacji: rozstrzeliwanie Polaków i Żydów, wypędzenia i prześladowanie mieszkańców miasta i okolic. Dopiero od kilku lat z trudem przebija się do powszechnej wiadomości wiedza, że Niemcy hitlerowskie rozpoczęły napad na Polskę od masakry cywilnej ludności w Wieluniu, a nie atakiem na Westerplatte.
Autor ukazał w szerokim kontekście historycznym przebieg budowy pomnika upamiętniającego stoczniowców, poległych w grudniu 1970 roku oraz problemy związane z budową w ostatnim 20-leciu niektórych pomników, upamiętniających ważne dla Polaków wydarzenia.
Autor ukazał stosunek Romana Dmowskiego do dwóch masowych ruchów społeczno-politycznych, które dominowały w I połowie XX w. w Europie. Faszyzm włoski oraz hitleryzm - systemy powstałe jako przeciwwaga dla komunizmu - były ruchami, które odcisnęły decydujące piętno w historii Europy. Reżimy te w wyniku militaryzacji polityki, stały się zagrożeniem dla pokoju w Europie i na całym świecie, zaś rywalizacja ich przywódców Benito Mussoliniego z Adolfem Hitlerem o pierwszeństwo w hierarchii wodzów państw totalitarnych, uwidoczniła się w zapędach imperialistycznych. Książka ukazała również w szerokim kontekście ewolucję poglądów Romana Dmowskiego na oba ruchy społeczno-polityczne.
Po zapoznaniu się z setkami teczek we wrocławskim IPN autor próbuje odpowiedzieć na pytania: Jak narodził się totalitaryzm w Polsce? Jakie spowodował skutki w życiu społecznym i politycznym Polaków? Jakie były metody działania SB przy totalnym zniewalaniu narodu polskiego, który z demokracji II RP został zepchnięty w matnię totalitaryzmu?
Jest to praca poświęcona wykładowcom tych Szkół zamordowanym przez NKWD ZSRR w Katyniu i Charkowie w 1940 roku, historii życia Oficerów i zarysowi działania Szkół zakończonych II wojną światową.
Autor ukazał w szerokim kontekście historycznym mechanizm i w pewnym stopniu kulisy funkcjonowania władzy państwowej. W dobie dominacji mediów, proces kształtowania i funkcjonowania władzy, zwłaszcza w systemie demokratycznym, jest szczególnie podatny na wszelkiego rodzaju manipulacje i daleko odbiega od potocznej opinii, że w demokracji parlamentarnej wyborcy mają znaczący wpływ na jej funkcjonowanie.
Jest płaszczyzna działania człowieka, na której chrześcijaństwo sprawdza się w sposób bezbłędny - to płaszczyzna spotkania z bliźnim, zwłaszcza dotkniętym biedą i cierpieniem. Uczciwie trzeba przyznać, że na tej płaszczyźnie chrześcijaństwo po wiekach wspaniałej Starożytności, kiedy miłością podbiło pogańskie imperium rzymskie dla Chrystusa, po epoce kwitnącego Średniowiecza, w czasach nowożytnych, od kilku stuleci nie odnosi sukcesów. Tę prawdę rozumiał i głęboko przeżywał Wincenty Urban. Fragment
W książce prof. Zbigniew Żmigrodzki ukazuje sytuację społeczną, polityczną i religijną w Polsce w latach 2010-2011 w kontekście międzynarodowym. Jego wnikliwe spostrzeżenia prowadzą do wniosku, że opanowanie mediów przez postkomunistów i demoliberałów oraz stosowanie coraz konsekwentniej cenzury i poprawności politycznej, prowadzi do pełnej totalizacji życia społecznego i politycznego w Polsce. Działania obecnie rządzącej ekipy prowadzą do opanowania przez nią wszystkich dziedzin życia w naszym kraju, ze szkodą dla przyszłego rozwoju.
Prezentowany zbiór tekstów obejmuje felietony publikowane w 2012 roku na łamach tygodnika Nasza Polska. Dotyczą aktualnych problemów narodu i państwa polskiego: politycznych, społecznych, światopoglądowych.
Autorka przedstawia zasłużone dla Polski postacie i fakty, niekiedy mało znane, ale stanowiące wzór dla kolejnych pokoleń Polaków. W imię prawdy, wartości te powinny znaleźć należne miejsce w świadomości narodowej. Przypomina ważne dla Polski wydarzenia, zarówno dawne, jak i z niedalekiej przeszłości: historyczne, religijne oraz kulturowe. Poznanie pięknych kart walki o niepodległość Polski, utrwalanie wartości patriotycznych i umiłowanie Ojczyzny, powinno być obowiązkiem każdego Polaka.
Autor już na początku publikacji poszukuje odpowiedzi na pytania, kto, w imię jakich i czyich celów i z jaką korzyścią dla narodu polskiego doprowadził do wywołania powstania, najbardziej krwawego w dziejach Polski. „Kulisy genezy powstania warszawskiego”, to publikacja wnosząca nowe spojrzenie na ważne wydarzenie w dziejach narodu polskiego. Zaletą tej pracy jest to, że autor przedstawił nieznane lub mało znane szerszemu ogółowi fakty, które ukazują problem tragedii powstania warszawskiego w zupełnie innym świetle. Książka ta pomaga w poznaniu prawdy o powstaniu warszawskim, a zwłaszcza o jego genezie.
Ten niewielki zbiór wierszy jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, a starszym przypomina ich uniesienia z okresu dzieciństwa i młodości. Wiersze Władysława Bełzy przypominają o ważnych i elementarnych wartościach, o których wszyscy powinniśmy pamiętać na co dzień, ponieważ są zawsze aktualne.
Autor porusza aktualne problemy polityczne, społeczne i światopoglądowe nurtujące obecnie Polaków. Ukazuje zagrożenia jakie niosą ze sobą rosnące wpływy środowisk lewicowych i liberalnych oraz nasilająca się cenzura poprawności politycznej, które narzucają w Polsce wzorce sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi. Coraz bardziej wzrastające wpływy zdegenerowanej i wypaczonej zachodniej ideologii, sprzyjają zubożeniu kultury i wulgaryzacji życia społecznego i politycznego.
Refleksje Jaga Gdowskiego "Istota definicji. Rozważania w dziedzinie polityki, gospodarki i obyczajów" dotyczą istotnych problemów, związanych z działalnością człowieka w życiu politycznym i społecznym. Autora szczególnie interesuje problem precyzyjnego, zgodnego ze stanem faktycznym opisywania otaczającej nas rzeczywistości, wypowiadania i porozumiewania się ludzi ze sobą. Uważa, że w procesie porozumiewania się bardzo istotne jest, aby wypowiadający się znał dobrze zagadnienie, o którym mówi i precyzyjnie go definiował, gdyż brak dokładnych definicji poszczególnych pojęć i zagadnień, nie odzwierciedla rzeczywistości, a w konsekwencji prowadzi do nieporozumień. Zdaniem autora chaos w pojęciach i brak precyzji sprzyja również manipulacji faktami.
Autor ukazuje działania ideologii paxowskiej wśród studentów i części kadry naukowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1954-1956. Wspomnienia autora obejmują działalność Koła Społecznie-Postępowego związanego z Paxem, jak również działalność Zrzeszenia Studentów Polskich oraz dorobek życiowy studentów społecznie aktywnych. Opisywane wydarzenia Stanisław Rostworowski ujął w kontekście takich bardzo ważnych i przełomowych wydarzeń historycznych, jak Powstanie Poznańskie oraz Październik 1956, który przyniósł koniec okresu stalinowskiego w Polsce.
Więcej cienia niż światła to cenne przemyślenia i refleksje na temat sytuacji politycznej, gospodarczej i kulturalnej oraz Kościoła katolickiego i wiernych w ostatnich latach w Polsce. Autor trafnie ukazuje zagrożenia, jakie niosą dla narodu polskiego i państwa działania środowisk postkomunistycznych, kosmopolitycznych i demoliberalnych, przedstawiając je w szerokim kontekście historycznym, w oparciu o materiały źródłowe.
Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.
Autor ukazuje sytuację społeczną i polityczną w Polsce w momencie, gdy wybory prezydenckie i parlamentarne w 2015 roku, zaostrzają napięcia między opcją liberalną i lewicową, a środowiskami patriotycznymi, wywodzącymi się z chrześcijańskich korzeni. Tłem wydarzeń były narastające od wielu lat dążenia środowisk liberalnych i lewicowych do przebudowy świadomości Polaków, poprzez laicyzację i nasilanie się walki z Kościołem i wartościami chrześcijańskimi oraz tradycją narodową i patriotyczną. Te dążenia ze strony środowisk liberalno-lewicowych wspomaga stale lansowana poprawność polityczna. Ciekawym wątkiem publikacji jest ukazanie na różnych płaszczyznach wpływów niemieckich w Polsce.
W pracy udokumentowano genezę operacji "Wisła", podkreślając i przypominając, że była wymuszona zbrodniczą działalnością band UPA, wcześniej na Wołyniu i na Podolu i stanowiła wówczas jedyny skuteczny środek zapobiegający dalszemu ludobójstwu w południowo-wschodniej Polsce. W czasie II wojny światowej ukraińscy szowiniści z UPA zamordowali ok. pół miliona Polaków. Jeszcze kilka lat po wojnie płonęły polskie wsie i mordowani byli ludzie. Do czasu przeprowadzenia operacji "Wisła", bandy UPA wymordowały w okrutny sposób na terenie obecnego województwa lubelskiego i rzeszowskiego ponad 20 tys. Polaków. Tymczasem przedstawiciele nacjonalistów ukraińskich coraz natarczywiej i z coraz większym tupetem żądają rehabilitacji banderowców i upowców, oraz przyznania tej zbrodniczej organizacji praw kombatanckich.
1 2 3
z 3
skocz do z 3