Menu

Oskar

Oskar
Dorota Kolak. Królowa, kochanka, morderczyni, matka - zawsze, kiedy pojawia się na scenie, przyciąga uwagę widza. Emanuje ciepłem i ogromną wewnętrzną siłą. Od wielu lat niekwestionowana pierwsza dama wybrzeżowej sceny. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych, żona Igora Michalskiego, matka młodej aktorki Katarzyny Z. Michalskiej ma w dorobku wspaniałe role, znaczące w historii polskiego teatru - postacie kobiet tragicznych, lirycznych i komediowych. A w codziennym życiu jest osobą skromną, uśmiechniętą, przyjazną, lubianą. Niepodobna do mrocznych, scenicznych wcieleń. Ale na tym właśnie polega jej wielki kunszt aktorski.
Poprawna polityczne historia II wojny światowej głosi, że „wielka wojna ojczyźniana” byłą bohaterską walką narodów Związku Radzieckiego z hitlerowskim okupantem. Gdy jednak odłożymy na bok tę wersję, okazuje się, że tylko w 1941 roku oddziałom Wehrmachtu poddało się 3,3 mln radzieckich żołnierzy. Aby temu zapobiec, Stalin powołał do życia bataliony i kompanie karne, których członkowie zyskiwali „szansę” odkupienia win w boju. Nieprzypadkowo nazywano ich „tymczasowymi” – choć służba w jednostce trwała 3 miesiące, dla wielu szeregowców kończyła tragicznie się na placu bitwy. Do ich historii powrócił po latach rosyjski badacz Artiom Drabkin, a w efekcie powstała książka Ani kroku do tyłu. Wspomnienia żołnierzy walczących w batalionach karnych (Wydawnictwo Oskar). To głos żołnierzy, którzy, nieraz z błahych przyczyn, tracili stopnie i odznaczenia i w jednej chwili stawali się mięsem armatnim, służącym do rozpoznania walką, rozbrajania pól minowych pod ogniem wroga czy przekraczania w pierwszej linii rzek. Mimo czającej się wszędzie śmierci – do końca wojny poległo lub zostało rannych ponad 170 000 żołnierzy tych jednostek – imponowali oni odwagą i dojrzałością . Jak wspomina jeden z nich, „kiedy widzisz, że 12 osób, które znasz, leżą zabici… […] resztki młodzieńczej romantyki od razu wietrzeją, trzeba szybciej dorosnąć, stać się prawdziwym mężczyzną…”. Artiom Drabkin – rosyjski badacz specjalizujący się w historii wojny niemiecko-radzieckiej. Przez lata zbierał wspomnienia i relacje różnych uczestników walk na froncie wschodnim, m. in. członków batalionów karnych, zwiadowców oraz pancerniaków. Jest autorem wielu książek poświęconych tematyce, m. in. Podwójny żołd. Potrójna śmierć, Przeżył jeden ze stu, Przeciw Panterom i Tygrysom.
„Co Tygrysy lubią na śniadanie? T-34 na śniadanie, Cromwella na obiad i Shermana na kolację.” Ten dowcip dobrze charakteryzuje najgroźniejsze czołgi niemieckie II wojny światowej. Ważące ponad 55 ton i uzbrojone w armatę kalibru 88 mm, szybko stały się postrachem aliantów i żołnierzy radzieckich. Przeważnie kojarzy się je z Wehrmachtem, ale znajdowały się również na wyposażeniu Waffen SS. Przypomina o tym książka Wolfganga Schneidera Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z dywizji SS ”Totenkopf” (Wydawnictwo Oskar). To opowieść o jednostce, której członkowie wzięli sobie do serca dewizę SS „Meine Ehre heißt Treue” (pol. „Mój honor nazywa się wierność”). Znalazły ona odzwierciedlenie na szlaku bojowym kompanii, od operacji „Cytadela” przez walki wokół Krzywego Rogu i w okolicach Dęblina. Od początku 1943 aż do maja 1945 roku walczyła ona w szeregach Totenkopf, będąc swoistym ewenementem w armii Rzeszy. Inne dywizje postawiły bowiem z czasem na bataliony ciężkich czołgów, wspomniana kompania była zaś integralną częścią dywizji do końca wojny. Pamięć o niej przetrwała kapitulację Rzeszy - jak stwierdza autor, „dla byłych żołnierzy tych jednostek ich historia była nadal żywa. Odtąd, poza pierwotnymi przyczynami, nadal (w wielu przypadkach do końca życia) identyfikowali się z własną „bandą”. Wolfgang Schneider – urodzony w 1950 roku pułkownik Bundeswehry w stanie spoczynku. Obecnie historyk zajmujący się dziejami broni pancernej. Jest autorem wielu publikacji poświęconych tej tematyce, m. in. Tiger in Kampf (trzy części), Panzertaktik, Tiger de Division „Das Reich”, Leopard 2.
Dusan Seges (ur. 1977), słowacki historyk, pracownik naukowy Instytutu Historycznego Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie, przewodniczący słowackiej sekcji Polsko-Słowackiej Komisji Historyków przy Słowackiej Akademii Nauk. Autor i współautor publikacji: "Susedstvo v case prelomovych zmien. Vybrane aspekty ceskoslovensko-polskych vzfahov v rokoch 1943-1948" (2009), "Slovensko-nemecke vztahy 1938-1941 v dokumentach I. Od Mnichova k vojne proti ZSSR" (2011). Słowackie wydanie niniejszej monografii otrzymało w 2010 r. Premię Funduszu Literackiego (Premia Literarneho fondu) w kategorii literatura naukowa i fachowa oraz nagrodę Słowackiego Towarzystwa Historycznego (Cena Slovenskej historickej spolocnosti). Wydanie polskiego tłumaczenia słowackiej książki jest uzasadnione i ma swój sens. W przekonaniu tym utwierdziły mnie rozmowy z polskimi kolegami - historykami. (...) Dzieło, które opracowałem w latach 2007-2009, nawet po trzech latach od swojego ukazania się pozostaje jedyną historyczną monografią poświęconą ściśle kwestii słowackiej w polskiej polityce zagranicznej w kontekście polsko-czesko-słowackich i polsko-węgierskich stosunków politycznych podczas II wojny światowej. Fragment ze Wstępu do polskiego wydania
Album fotograficzny - Rozważania drogi krzyżowej - Teksty utworów - Płyta CD. Rozważania czyta Jerzy Kiszkis. Utwory muzyczne w wykonaniu: zespołu wokalnego Art’n’Voices w składzie soprany – Anna Godlewska, Małgorzata Rocławska (10, 18, 22) alty – Anna Rocławska, Julianna Styn (8, 16, 20) tenory – Mateusz Warkusz (10, 26), Patryk Mudlaw (22) basy – Tomasz Chyła, Maciej Lewandowski (6) gościnnie w zespole – Joanna Lachowska (18) i Anna Miotk gościnnie solo – Angelika Weichbrodt (14) Nagranie, realizacja dźwięku i mastering: Tadeusz Korthals – North Studio Nagrań dokonano w dniach 21-25.06.2012 r. w kościele pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie oraz Studio North w Połczynie.
Miejsce zbrodni: miasto, w którym łatwo się zatracić. Znana z poprzedniej książki autora Wiadomość ze Sztokholmu nadkomisarz Ewa Wichert, uparta Kaszubka, tym razem podąża tropem zbrodni nie tylko po zakamarkach Gdyni i okolic, ale dociera także nad egzotyczny Bosfor. W gorącej atmosferze Stambułu spróbuje rozwiązać zagadkę śmierci jednego z dyrektorów Wejherowskiej Fabryki Wódek. Janusz Grabowski - urodzony w Gdańsku, mieszka w Sztokholmie i na Wyspach Alandzkich. W Trójmieście ukończył Topolówkę i studiował na Politechnice Gdańskiej. W Szwecji robił prawie wszystko: mył okna, prowadził restauracje, był kelnerem księżniczek na przyjęciach noblowskich. Studiował na Uniwersytecie Sztokholmskim i na Handelshögskolan. Został również wyróżniony dyplomem Szwedzkiej Akademii Gastronomicznej. Pracując na promach zaczynał swoją karierę jako kelner, aby awansować na szefa obsługi pasażerskiej całej floty. Katastrofa ,,Estonii” odsunęła go jednak od morza na prawie dwadzieścia lat. Prowadząc znaną markę Absolut Vodka w Europie Centralnej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i byłym Związku Radzieckim, zwiedził prawie cały świat. Ostatnio powrócił do ukochanego morza i jest wiceprezesem jednego z największych armatorów pasażerskich w Skandynawii.
Przesłaniem niniejszego tomiku jest limeryk jako lekarstwo. Nie wnikając szczegółowo w niewątpliwie ozdrowieńcze przymioty części literatury prozatorskiej czy poetyckiej, należy powiedzieć zasygnalizowanemu celowi po wielokroć tak. A jakaż łatwość stosowania. Właściwy limeryk na określoną dolegliwość duszoszczipatielną, a zarazem przecież na dolegliwości pochodne, a więc i ciała, tego naszego wciąż fastrygowanego i łatanego ubrania pielgrzymki doczesnej. Bez zbędnej biurokracji, urzędniczych kwasów i arogancji władzy zajętej samą sobą i swoimi geszeftami. A zatem do czytania, bo w zdrowym ciele zdrowy limeryk.
"Książka Romana Stinzinga opowiada historię dwóch rodzin, spowinowaconych choć różnych pochodzeniem i odziedziczonymi zwyczajami. Kullingowie to stary kaszubski ród z pogranicza Gdańskich Wyżyn i wybrzeża Bałtyku, którego jedna z gałęzi z początkiem minionego stulecia wtopiła się w społeczność rosnącego w znaczenie Sopotu. Jak większość Kaszubów, którzy osiedlali się wówczas w gdańskiej aglomeracji, przyjęli oni miejską - co znaczyło wtedy: niemiecką - kulturę, nie zatracając jednak poczucia swojskości. Mówili biegle po niemiecku i po kaszubsku. Mieli też w sobie poczucie polskości, raczej intuicyjne niż świadome. Z kolei Stinzingowie to reprezentanci zamożnego mieszczaństwa i inteligencji rodem ze Lwowa, przybyli nad morze jako wygnańcy po 1945 roku, dumni powiernicy legendy utraconej, przedwojennej ojczyzny. Poznajemy dzieje kilku pokoleń zwyczajnych ludzi. Choć nie byli urodzonymi bohaterami, historia nie oszczędziła im dramatów i tragedii. Dla Kullingów, Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, bieg wydarzeń nabrał gwałtownego przyspieszenia we wrześniu 1939 roku; kolejną lawinę przeżyć przyniosła im pamiętna zima 1945 oraz następujące po niej miesiące, kiedy wszystko wokół, co nie zginęło, ulegało zmianie." "W dalszych partiach książki śledzimy perypetie alter ego autora, młodego człowieka wydeptującego płyty chodnikowe sopockiego Monciaka, a przy tym zdolnego gitarzysty i jednego z prekursorów bigbitu – polskiej odmiany rocka epoki małej stabilizacji. Czytając opis szczęśliwego, nastoletniego dzieciństwa Stinzinga, niekiedy czujemy wręcz zapach morza i rozgrzanego piasku z plaży koło Molo. Tu również przesuwa się historia, choć nie tak natrętnie jak tamta, wojenna: grudzień 1970 to dla paczki kumpli Tomka jedynie epizod. Losy trzech pokoleń, na tle dość burzliwych dziejów, spina klamra Sopotu. To właśnie miasto, z jego promenadami, rozgrzanymi latem skwerami, zacisznymi parkami i zapomnianymi willami – jest pierwszym, choć dyskretnym bohaterem niniejszej książki." Jacek Borkowicz
„Prastara ziemia, zwana Żuławami Gdańskimi lub Steblewskimi, to region geograficzny odznaczający się niepowtarzalną specyfiką i klimatem (…). To tu na jej południowym krańcu znajduje się piękna i gospodarna gmina Suchy Dąb, której dzieje są integralnie powiązane nie tylko z historią Żuław Gdańskich, ale i całego pomorza Gdańskiego. Tu tez żyły i pracowały wybitne osobowości, szeroko znane z kart historii i literatury – poeci, pisarze, duszpasterze, działacze społeczni i polityczni (…) Jak dotąd dzieje tej gminy nie doczekały się dokładnej monografii. Powstały jedynie ogólne opracowania i artykuły prasowe o różnej wartości merytorycznej i poznawczej oraz różnym sposobie podejścia do omawianego zagadnienia, (…) Przedstawione Czytelnikom opracowanie ma charakter popularnonaukowy. Oparte jest na powstałych dotąd publikacjach i niewykorzystanych (lub analizowanych tylko pobieżnie i wybiórczo) innych materiałach, w tym archiwalnych. Niniejsza publikacja ma w zamyśle autora wypełnić luką historiograficzną i stać się impulsem do dalszych badań nad dziejami tej ziemi, a w przyszłości wejść w skład planowanej monografii powiatu gdańskiego.” fragment Wstępu
Wojna, miłość i przyjaźń – te tematy od zawsze budzą emocje czytelników i chętnie są podejmowane przez pisarzy. Oba połączył w swojej książce Jan Krzysztof Drozdowski, a zrobił to po mistrzowsku. Fabuła wpleciona w historyczne realia sprzed stu lat sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Równocześnie „Meandry wojny Bieszczadem naznaczone” to coś więcej niż powieść obyczajowa czy przygodowa. To próba odtworzenia dylematów, z jakimi mierzyli się nasi rodacy na początku kształtowania się niepodległej Rzeczypospolitej, a przy tym doskonała lekcja historii. Krzysztof Jan Drozdowski jest z wykształcenia historykiem. Po studiach na Uniwersytecie Łódzkim wiele lat pracował jako dziennikarz i tłumacz, również książek z zakresu psychologii. Jego zainteresowanie historią po raz pierwszy znalazło odzwierciedlenie w pracy „Brygada spod Arnhem”. Jest autorem m.in. pokaźnego zbioru rozmów z przedstawicielami polskiej arystokracji i ludzi wojska przechowywanego w Archiwum Historii Mówionej.
„Wyrwana z piekła” opowiada o niezwykle dramatycznych losach Kaszubki z Borowego Młyna, najładniejszej dziewczyny we wsi, która w czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu. Gdy zbliżał się front, uciekła do Gdyni i skryła się u krewnych. Została jednak ujęta przez Rosjan i jako branka – zdobyczna dziewczyna – przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina, a gdy wracała pociągiem do domu porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb Rosji. Dopiero po ponad pół wieku wróciła do rodzinnej miejscowości. Na tle tej szokującej historii, którą napisało życie, książka „Wyrwana z piekła” traktuje o faktach, które długo ukrywane są wciąż niedostatecznie znane: o wyczynach Sowietów wyzwalających w 1945 roku Pomorze – gwałtach, grabieżach, mordach, zsyłkach. Jednostkowy los, chociaż wyjątkowo dramatyczny, uosabia tu w znacznej mierze los zbiorowy. Edmund Szczesiak urodził się 8 grudnia 1942 w Brodnicy nad Drwęcą. Wychował się i ukończył szkołę podstawową oraz średnią w Kartuzach, z których pochodziła jego matka i które uważa za swój środek świata. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej, ale od trzeciego roku studiów związał się z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, pisząc artykuły i pełniąc następnie funkcję sekretarza oddziału gdańskiego tego czasopisma. To przesądziło o jego drodze zawodowej. W latach 1969–1973 był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża”, od 1973–1976 „Tygodnika Morskiego”, a od 1976 ogólnopolskiego tygodnika „Czas”, wydawanego w Gdańsku. Podczas historycznego strajku w sierpniu 1980 roku przebywał na terenie Stoczni Gdańskiej im. Lenina i był współautorem pierwszej relacji w prasie ogólnopolskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został pozbawiony prawa wykonywania zawodu dziennikarskiego, a tygodnik „Czas”, w którym pracował, zlikwidowano za sprzyjanie posierpniowej odnowie. W lutym 1983 roku znalazł zatrudnienie w miesięczniku regionalnym „Pomerania”. Przed wyborami w czerwcu 1989 roku współtworzył w Gdańsku wspierający kandydatów Solidarności „Tygodnik Wyborczy”, przekształcony następnie w „Tygodnik Gdański” W 1991 roku został redaktorem naczelnym dziennika „Wieczór Wybrzeża”. Pozostawał nim do końca 1999 roku. W latach późniejszych (2000–2001 i 2009–2011) pełnił funkcję redaktora naczelnego „Pomeranii”. Obecnie jest wykładowcą dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Autor 14 publikacji książkowych, m.in.: „A może lubi pan walkę” ,„Znachor w bloku”, „Wyspa jak marzenie”, „Mała odyseja. Śladami Remusa”, „Jasnowidz z Człuchowa”, „Powtórka z miłości”, „Okno na wolność”, „Borusewicz. Jak runął mur”, „My, podziemni” Za książkę „Znachor w bloku” otrzymał nagrody im. J. Chałasińskiego i L. Bądkowskiego, a za „Małą odyseję. Śladami Remusa” – nagrodę wojewody gdańskiego w dziedzinie literatury faktu. Z okazji 25-lecia podpisania porozumień sierpniowych został odznaczony Medalem Solidarności, a za zasługi dla Gdańska – Medalem Księcia Mściwoja II. Klub Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Pomorania uhonorował go Medalem Stolema, a Oddział ZKP w Gdyni – Srebrną Tabakierą Abrahama. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Norbert Honsza - prof. zw. dr hab., germanista, kulturoznawca, niemcoznawca. Profesor w PWSZ w Raciborzu. W latach 1970-2003 kierownik Zakładu Współczesnej Literatury i Kultury Niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w latach 2003-2013 kierownik Katedry Języka i Kultury Niemieckiej w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi. Visiting professor na uniwersytetach w Bochum, Hamburg, Siegen. Występował z referatami na kongresach i sympozjach naukowych w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Laureat Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii. Wieloletni współwydawca czasopisma "Zbliżenia" (Wrocław) oraz "Zbliżenia Interkulturowe" (Łódź). W Lang Verlag wydaje serię "Polnische Studien zur Germanistik, Kulturwissenschaft und Linguistik". Członek kilku polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, dwie kadencje członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Obszary badawcze: literatura i kultura niemiecka wszystkich epok ze szczególnym uwzględnieniem literatury współczesnej oraz stosunki polsko-niemieckie. Opublikował monografie i biografie m.in. takich autorów jak Heinrich Heine, Karol May (współautor), Tomasz Mann, Marcel-Reich-Ranicki (współautor), Günter Grass. Autor historii literatury niemieckiej "W blasku epok".
Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jana Brzechwy w tłumaczeniu na język kaszubski Tomasza Fopke z ilustracjami Jarosława Wróbla. Kaczka-dziwaczka, Na straganie, Na Wyspach Bergamutach, Tydzień, Pytalski, Samochwała, Kłamczucha, Skarżypyta, Leń, Mucha, Jak rozmawiać trzeba z psem, Zoo, Tygrys, Struś, Papuga, Lis, Wilk, Żółw, Zebra, Kangur, Żubr, Dzik, Renifer, Malpa, Krokodyl, Żyrafa, Lew, Niedźwiedź, Pantera, Słoń, Wielbłąd, Kwoka, Michałek, Psie smutki, Sroka, Wrona i ser, Jajko, Siedmiomilowe buty, Pomidor.
Wandea - najcięższa zbrodnia na sumieniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Rewolucji, która głosiła "Wolność-Równość-Braterstwo lub śmierć". I tylko to ostatnie było prawdziwe. Śmierć.
Burza nad Atlantykiem to opis działań podczas II wojny światowej na Oceanie Atlantyckim i morzach przyległych. Książka, poza rzetelnie przedstawionymi faktami, zawiera liczne osobiste wspomnienia uczestników ciężkich zmagań walczących stron.
Żłota smuga jesieni to powieść o jesiennym zauroczeniu dwojga dojrzałych ludzi - Marty i Zbyszka. Oboje po przejściach, oboje w wieku 60 plus, spotykają się podczas wycieczki do Weniecji i Rzymu. Los daje im szanse, to znów ją odbiera. Czy mmo poważnych problemów będą razem? Akcja przenosi się z Sopotu i Gdańska do Włoch, i znowu do Polski - nad jezioro Wdzydze na Kaszubach, na Mierzeję Wiślaną, do Krynicy Morskiej, a także do sanatorium u podnóża Pienin i wreszczie do Wiednia.
Limeryki w tym tomiku dotyczą w części pieniężnego kalejdoskopu oraz finansowej mitręgi w skali makro i mikro, a więc tykają nieco modnego dzisiaj złotego cielca in corpore. Ale to też tylko pretekst, naskórek, czy wybieg, bo dawne pojęcie potoczne "na bank" utożsamiano z czymś pewnym i gwarantowany. Ze wstępu.
Spór z władzami komunistycznymi o dostęp "Solidarności" do radia i telewizji trwał przez cały okres legalnej działalności Solidarności, od sierpnia 1980 roku do wprowadzenia stanu wojennego. Paradoksalnie, właśnie w stanie wojennym, w czasie największego terroru powstało wolne radio, podziemne wprawdzie, nadające audycje krótkie, ale działające w kilkudziesięciu miastach kraju. W niektórych z nich, tak jak w Trójmieście, przez cały czas, aż do okrągłego stołu. Trójmiejske Radio Solidarność Gdańsk było szczelnie zakonspirowane przez lata, nawet po upadku PRL zostało "w podziemiu", tak na wszelki wypadek. Dopiero ta książka odtajnia jego działalność...
Bogdan Gorczyca - Aktor dramatyczny, animator amatorskiego ruchu teatralnego, propagator idei DKF-ów, prezenter programów telewizyjnych i radiowych, założyciel Gdańskiego Teatru Edukacyjnego, autor tekstów kabaretowych , audycji satyrycznych (Przegląd Wydarzeń Niewydarzonych), cyklicznych felietonów (Pisane Purtkowym kopytem, Przeczytane dwa razy). Twórca sztuk teatralnych - Niemiłosierni, Król, Adam. Jako pisarz zadebiutował książką Mój kumpel Tata. Po Mój kumpel Tata i Mój kumpel Syn nadszedł czas na Sam jesteś babą! Jest to kolejna część przygód Pawła i jego syna, Kajtka. Chłopak jest już w szkole średniej i powoli się usamodzielnia, z czym Paweł nie do końca może się pogodzić, wciąż widząc w synu małego urwisa potrzebującego opieki. "Ka" dorasta i ma coraz więcej potrzeb, a Paweł stara się, by synowi niczego nie zabrakło, więc łapie się każdej szansy na zdobycie pieniędzy. Wydaje się, że przyjacielskie relacje z Kajtkiem i granie w teatrze to wszystko, czego potrzebuje. Na swojej drodze spotyka jednak kobietę, która zmienia w jego życiu prawie wszystko... Sam jesteś babą! to powieść tryskająca humorem, ale również dostarczająca wielu wzruszeń. Autor przypomina, żebyśmy troszcząc się o swoje pociechy, nie zapomnieli o sobie i o tym, co daje nam szczęście.
Z czym kojarzą się Kaszuby? Ktoś odpowie że z pięknymi krajobrazami, inny że z folklorem, jeszcze inny zanuci To je krótczi, to je dłudżi… Nasza wiedza o tym regionie często ogranicza się jednak do hasła, które musimy uzupełnić treścią. Natropach KaszubPatrycji Wojtkowiak – Skóry (Wydawnictwo Oskar) wypełnia tę lukę, to wierszowane kompendium wiedzy o Kaszubach, ich kulturze, języku, tradycji i zwyczajach. Na kolejnych stronach czytelnik odkrywa kaszubskie uniwersum, zachwycające bogactwem i różnorodnością. To podróż w przestrzeni i czasie – z jednej strony obserwujemy najważniejsze miejsca regionu, jak Kościerzyna, Kartuzy czy Wdzydze, z drugiej poznajemy postaci ważne dla historii Kaszub – Antoniego Abrahama czy Hieronima Derdowskiego. Publikacja w prostej i przystępnej formie pokazuje, jak wyglądają flaga i herb kaszubski, jak się wykonuje haft kaszubski, jakie są specjały kaszubskiej kuchni. Walorem książki są także ilustracje w wykonaniu Natalii Uryniuk. Zapraszamy więc wszystkich tropicieli i detektywów – razem z nami wyruszcie w podróż śladami Stolema, kaszubskiego Gryfa i diabelskich skrzypiec…
Książka, którą oddajemy Czytelnikowi to owoc czternastu lat badań. Prezentuje ona historię tej niezwykle ciekawej i w pewnym sensie – ze względu na wiek większości jej żołnierzy – eksperymentalnej jednostki pancernej. Autorowi udało się zebrać wiele relacji uczestników walk, jakie toczyli żołnierze Dywizji Hitlerjugend na długim szlaku bojowym, które, uzupełnione o wiadomości archiwalne, tworzą bardzo interesujący i przejmujący obraz. Co ciekawe, w pracy wspierali autora nie tylko weterani Dywizji Hitlerjugend, ale również byli żołnierze i historycy z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Niezwykle ciekawy sposób prezentacji materiału historycznego sprawia, że dzieje Dywizji Hitlerjugend powinny znaleźć się w księgozbiorze wszystkich Czytelników, którzy interesują się działaniami wojsk pancernych w okresie II wojny światowej.
''Burza nad Atlantykiem'' to opis działań podczas II wojny światowej na Oceanie Atlantyckim i morzach przyległych. Książka, poza rzetelnie przedstawionymi faktami, zawiera liczne osobiste wspomnienia uczestników ciężkich zmagań walczących stron. Ponieważ od czasu opublikowania pierwszej edycji książki minęło już 15 lat, zaistniała konieczność uaktualnienia (a miejscami również uzupełnienia) tekstu. Zadania tego podjął się przyjaciel Andrzeja Perepeczki ks. Wawrzyniec Markowski, autor kilku książek oraz kilkunastu artykułów z zakresu historii II wojny światowej. Wydanie uaktualnione liczy sześć tomów. Niniejszy, I tom obejmuje okres od zakończenia walk w Norwegii do końca 1940 roku. Autorzy przedstawili szczegółowo ewakuacjęsił alianckich z kontynentu europejskiego do Wielkiej Brytanii - czyli na "wyspę ostatniej nadziei", początek walk na Morzu Śródziemnym po przystąpieniu Włoch do wojny oraz problemy związane z rozgrywką Aliantów i Państw Osi o potężną flotę francuską po kapitulacji Francji. Nie zabrakło szczegółowych oisów działań U-bootów oraz nawodnych rajderów, a także niezwykle ciekawie przedstawionych przygotowań Niemców do inwazji - która na szczęście nie doszła do skutku - na Wielką Brytanię. Pomimo znacznych uzupełnień, książka zachowała niepowtarzalny, znany wielu pokoleniom wielbicieli morskiej historii, styl Andrzeja Perepeczki, co sprawia, że zapewne każdy Czytelnik - jeśli nawet zna poprzednie wydanie "Burzy nad Atlantykiem" - sięgnie po nią z wielką przyjemnością. Dodatkowo całość uzupełnia wiele nowych fotografii, głównie z kolekcji ks. Wawrzyńca Markowskiego, nadając Burzy wyjątkowy charakter. Nowa Burza to obowiązkowa pozycja dla pasjonatów i amatorów morskich działań podczas II wojny światowej, historii polskiej floty oraz zmagań Aliantów z niemiecką Kriegsmarine.
IV tom „Herbarza szlachty kaszubskiej” to ostatnia część pracy będącej w miarę pełnym kompendium wiedzy o wszystkich znanych herbach szlachty kaszubskiej i dziejach jej rodów. Założeniem Przemysława Pragerta było zebranie w kilkutomowej monografii wszystkich używanych przez szlachtę na Kaszubach herbów znajdujących się w źródłach i opracowaniach, wzbogaconych o herby poświadczone w zabytkach materialnych: kościołach, cmentarzach, innych budowlach i zachowanych. Dzięki temu Czytelnik otrzymuje w ramach IV tomu 548 stron, na których znajdzie opisy 70 kaszubskich rodów, około 300 wizerunków historycznych herbów oraz trzy indeksy: osobowy, herbowy i nazw geograficznych. O wartości wydawnictwa najlepiej świadczą nagrody i wyróżnienia, którymi zostały uhonorowane tomy I-III. W 2006 roku tom I został wyróżniony II nagrodą za edycję na VII Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej. Z kolei w 2008 roku w siedzibie PAN w Warszawie jego autor otrzymał prestiżową nagrodę im. Adama Heymowskiego, przyznaną przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne oraz I nagrodę na IX Targach Książki w Kościerzynie. Nad edycją Herbarza patronat wydawniczy objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Jacek Jassem – jedno z najgłośniejszych nazwisk w polskiej onkologii, kierownik gdańskiej Kliniki Onkologii i Radioterapii, autor krajowej strategii walki z rakiem. Człowiek, który przygotował ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych i co roku organizuje konferencje onkologiczne dla dziennikarzy. Tyle mówi biogram, ale za nim kryje się nietuzinkowy człowiek, który dzieli czas między gabinet lekarski, uczelnianą katedrę i… męskie wyprawy na koniec świata. Postanowiła odkryć go Barbara Kanold, dzięki czemu powstała książkaW biegu (Wydawnictwo Oskar). To pozycja wieńcząca serię Znani gdańszczanie, w której autorka portretuje wybitne postaci nadmotławskiego grodu. Tym razem postanowiła opisać historię człowieka, dla którego hipokratesowskie primum non nocerestało się życiowym wyborem. Poznajemy go oczami współpracowników, przyjaciół i rodziny jako męża, ojca, ale również podróżnika po najodleglejszych zakątkach globu, od Belize i Zimbabwe po syberyjską Kołymę. A przy tym tytana pracy, który walkę ludzkości z rakiem określa jako „wojnę, w której warunkiem uczestnictwa jest dotrzymanie przeciwnikowi kroku”. Zgodnie z tytułem to człowiek, który pozostaje nieustannie w biegu, aby ratować cudze życie, a swoje w pełni wykorzystać. Barbara Kanold przez kilka miesięcy towarzyszyła mu w „podróży”, a finałem jej dociekań stała się wspomniana publikacja.
1 2
z 2
skocz do z 2