Menu

Relacja

Relacja
Czwarta część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”! Historie o pożegnaniach, rozstaniach i magicznej kawiarni Funiculi Funicula, którą otacza aura tajemnicy. Bywalcy tej kawiarni doskonale wiedzą o możliwości odbycia niezwykłej podróże w czasie, dzięki podawanej tu kawie. Aby przenieść się do przeszłości, trzeba podjąć ryzyko i trzymać się ścisłych zasad. Najważniejsza z nich to konieczność powrotu do teraźniejszości, zanim wystygnie kawa. W kontynuacji bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi wprowadza czytelników w świat nowych gości kawiarni, którzy dostają szansę, by powiedzieć to, na co wcześniej nie mieli odwagi lub czego nie byli świadomi przed bolesnym rozstaniem z bliskimi. Poznajemy historie: męża, który ma jeszcze coś ważnego do przekazania żonie, kobiety, która nie mogła pożegnać się ze swoim psem, – dziewczyny, która zwlekała z odpowiedzią na oświadczyny, córki, która chciała zerwać relacje z ojcem. Wszystkie opowieści w książce są fikcyjne, oprócz czwartego rozdziału, gdzie autor nawiązuje do tragicznych wydarzeń z historii Japonii – największego trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 roku, które wciąż pozostają żywe w pamięci Japończyków. Mistrzowsko snując opowieść, Kawaguchi ponownie zaprasza nas do refleksji nad życiem, relacjami i decyzjami, które każdy z nas musi podjąć. A gdybyś Ty mógł przenieść się w czasie? Kogo chciałbyś spotkać? Bestsellerowa seria! Ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy. Poznaj pozostałe książki z serii Zanim wystygnie kawa. Toshikazu Kawaguchi urodził się w Osace, w Japonii w 1971 roku. Wcześniej produkował, reżyserował i pisał dla grupy teatralnej Sonic Snail. Jako dramaturg ma na swoim koncie takie tytuły jak: COUPLE, Sunset Song i Family Time. Powieść "Zanim wystygnie kawa" jest adaptacją sztuki 1110 Productions autorstwa Kawaguchiego, która zdobyła główną nagrodę 10. edycji Suginami Drama Festival. "Zanim wystygnie kawa" i "Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni" otrzymały tytuł Książka Roku w kategorii Literatura piękna plebiscytu Lubimy Czytać. Książka ukazuje się w serii"Japońska Relacja" - wyjątkowej kolekcji literatury współczesnej, wydawanej przez wydawnictwo Relacja, która wprowadza polskich czytelników w fascynujący świat japońskich bestsellerów. Seria ta zawiera starannie wybrane powieści, które zyskały ogromną popularność w Japonii, a teraz zdobywają serca czytelników na całym świeci
Kiedy umierają nasi rodzice, umiera nam przeszłość. Kiedy umiera nasze rodzeństwo, umiera nasza teraźniejszość. A kiedy umiera nasze dziecko, umiera nam przyszłość. Poruszające świadectwo matki, której syn odszedł u progu dorosłości. Opowieść o życiu, śmierci, potędze nadziei i miłości. Kiedy Eliasz zginął w wypadku, miał zaledwie 20 lat i zmagał się z depresją. Marta Szymska w niezwykle intymny sposób pisze o tym, jak trwa po śmierci syna, jak dzięki sile wiary utrzymuje z nim bliskość i więź, jak znajduje odwagę, aby przeżyć żałobę na własnych zasadach i jak wiele wsparcia i wzmocnienia otrzymuje od ludzi, którzy są przy niej, tych na wyciągnięcie ręki i tych oddalonych o wiele kilometrów.
Debiutancka powieść Celeste Ng, autorki „Małych ognisk” i „Naszych zaginionych serc”. „Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą”. Lata siedemdziesiąte, prowincja w Ohio. Amerykańska rodzina chińskiego pochodzenia zdaje się wieść uporządkowane życie. Lydia jest oczkiem w głowie rodziców, którzy pragną, aby dziewczyna spełniała ich marzenia z młodości. Kiedy policja odnajduje ciało Lydii w pobliskim jeziorze, równowaga w rodzinie Lee chwieje się i zmusza domowników do stawienia czoła długo skrywanym tajemnicom, które powoli oddalają ich od siebie. „Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to opowieść o rodzinie, historii i o tym, co dla człowieka znaczy dom; jednocześnie trzymająca w napięciu lektura i czuły portret rodzinny, przedstawiający podziały międzykulturowe i konflikty wewnątrzrodzinne, ukazujący sposoby, w jakie matki i córki, ojcowie i synowie, mężowie i żony przez całe życie usiłują się nawzajem zrozumieć. „Czuła i jednocześnie bezlitosna". Jesmyn Ward, autorka „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie" „Gniazdo rodzinnych urazów złożone z mniejszych, drażliwych tajemnic. Głęboki, szczery portret rodziny zmagającej się ze swoim miejscem w historii oraz młodej kobiety, która ma nadzieję odnaleźć własne. Powieść o ciężarze oczekiwań, który nie zawsze daje się unieść". Alexander Chee, pisarz, poeta, dziennikarz „Cudownie poruszająca i precyzyjna. Pięknie nakreślone studium dysfunkcji i żałoby". „Boston Globe” „Wspaniale stworzona opowieść o cierpiącej rodzinie oraz o wielu osobistych i społecznych przyczynach, dla których jej członkowie spędzili większość swojego życia jako obcy sobie ludzie". „Dallas Morning News” „Literacka tajemnica utworzona z błyskotliwej prozy i precyzyjnych, bolesnych obserwacji na temat barier rasowych, ciężaru oczekiwań rodzinnych i podstawowego ludzkiego pragnienia przynależności… Chwyta czytelników od pierwszej strony nadzieją na odkrycie tajemnicy śmierci Lydii – i to się udaje, pod każdym względem". „Huffington Post” Bestseller „New York Timesa” APA Award for Literature 2014 American Library Association Alex Award 2015 Książka roku według: Entertainment Weekly * Huffington Post * Booklist * San Francisco Chronicle * Book Riot * School Library Journal
Nagroda PEN/Diamonstein-Spielvogel Award for the Art of the Essay dla najlepszej książki eseistycznej. „Gdybym wiedziała” to zbiór najsłynniejszych i najbardziej prowokujących esejów zmarłej w 2022 roku bestsellerowej autorki i aktywistki politycznej Barbary Ehrenreich. Społeczne postrzeganie chorych onkologicznie, obraz amerykańskiej biedy, nowe wizje ról kobiet i mężczyzn, religia i mistycyzm – autorka nie bała się zanurzać w intelektualne wody, które inni uważali za zbyt mętne. Ta kolekcja gromadzi teksty z czterdziestoletniej kariery autorki, które najbardziej podkreślają jej błyskotliwość, świadomość społeczną i ironiczny dowcip. Od wielokrotnie nagradzanego artykułu „Witamy w krainie raka”, opublikowanego wkrótce po zdiagnozowaniu u niej raka piersi, po jej przełomowe tajne dziennikarstwo śledcze w „Za grosze”, Barbara Ehrenreich przez ponad czterdzieści lat pisała rzeczy radykalne, skłaniające do myślenia i zmieniające światopogląd. Jej recenzje ukazywały się między innymi w takich pismach jak „New York Times Book Review”, „Washington Post”, „Atlantic Monthly” i „Los Angeles Times Book Review, a jej eseje, felietony i artykuły publikowały „New York Timesie”, „Harper's Magazine”, „New York Times Magazine, „Time”, „Wall Street Journal” i wielu innych. „Gdybym wiedziała” czerpie z ogromnego i zróżnicowanego dorobku jednej z najbardziej przenikliwych amerykańskich myślicielek.
Europejska Nagroda Literacka 2017 Trzydziestoparoletnia Aurélie jest matką trzylatki i dziennikarką w popularnym talk-show. Jej życie wywraca się do góry nogami, gdy odbiera telefon od dawnego kochanka, niegdyś ikonicznej postaci w świecie holenderskiej pomocy humanitarnej. Dziesięć lat wcześniej namiętny związek Aurélie i Alexandra dobiegł końca, gdy mężczyzna został skazany za wykorzystywanie seksualne jednego ze swoich adoptowanych w Etiopii dzieci. Teraz Alexander prosi ją o napisanie swojej biografii. Aurélie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka. Ouariachi zabiera czytelnika w podróż obejmującą kilka kontynentów, kilka dekad i szereg kwestii społecznych, ale także zagłębiającą się w wewnętrzne życie Aurélie i Alexandra. Żongluje pastiszem, literacką parodią i przebiegłymi ukłonami w stronę takich artystów jak Joyce, Woolf, Nabokov i Easton Ellis. To bez wątpienia jedna z najodważniejszych i najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat. Została oparta na motywach życia laureata Nagrody Nobla Daniela Carletona Gajduska, lekarza, naukowca i skazanego przestępcy seksualnego.
Nowe, uzupełnione i uaktualnione wydanie książki Marty Dzido, pisarki i reżyserki, autorki filmu „Solidarność według kobiet”. Reportaż o kobietach, które na przekór wszystkiemu w 1980 roku włączały się w solidarnościowy zryw, a potem zostały wygumkowane z kart wielkiej historii. „Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 – materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej”.
„Mini ADHD Coach” - Alice Gendron Kiedy w wieku 29 lat u Alice Gendron zdiagnozowano ADHD, wiedziała, że nie pasuje do powszechnych stereotypów na temat ADHD. I wiedziała, że nie jest sama. ADHD dotyczy aż 10 procent ludzi na całym świecie. Czy można mieć ADHD i nadal potrafić się skupiać? Czy do postawienia diagnozy potrzebna jest nadpobudliwość? Ta książka wyjaśni wszystkie zawiłości! Dzięki niej dowiesz się: - Jak ADHD może wpłynąć na twoje codzienne życie, od ubierania się i podróżowania po randki i przygotowywanie kolacji? - Jak radzić sobie z silnymi emocjami po zdiagnozowaniu ADHD? - Co tak naprawdę oznaczają objawy ADHD? - I jak wreszcie zrozumieć siebie? Pełna życiowych wskazówek i codziennych trików, ta książka pokaże ci, jak można harmonijnie rozwijać się z ADHD.
„Świat według Joan Didion” - Evelyn McDonnell NAJBARDZIEJ OCZEKIWANA KSIĄŻKA ROKU . Intymna eksploracja życia i twórczości Joan Didion, jednej z najbardziej wpływowych pisarek i dziennikarek XX wieku. Ilustrowana zdjęciami opowieść o miejscach, ludziach i przedmiotach, które ją inspirowały. Zmarła w 2021 roku Joan Didion była pisarką, przełomową dziennikarką, eseistką, powieściopisarką i scenarzystką, ale także wnikliwą obserwatorką, która skupiała się na wymownych szczegółach życia. Jej spostrzeżenia w dalszym ciągu wpływają na twórców, zachęcając ich do zostania uważnymi obserwatorami świata i pozbawionymi sentymentów krytykami. „Świat według Joan Didion” to medytacja na temat ludzi, miejsc i przedmiotów, które napędzały prozę tej wybitnej kobiety. Evelyn McDonnell, uznana dziennikarka, eseistka, krytyczka, feministka, interpretuje wizje Didion. Odkrywa świat widziany jej oczami i bada jej twórczość w rozdziałach poświęconych konkretnym fizycznym motywom pisarstwa Didion. To literacka towarzyszka wyruszających w nowe podróże i przewodnik po innym widzeniu świata. Radykalnie zmieni sposób, w jaki poznajesz świat i pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, kiedy siedzisz w kawiarni, w samolocie czy pociągu i rozmyślasz o przyszłości: Co widziałaby Joan Didion?
„Zanim wyblakną wspomnienia” - Toshikazu Kawaguchi Trzecia część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”. Czworo tajemniczych nieznajomych i zupełnie nowa kawiarnia. Na zboczu góry Hakodate w północnej Japonii kawiarnia Donna Donna słynie z olśniewających widoków na port. Ale to nie wszystko. Podobnie jak urocza tokijska kawiarnia Funiculi Funicula, Donna Donna oferuje swoim klientom niezwykłą możliwość podróży w czasie. „Zanim wyblakną wspomnienia” to historia czworga nowych klientów, z których każdy ma nadzieję przenieść się w czasie i naprawić przeszłość. Wśród znajomych twarzy z poprzednich powieści Toshikazu Kawaguchiego pojawią się też: córka, która ma żal do rodziców, że ją osierocili; tęskniący za ukochaną komik; pogrążona w żałobie młodsza siostra i młody mężczyzna, który zbyt późno uświadamia sobie swoje uczucia. Czy odnajdą to, czego szukają?
„Dziewczynka” - Camille Laurens „Czy masz dzieci? Nie, powiedział mój ojciec. Mam dwie córki”. Laurence Barraqué dorastała ze swoją siostrą w latach sześćdziesiątych w Rouen. Byłoby łatwiej, gdyby była chłopcem. W latach dziewięćdziesiątych sama zostaje matką dziewczynki. Czy byłoby łatwiej, gdyby urodziła chłopca? Autorka demaskuje świat przepełniony seksizmem i mizoginią, podkreślając znaczenie słów w kreowaniu rzeczywistości. „Jesteś histeryczna, przestań robić z siebie ofiarę, bądź miła, nie wiesz, o czym mówisz, weź to na siebie” – ta zinternalizowana przemoc formatuje kobiety, ogranicza je i rani. Bycie dziewczyną, posiadanie córki: jak to zrobić? Co przekazać? Laurens, mierząc się z tymi pytaniami, mistrzowsko opisuje zachodzące w latach dziewięćdziesiątych zmiany społeczne we Francji. Camille Laurens (właśc. Laurence Ruel) – powieściopisarka, profesorka literatury francuskiej, zasiadała w Académie Goncourt. Za powieść „W twych ramionach” otrzymała nagrodę literacką Prix Femina. „Dziewczynka” zdobyła tytuł książki roku opiniotwórczego magazynu literackiego „Lire”.
„Merry Little Meet Cute. Prawie jak w świątecznym filmie” Ekscytujący świąteczny romans plus size Gwiazda filmów dla dorosłych przypadkowo zostaje obsadzona w świątecznym filmie familijnym. Bee Hobbes (znana fanom jako Bianca Von Honey) odnosi sukcesy w swojej specyficznej branży, ale kiedy trafia na plan filmowy typowej świątecznej produkcji, jej kariera zdaje się zmierzać w zupełnie innym kierunku. Bee musi tylko starannie ukrywać swoje życie jako Bianki, a powód ma naprawdę dobry: w filmie zagra również Nolan Shaw, jej dziecięca miłość, niegdyś członek popularnego boysbandu. Nolan jednak świetnie zna postać Bianki Von Honey, Bee znowu szybciej bije serce na jego widok, czy może się to skończyć inaczej niż ognistym romansem? O którym nikt nie może się dowiedzieć, co nieco komplikuje miłosną przygodę… Urocza świąteczna zabawa, której naprawdę potrzebowaliśmy. Tessa Bailey, autorka „Zdarzyło się pewnego lata” Seksowna, progresywna, przezabawna i pełna dobrego humoru. Już wiem, co podaruję w tym roku wszystkim moim kochającym romanse przyjaciółkom. Helen Hoang, autorka „Więcej niż pocałunek” i „Testu na miłość” Pyszna fantazja, niegrzeczna baśń, intensywnie emocjonalna, z nutą erotyzmu i szczyptą magii. Meredith Wild, autorka cykli Haker, Bridge, Zmysłowa dziewczyna Julie Murphy mieszka w Teksasie z mężem, który ją kocha, psem, który ją uwielbia i kotami, które ją tolerują. Po kilku wspaniałych latach spędzonych w świecie bibliotek Julie jest teraz pełnoetatową pisarką. W wolnych chwilach ogląda filmy w telewizji, poluje na idealny kawałek pizzy z serem i planuje kolejną wielką podróżniczą przygodę. Pisze powieści young adult. Na podstawie „Kluseczki” nakręcono film z udziałem Jennnifer Aniston. Sierra Simone – niegdyś bibliotekarka, obecnie autorka bestsellerowych powieści, wśród których największą popularność zdobyły „Priest”, „American Queen” i „Misadventures of a Curvy Girl”. Mieszka z mężem i rodziną w Kansas City.
„Idol w ogniu” - Rin Usami Książka laureatki Nagrody im. Akutagawy, najbardziej prestiżowego japońskiego wyróżnienia dla debiutujących autorów. Dla licealistki Akari sensem życia jest jej muzyczny idol Masaki. Całe dnie i noce spędza na obsesyjnym tropieniu jego wypowiedzi w internecie, prowadzi bloga na jego temat, a jej relacje z ludźmi ograniczają się praktycznie do tych istniejących w mediach społecznościowych. Pewnego dnia Akari budzi się, a jej telefon zalewają powiadomienia: Masaki uderzył fankę. Pogrążona w swoim fanatycznym uwielbieniu dla idola dziewczyna daje się porwać internetowej wojnie, a jej obsesja na jego punkcie się pogłębia. Wstrząsająca opowieść o sławie, toksycznym uwielbieniu i rozczarowaniu, napisana przez osobę niewiele starszą od bohaterki. "Idol w ogniu" rzuca nowe światło na zjawisko fandomów, przemysł produkowania gwiazd muzycznych i uwodzicielską moc mediów społecznościowych. To też opowieść o potężnej emocjonalnej pustce, która pojawia się, gdy idol wypada z łask.
„Dowcipna, mądra i czuła. Cudowna”. – Paula Hawkins, autorka „Dziewczyny z pociągu” Porywająca powieść autorki „Naszych zaginionych serc”, która śledzi splecione losy idealnej rodziny Richardsonów oraz enigmatycznej matki i córki, które wywracają ich życie do góry nogami. Dla Eleny Richardson najważniejsze są zasady. W jej idyllicznym świecie pojawia się Mia Warren, która w niepokojący sposób przyciąga do siebie czworo dzieci Richardsonów. Lecz Mia ma za sobą tajemniczą przeszłość, zaś w sercu nosi głęboką pogardę dla konwencji. Podejrzliwa wobec Mii i jej motywów Elena z determinacją próbuje odkryć sekrety z jej przeszłości. Jaką cenę zapłaci za swoją obsesję? Powieść zgłębia wagę tajemnic, naturę sztuki i tożsamości oraz okrutny urok macierzyństwa – a także niebezpieczeństwo kryjące się w przekonaniu, że przestrzeganie zasad może zapobiec katastrofie. „Powiedzieć, że kocham tę książkę, to jak nic nie powiedzieć. To głęboka psychologiczna tajemnica o sile macierzyństwa, intensywności nastoletniej miłości i niebezpieczeństwie perfekcji. Poruszyła mnie to do łez”. Reese Witherspoon Na podstawie książki powstał miniserial z udziałem m.in. Reese Witherspoon, Kerry Washington i Joshuy Jacksona.
Najbardziej apetyczna powieść roku! Pierwsza część bestsellerowej i niezwykle smakowitej japońskiej serii. Za jakimi smakami tęsknimy? Co pamiętamy z przeszłości? Czy bardziej brakuje nam niezapomnianej potrawy czy raczej osoby, która nam ją kiedyś przyrządziła lub w której towarzystwie się nią cieszyliśmy? Mała rodzinna restauracja gdzieś przy bocznej uliczce w Kioto. Nagare Kamogawa, emerytowany policjant, zajmuje się gotowaniem, a jego córka sprawami administracyjnymi. Ale na zapleczu prowadzą jeszcze jedną działalność – poszukują smaków z przeszłości. Kiedy pojawia się osoba tęskniąca za jednym konkretnym smakiem, detektywi ruszają do akcji, aby odtworzyć danie. Jak to robią? Jak wszyscy detektywi: szukają w przeszłości, sprawdzają i wypytują: kto przyrządzał to danie? Gdzie wtedy mieszkał? W którym sklepie kupował składniki? Czuła historia nietypowego duetu detektywów i nostalgiczna eksplozja japońskich smaków już od pierwszej strony.
Myeongseok Kang, BTS: „Beyond the Story. 10 lat historii BTS” PIERWSZA OFICJALNA KSIĄŻKA Wydana z okazji 10-lecia BTS, zawiera historie, które wykraczają poza to, co już wiecie o BTS, w tym niepublikowane zdjęcia, kody QR nagrań wideo i wszystkie informacje o albumach. Po tym, jak 13 czerwca 2013 roku postawili pierwsze kroki na scenie muzycznej, BTS w czerwcu 2023 roku obchodzą 10. rocznicę debiutu. Wznieśli się na szczyt jako kultowy zespół znany na całym świecie i w tej szczególnej chwili spoglądają wstecz w pierwszej oficjalnej książce o grupie. A przy tym pielęgnują moc rozświetlania dni i decydują się zrobić kolejny krok na ścieżce, którą nikt wcześniej nie szedł. BTS dzielą się osobistymi, zakulisowymi historiami ze swojej dotychczasowej drogi. Przez trzy lata Myeongseok Kang, ekspert od K-popu i koreańskiej popkultury, nawiązał z nimi głębokie relacje i przeprowadził liczne rozmowy. Żywiołowe głosy i opinie członków zespołu – przedstawione chronologicznie w siedmiu rozdziałach, od okresu sprzed debiutu do chwili obecnej – współbrzmią i opowiadają szczerą, obrazową i głęboką historię. W indywidualnych wywiadach przeprowadzonych bez kamery i makijażu przedstawiają swoją muzyczną podróż z wielu perspektyw i zastanawiają się nad jej znaczeniem. Książkę otwierają zdjęcia portretowe, które pokazują BTS jako artystów i ich prywatną stronę, a w całej publikacji znajdują się zdjęcia koncepcyjne, listy utworów ze wszystkich wydanych albumów i ponad 330 kodów QR. Jako artyści ery cyfrowej BTS komunikowali się ze światem przez internet, a ta książka umożliwia natychmiastowy dostęp do zwiastunów, teledysków i innych treści, co pozwala zrozumieć wszystkie kluczowe momenty w historii BTS. W połączeniu z osią czasu, przedstawiającą najważniejsze wydarzenia, BEYOND THE STORY stanowi niezwykłe archiwum – to naprawdę wszystko o BTS w jednym tomie! Przekład Ewa Pater-Podgórna, Anna Rosiak, Janusz Ochab. Tłumaczenie z języka angielskiego zgodne z wytycznymi właściciela praw.
Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni   Toshikazu Kawaguchi   Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W Opowieściach z kawiarni spotkamy zarówno bohaterów Zanim wystygnie kawa, jak i zupełnie nowe osoby. Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. Do przeszłości wraca mężczyzna, aby spotkać się ze zmarłym dwadzieścia dwa lata temu najlepszym przyjacielem, pokiereszowany życiem syn rozmawia z matką, na której pogrzeb nie dotarł, dawny narzeczony wraca zobaczyć się z dziewczyną, której nie mógł poślubić, a emerytowany policjant spotyka się z żoną, której nigdy nie dał prezentu urodzinowego. Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa. Opis księgarni "Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni" to miejsce, gdzie nie tylko smak kawy jest unikalny, ale także każde doświadczenie jest jednokrotnym i niepowtarzalnym. To miejsce, które łączy rzeczywistość z magią - miejsce, gdzie goście mogą wrócić w czasie, o ile tylko zdążą wrócić zanim wyziębnie ich kawa. Książka opisuje nostalgiczne i emocjonalne podróże zaproszonych gości. Przeczytamy tu o mężczyźnie, który decyduje się na spotkanie ze swoim zmarłym przyjacielem, z którym miał nierozwiązane sprawy. Żałosny syn, nękany wyrzutami sumienia, kieruje swoje kroki wstecz, by rozmawiać z matką, na której pogrzeb nie mógł dotrzeć, dając sobie szansę na pożegnanie. Dawny narzeczony wraca do przeszłości, by znów ujrzeć dziewczynę, której nie mógł poślubić z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Emerytowany policjant, szukający zadośćuczynienia, spotyka się z żoną, której nigdy nie dał prezentu urodzinowego. "Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni" to książka pełna ciepła, sentymentu i głębokich refleksji. Ale choć kawiarnia daje szansę na powrót do przeszłości, ma swoje zasady. To, co się wydarzy, zależy od wielu warunków. Czy bohaterowie będą w stanie je spełnić? Ta opowieść na pewno poruszy Twoje serce i pozwoli na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu.
Graj jak się da Joan Didion Głęboko niepokojąca powieść obyczajowa mocno osadzona w środowisku celebrytów, gwiazd filmowych i zwykłego życia ukazuje losy kobiety mającej swoje własne problemy. Autorka „Roku magicznego myślenia” i „Białego albumu” bezlitośnie analizuje amerykańskie życie późnych lat sześćdziesiątych. Gdzieś poza Hollywood życie aktorki Marii Wyeth rozgrywa się w odrętwiającej rutynie nieustannej jazdy autostradą. Po trzydziestce, rozwiedziona z mężem, oderwana od przyjaciół, znieczulona zarówno na ból, jak i szczęście, Maria jest kobietą, której zabrakło i pragnień, i motywów. Zdaje się być uosobieniem pokolenia chorego na nadmiar wolności. Joan Didion (1934–2021), wybitna pisarka amerykańska, przeznacza bohaterce swej powieści los nie byle jaki i niebanalne przeżycia. I buduje świat powieściowy w niepowtarzalny sposób, łącząc w swej doskonałej prozie kobiecy wdzięk z brutalnym obrazem życia, tworząc subtelne portrety ludzi. Wydanie z przedmową Davida Thomsona, krytyka filmowego, historyka, autora książek, m.in. „Zrozumieć Hollywood”, „The New Biographical Dictionary of Film”, „Showman: The Life of David O. Selznich”, „Rosebud: The Story of Orson Welles” oraz kilku powieści.
„I am real”. Jestem prawdziwy. To pierwszy komunikat, który Keli przekazał słowami. Miał wtedy dziesięć lat, a jego dotychczasowe życie było zdrowotnym rollercoasterem, który przetrwał dzięki nieprawdopodobnej sile swojej matki. Margrét Dagmar Ericsdottir miała świetną pracę, dwóch zdrowych synów i udane życie rodzinne. Razem z mężem marzyli o małej córeczce, ale kiedy na świat przyszedł trzeci synek, byli równie szczęśliwi. Chłopczyk wydawał się w pełni zdrowy, po kilku dniach matka wiedziała jednak, że coś jest nie tak. Kolejni lekarze rozkładali bezradnie ręce, tymczasem dziecko nieustannie płakało, dręczone cierpieniem o nieznanej przyczynie. I tak mijały tygodnie, miesiące i lata, naznaczone bezradnością i walką o życie dziecka. „I am real” to opowieść o ciężkiej próbie, na jaką została wystawiona rodzina Keliego i on sam. To rozdzierająca serce historia bezgranicznej miłości, uporu, odwagi i wytrwałości o dosłownie hollywoodzkim zakończeniu. Kiedy Margrét planuje nagranie krótkiego programu telewizyjnego o autyzmie na potrzeby islandzkiej telewizji, kończy się to przeprowadzką całej rodziny do USA, stworzeniem filmu dokumentalnego, współpracą z Kate Winslet i założeniem z nią fundacji na rzecz osób z autyzmem. Margrét Dagmar Ericsdottir pokazuje swoją drogę radzenia sobie z przeciwnościami losu. Mówi o wzlotach i upadkach, chwilach triumfu i załamania. Płacze, kiedy wspomina udrękę syna i swoją, śmieje się, kiedy opowiada o rozmaitych dziwacznych terapiach, które wynajdywała, z miłością pisze o wsparciu i pomocy ze strony rodziców i przyjaciół. Jej książka porusza, inspiruje i na zawsze zapada w pamięć.
Klasyka reportażu wcieleniowego Barbara Ehrenreich, amerykańska publicystka, dziennikarka, aktywistka społeczna, postanowiła dołączyć do milionów osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin za najniższe stawki. Chciała na własnej skórze przekonać się, ile prawdy jest w stwierdzeniu, że praca – każda praca – może być przepustką do lepszego życia. Ehrenreich opuściła swój dom i przyjmowała każdą ofertę. Była kelnerką, pokojówką hotelową, sprzątaczką, pomocnicą w domu opieki i sprzedawczynią. Mieszkała w przyczepach kempingowych i zdewastowanych pokojach motelowych. Szybko odkryła, że nie ma czegoś takiego jak zajęcie niewymagające kwalifikacji – prace wyglądające na proste wiążą się z wyczerpującym wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Nauczyła się też, że jedna praca to za mało, aby zapewnić sobie najskromniejszy z możliwych dach nad głową i podstawowe wyżywienie. „Za grosze. Pracować i (nie)przeżyć" ukazuje Amerykę najtańszych moteli, przydrożnych restauracji, absurdalnych akcji pomocy społecznej i desperackich sposobów na przetrwanie. Barbara Ehrenreich odkrywa, jak wysokie koszty psychiczne, zdrowotne i społeczne ponoszą osoby, które próbują się utrzymać za minimalną pensję. To także obraz kraju, który toleruje nieludzki system reguł podporządkowanych wydajności, sprzeczny z deklarowanymi wartościami wolności i demokracji. Jubileuszowe wydanie zostało poprzedzone przedmową Matthew Desmonda, autora książki Eksmitowani, który wyjaśnia, dlaczego mimo upływu dwudziestu lat reportaż Barbary Ehrenreich jest coraz bardziej i coraz boleśniej aktualny. Barbara Ehrenreich (1941–2022) – dziennikarka, pisarka, aktywistka polityczna i działaczka społeczna. Była stałą współpracownicą magazynu „Time”, pisała również do „New York Timesa”, „Mother Jones”, „Ms”, „The New Republic”. Autorka kilku książek o tematyce społecznej i feministycznej.
Pierwsze książkowe wydanie hipertekstowej opowieści, w której przeplatają się ze sobą historie kobiet z jednej rodziny. „Matrioszka” opowiada losy matki i córki, połączonych wspólnotą doświadczeń alkoholizmu w rodzinie. Takie samo cierpienie, takie same błędy, egzystencjalne błędne koło wydarzeń. Marta Dzido – polska pisarka i reżyserka, zadebiutowała jako szesnastolatka. Jest autorką m.in. powieści Małż, Ślad po mamie, książki reportażowej Kobiety Solidarności oraz najnowszego zbioru opowiadań Sezon na truskawki. Za powieść Frajda zdobyła w 2019 roku Europejską Nagrodę Literacką. Jest autorką zdjęć do filmu dokumentalnego „Podziemne państwo kobiet”, jako scenarzystka i reżyserka pracowała również przy dokumentach „Solidarność według kobiet” oraz „Siłaczki”.
Obywatele Plainfield w Teksasie zniechęceni tym, w którą stronę zmierza ich kraj, decydują się na secesję. Nie mogło się wydarzyć? Cóż, może jednak tak. Młody mężczyzna oświadcza rodzinie, że zamierza przejść tranzycję… z analogowego ciała do cyfrowego życia. Pewna kobieta porywa własne dziecko z rządowej placówki opiekuńczej, gdzie zgodnie z prawem zmuszona była je oddać. Inny bohater wraca do domu po dokonaniu poważnego przestępstwa, a w ramach kary jego pamięć zostaje całkowicie usunięta. Pozornie abstrakcyjne problemy i satyryczny sposób pokazania rzeczywistości tworzą niezwykle wnikliwe i poruszające wyjaśnienie obecnych politycznych i społecznych kłopotów Stanów Zjednoczonych. Gdy książka przenosi się z uniwersum do uniwersum, zmieniają się także gatunki: od komedii romantycznej do horroru, od westernu do dystopii, od erotyki po detektywistyczny noir. Te historie o równoległych wszechświatach, czytane razem, tworzą złożony portret współczesnych Stanów Zjednoczonych i odbicie tego, z czym dziś mierzy się ten kraj.
Szpital Bellevue w nowojorskiej East Side zajmował niegdyś barwne i przerażające miejsce w powszechnej wyobraźni jako zbiorowisko zmasakrowanych ofiar przestępstw, zaciekłych psychopatów, oszalałych z bólu i cierpiących na egzotyczne choroby pacjentów. Wiele lat później stał się inspiracją dla serialu nakręconego przez Netflix „Szpital New Amsterdam”. David Oshinsky, amerykański badacz historii i laureat nagrody Pulitzera, przedstawia fascynującą historię kultowego nowojorskiego szpitala publicznego, która odzwierciedla jednocześnie rozwój medycyny. Przez niemal trzysta lat żadna epidemia, żadna katastrofa i żaden postęp w medycynie nie omijał Bellevue. Leczono w nim tysiące żołnierzy wojny secesyjnej, tam utworzono zalążek pogotowia ratunkowego i zorganizowano pierwszą szkołę pielęgniarską dla kobiet. To szpital Bellevue spopularyzował fotografię medyczną i leczenie psychiatryczne oraz zachęcił Nowy Jork do podejmowania zintegrowanych działań w dziedzinie zdrowia publicznego. Ostatnie dekady XX wieku przyniosły szerzącą się przestępczość, narkomanię i bezdomność – problemy, które postawiły pod znakiem zapytania przetrwanie szpitala publicznego. Dopiero kryzys AIDS ugruntował trwałą pozycję Bellevue jako największego gwaranta bezpieczeństwa w Nowym Jorku, kultowego szpitala ostatniej szansy.
Nowoczesny przewodnik po świecie dobrych manier! Co robić, jeśli ktoś dmucha ci dymem papierosowym prosto w twarz? Bardzo głośno rozmawia przez telefon w miejscu publicznym? Postawił torbę na siedzeniu w autobusie i ani myśli jej ruszyć? Wielu z nas, na ogół miłych i uprzejmych ludzi (którym jednak zdarza się siarczyście zakląć), często traci rozeznanie, jak być kulturalnym człowiekiem i jednocześnie skutecznie radzić sobie z atakami chamskich zachowań. Amy Alkon z wdziękiem prowadzi nas przez zawiłości etykiety i proponuje praktyczny zestaw zasad dobrego zachowania przystających do nowoczesnego stylu życia. Być może babcia próbowała nauczyć cię, którym nożem kroi się rybę, jednak na co dzień bardziej przyda ci się wiedza o tym: - czy wypada oddzwonić, zamiast odpowiedzieć e-mailem (a może to niegrzeczne)? - czy można umieszczać w internecie zdjęcia z rodzinnego spotkania (wszyscy przecież wiedzą, że minęły czasy prywatności)? - ile napiwku wręczyć kelnerowi w restauracji (i czy zostawić coś barmanowi)? - jak uciszyć imprezujących sąsiadów (i nie wyjść przy tym na zrzędę)? Realistyczne rady na realne sytuacje i mnóstwo dobrego humoru!
"Akuszerki" - książka Sabiny Jakubowskiej Książka nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2023 Zima 1885 roku, podkrakowska wieś. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Na początku jest zagubiona, lecz wkrótce zyskuje pewność siebie. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii. „Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy. Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia archeolog. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.
1
z 1
skocz do z 1