Menu

Dorota Czerwińska

Dorota Czerwińska nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz terapeutka pedagogiczna, trenerka umiejętności społecznych z Warszawy. Poezją interesuje się od dziecka. Kontakt z osobami piszącymi nawiązała poprzez portale literackie: Wrzeszcze, Herbatkę u Heleny, Ósme Piętro. Jej wiersze ukazały się w wielu Herbasencjach oraz w Tea Booku, gdzie zamieszczano najlepsze utwory z portalu Herbatka u Heleny, tam też zdobyła Srebrną Łyżeczkę za najlepszy wiersz roku pt. Scheda. Jej wiersze ukazały się w Nowych Myślach (kwiecień 2017), można je też odnaleźć w Helikopterze (nr 3/2021 oraz 10/2022), Afroncie (nr 1/2021), eleWatorze (nr 2/2019, nr 3-4/2023), Migotaniach (nr 3/2022, nr 1/2023), Post Scriptum (nr 1/2022) oraz odsłuchać ich w Poczcie Poetyckiej Polskiego Radia Koszalin z października 2021 roku. Od lipca 2019 roku publikuje w miesięczniku Akant, czego skutkiem jest ukazanie się w kilku almanachach: XXI i XXII Agonie Poetyckim O wieniec Akantu oraz w Spiętrzeniu. Pasją poetycką lubi dzielić się z otoczeniem, stąd narodził się pomysł wspólnego tworzenia z dziećmi, czego wynikiem stała się publikacja w pisemku Wytryszek prac plastycznych uczniów, wykonanych do wierszyków jej autorstwa. Od jesieni 2022 roku uczestniczka KUKAI w Warszawie. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku, jej haiku ukazało się w kwartalniku Przekrój (nr 28/2023), są też publikowane w japońskim miesięczniku KUZU. Miłośniczka kotów i podróży, matka Minerwy.
Podręcznik przeznaczony do nauki zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych, realizujący treści materiału zawartego w pierwszej części kwalifikacji T.15.1 (Planowanie i ocena żywienia). Obejmuje tematy dotyczące znaczenia racjonalnego żywienia i zdrowia człowieka, roli składników pokarmowych w żywieniu człowieka, przemian składników odżywczych w organizmie człowieka, wody i jej znaczenia w żywieniu człowieka, gospodarki energetycznej organizmu, norm żywienia i wyżywienia oraz ich zastosowania.
Podręcznik przeznaczony do nauki zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych, realizujący treści materiału zawartego w pierwszej części kwalifikacji T.15.1 (Planowanie i ocena żywienia). Obejmuje tematy dotyczące wartości energetycznej pożywienia, wartości odżywczych produktów spożywczych, wpływów procesów technologicznych na wartość odżywczą produktów spożywczych, przechowywania żywności i jego wpływu na wartość odżywczą, utrwalania żywności, wzbogacania żywności, żywności funkcjonalnej, wygodnej oraz dietetycznych środków spożywczych, organizmów genetycznie modyfikowanych, zasad znakowania żywności, bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, planowania jadłospisów, zaleceń żywieniowych dla różnych grup ludności, podstaw żywienia dietetycznego, żywienia w zakładach gastronomicznych, zachowań żywieniowych i ich wpływu na zdrowie, alternatywnych sposobów odżywiania się, instytucji zajmujących się problematyką żywienia.