Menu

Ewa Malinowska

Pamięć pomoże ci ocalić tych, których kochasz najbardziej Rozpoczyna się rok 2019. Od dnia, w którym Zbyszek zmarł na raka, minęły niespełna trzy miesiące. Ewa postanawia upamiętnić swojego wieloletniego partnera, byłego księdza, poprzez wydanie dziennika. Codziennie, przez 365 dni roku, pozostawia notatkę na jakiś temat: opisuje najważniejsze bieżące wydarzenia ze swojego życia, używając dosadnego języka komentuje wydarzenia polityczne, recenzuje czytane książki i oglądane filmy, wspomina trudne dzieciństwo i młodość, pierwsze miłości, czas pracy zawodowej, społeczne zaangażowanie… Poszczególne wpisy są jak puzzle, które z czasem układają się w barwny obraz, pozwalając nam poznać świat zbudowany na wyjątkowym, silniejszym niż miłość uczuciu.
Okołocyklowa publikacja z „Galerii możliwości” służy przede wszystkim rozwijaniu umiejętności poprawnego pisania. W zeszycie znalazły się różne ćwiczenia związane z wyrazem i zdaniem – zgrubienia, zdrobnienia, wyrazy bliskoznaczne i przeciwstawne, związki frazeologiczne i przysłowia, układanie zdań z rozsypanek wyrazowych oraz w ciągi przyczynowo-skutkowe. Zaproponowane zostały także zadania sprawdzające znajomość części mowy. Publikacja przede wszystkim pozwala na doskonalenie pisania takich form wypowiedzi, jak zawiadomienie, ogłoszenie, wywiad, list, notatka do kroniki, opis, opowiadanie. Na końcu publikacji jest blok z zadaniami ortograficznymi. Dodatkowym urozmaiceniem są nalepki zaproponowane do niektórych ćwiczeń.
„Między niebem a ziemią” to ostatni tom trylogii opowiadającej historię miłości Ewy i Zbyszka, na którą składają się wcześniej wydane książki: „Gdybym miłości nie przeżyła…” i „Trzysta sześćdziesiąt pięć dni jętki jednodniówki. Dzień po dniu bez Zbyszka”. Zawarte w książce listy to nie tylko poruszające świadectwo niezwykłego uczucia, jakie połączyło dwoje ludzi należących do różnych światów, ale i swoisty kronikarski zapis pięciu lat ich życia, gdy uczyli się swojej miłości i dojrzewali do decyzji, by być razem. Ostatnia część książki to listy niewysłane, powstałe po śmierci Zbyszka – szczera rozmowa o samotności, bólu rozstania i pogodzeniu się z życiem.
„Gdybym miłości nie przeżyła…” Ewy Malinowskiej to subtelna opowieść o miłości na pozór niemożliwej – o związku dwojga ludzi, których dzieli wszystko: wiek, środowisko, życiowe konieczności i wybory. Po latach przyjaźni otwierają się na uczucie i decydują się, wbrew okolicznościom, trwać przy sobie, odkrywając starą prawdę, że dopiero gdy znajdziemy swoją drugą połówkę, życie nabiera sensu, staje się pełniejsze i ciekawsze.
„Bohaterka Pożegnania z Afryką wieczorami opowiadała różne historie swoim przyjaciołom. To ta scena zainspirowała mnie do napisania moich. Świat dookoła mnie jest ich pełen. Trzeba je tylko dojrzeć i odmalować słowem. Układają się one jak puzzle, jedno obok drugiego i wypełniają obraz naszego życia, panoramę przeżyć i doświadczeń. Wyłuskałam je spośród zdarzeń, które przepływają obok nas, mijają, a przecież stanowią treść naszej codzienności, tkankę budującą nas takimi, jakimi jesteśmy. Zapragnęłam opowiedzieć je jak Karen Blixen, każde na jeden wieczór”.
Książka poświęcona jest jakości, w tym bezpieczeństwu żywności, z punktu widzenia problematyki zarządzania jakością w przedsiębiorstwie przemysłu spożywczego. Oprócz podstaw teoretycznych zawiera wiele przykładów praktycznych, bazujących na koncepcjach, metodach i narzędziach, których wykorzystanie pozwala na osiągnięcie, utrzymanie, a następnie skuteczne doskonalenie wymaganego poziomu jakości i poprawę konkurencyjności danego przedsiębiorstwa. Książka ma charakter podręcznika akademickiego i jest przede wszystkim przeznaczona dla studentów, doktorantów kierunków zarządzania, towaroznawstwa, technologii przemysłu spożywczego i innych kierunków pokrewnych. Może być także stosowana przez szerokie grono menedżerów do spraw jakości, specjalistów i praktyków, przedstawicieli przemysłu spożywczego.
Domowe ćwiczenia. Piszę to znakomita publikacja dla 8–9-latków, dzięki której dzieci mogą rozwijać umiejętność poprawnego i starannego pisania. Zgromadzono tu różnorodne ćwiczenia dotyczące takich pojęć, jak wyraz i zdanie, przygotowane przez ekspertów znających potrzeby dziecka i specyfikę jego rozwoju. Dzięki publikacji dzieci poznają zdrobnienia i zgrubienia, wyrazy przeciwstawne i bliskoznaczne, związki frazeologiczne i przysłowia, ćwiczą ortografię, a także otrzymują cenne wskazówki, jak doskonalić pisanie rozmaitych form wypowiedzi: listu, ogłoszenia, opowiadania, opisu czy notatki do kroniki. Atrakcyjne ilustracje, rebusy oraz nalepki sprawiają, że nauka jest przyjemna, a dzieci chętniej pracują z taką pomocą. Publikacje z serii „Domowe ćwiczenia” opracowali eksperci WSiP z wieloletnim doświadczeniem metodycznym.
Nowe koncepcje społeczno-ekonomiczne i paradygmaty zarządcze, które jeszcze do niedawna traktowano jako teoretyczną ciekawostkę, coraz prężniej wkraczają w otaczającą nas rzeczywistość. Nurty takie jak Przemysł 4.0, sharing-economy czy e-usługi sprawiają, że uczestnicy rynku, w celu przetrwania, zmuszeni są poszukiwać coraz bardziej wyszukanych sposobów na aktualizację ich modeli biznesowych. Spektrum tych zmian jest rozległe, gdyż nie obejmują one tylko największych korporacji, a dotykają również całego sektora MŚP, administracji publicznej czy oświaty, a co za tym idzie – każdego obywatela. Niniejsza książka przedstawia dyskurs, który obejmuje relatywnie homogeniczną tematykę badań (nowe paradygmaty ekonomiczne i cyfryzacja życia), próbując odnieść je do różnych przedstawicieli sfery gospodarki. Autorzy poszczególnych rozdziałów, oprócz diagnozy stanu faktycznego, podejmują twórcze próby opisania destynacji, w jakiej zmierza współczesna gospodarka, a także opisują i prognozują kierunek zmian społecznych.