Menu

Kazimierz Przybysz

Celem pracy jest przedstawienie podstawowych informacji o partiach politycznych działających na okupowanych ziemiach Polski w okresie II wojny światowej. Przedmiotem rozważań jest kilka elementów składających się na pojęcie partii politycznej: - jej organizacja, a więc elity polityczne, struktury i ośrodki decyzji politycznych, - poparcie społeczne, przez co rozumiano wpływy w Polsce Podziemnej, liczebność oraz skład społeczny szeregów partyjnych, - program partii. Publikacja powstała we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Książka obejmuje wybór czterdziestu siedmiu artykułów a prasy konspiracyjnej ruchu ludowego, zarówno centralnej, jak i terenowej. Intencją wydawcy było przede wszystkim ukazanie różnorodności owej publicystyki i to zarówno w wymiarze merytorycznym, jak i przestrzennym.
Książka dobrze posłuży ugruntowaniu wiedzy o okresie okupacji, wykaże bohaterstwo i poświęcenie zwykłych mieszkańców, bohaterów w czasie II wojny światowej. Ukaże rozmiar okrucieństw niemieckich sąsiadów wobec wsi polskiej. A były to: egzekucje, pacyfikacje, kontrybucje, wywózki na prace przymusowe do Rzeszy. Dr Janusz Gmitruk.
Monografia polskiego ruchu ludowego w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Batalionów Chłopskich. Publikacja zawiera 52 strony zdjęć.