Menu

Hortpress

Hortpress
Potrzebujesz inspiracji a także wskazówek, które pomogą Ci w skutecznej uprawie roślin we wnętrzach? Zielonym do góry to poradnik właśnie dla Ciebie! To książka pełna pomysłów i prostych rozwiązań, które pomogą Ci stworzyć miniogrody na parapetach, czy w innych miejscach w domu. Wedle Twoich upodobań! Rośliny można hodować na wiele sposobów! Wiszące ogrody, zamknięte słoje, akwaria, a nawet bez doniczki! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! Zarówno miłośnicy klimatów pustynnych, tropikalnych oraz brzegów jezior i rzek czy głębin. Każdy ma szansę, choćby symbolicznie, przybliżyć do siebie ten element natury, który kojarzy mu się z tym, co miłe: dzieciństwem czy odpoczynkiem. Rozwiązania proponowane w książce są proste, minimalistyczne i na każdą kieszeń! Nie wymagają szczególnych umiejętności, a często także dalszej opieki nad roślinami, dzięki czemu są odpowiednie dla osób na co dzień zajętych. Poza instrukcjami dotyczącymi tworzenia miniogrodów, w każdym z dziewięciu rozdziałów znajduje się krótki rys historyczny dotyczący proponowanego typu kompozycji, a także trochę ciekawostek o gatunkach, symbolice i znaczeniu roślin w kulturze, tradycjach, wierzeniach czy medycynie. Trzeba bowiem pamiętać, że rośliny były na Ziemi długo przed nami i warunkując nasze życie, są w nim obecne na różnych poziomach. Co więcej, każdy rozdział zawiera kilka zdjęć inspiracji: kompozycje roślinne na różne okazje czy do wykonania z dziećmi.
Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców. Ponieważ najlepiej smakują zerwane wprost z krzaczka, ich uprawa w przydomowych ogródkach, na działkach, tarasach i balkonach staje się coraz bardziej popularna. Jak to jednak zrobić krok po kroku? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać dobre odmiany do uprawy i jak zapewnić im najlepsze warunki wzrostu. Prezentujemy ciekawe aranżacje uprawy na balkonach, tarasach, w przydomowych ogródkach i większych ogrodach. Ponadto proponujemy ponad 20 przepisów na potrawy z truskawek. Jak się przekonasz, owoce te doskonale nadają się do deserów, napojów i sałatek. Zimą mogą natomiast cieszyć aromatem w formie dżemów, konfitur czy marynat. Z nami poznasz smak własnego ogrodu!
Jabłka przyciągają wzrok atrakcyjnym kształtem, barwą i zapachem. Delektujemy się ich jędrnością, kruchością, soczystością, smakiem i aromatem. Dostarczają niezbędnych składników dla człowieka, takich jak: łatwo przyswajalnych cukrów (glukozy i fruktozy), kwasów organicznych, pektyn, błonnika, soli mineralnych i witamin. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać dobre odmiany do uprawy i zapewnić im najlepsze warunki wzrostu. Podpowiadamy jak sadzić i pielęgnować drzewka jabłoni. W skrócie omawiamy choroby i szkodniki, jakie atakują jabłonie. Prezentujemy krótki rys historyczny jabłek i jabłoni. I wreszcie – proponujemy wiele przepisów na potrawy z jabłek. Owoce te bowiem doskonale nadają się do deserów, sałatek, a także dań z mięsa. Z nami poznasz smak własnego ogrodu!
Wielki potencjał dyni sprawił, że stała się kulinarnym hitem i pojawia się niemal w każdej karcie dań. Zaliczają się ją do zdrowej żywności – cenne są jej owoce, kwiaty i pestki. To dlatego lekarze polecają regularnie jadać dynie, zwłaszcza dzieciom, seniorom i ciężarnym. O tym, jakie potrawy można przygotować z dyni, traktuje niniejsza książka. Ponadto podpowiadamy, jak uprawiać dynię – a wystarczy do tego przydomowy ogródek lub np. rusztowanie dla rośliny. Z poradnika dowiesz się, jakie odmiany wybrać do uprawy, jak wyhodować gigantyczną dynię, ale też – co zrobić, by ozdobić dyniami dom na Halloween. Proponujemy solidną garść wiedzy i ponad 20 przepisów na każdą porę dnia. Z nami naprawdę warto poznać smak własnego ogrodu!
Świeże zioła zawsze warto mieć pod ręką – to nieocenione przyprawy w kuchni, a przy tym rośliny o wielu drogocennych właściwościach. Zioła można uprawiać całorocznie – wystarczy do tego parapet okienny, doniczka z otworami, żwir oraz pulchna i żyzna ziemia. Zioła mogą być kluczowym składnikiem koktajli, past, zup, placków i sałatek, ale też nadawać głębię smaku daniom głównym i deserom. W niniejszym poradniku proponujemy ziołowe przepisy na śniadania, przystawki, obiady, kolacje i desery. Zapraszamy zatem do uprawy i gotowania, ale najpierw – do lektury. Proponujemy solidną garść wiedzy i ponad 20 przepisów na każdą porę dnia. Z nami naprawdę warto poznać smak własnego ogrodu!
Podręcznik dla uczniów techników i policealnych szkół ogrodniczych.
Podręcznik napisany zgodnie z najnowszym programem nauczania i przeznaczony dla uczniów szkół kształcących w zawodzie ‘technik rolnik’ na poziomie technikum w zakresie kwalifikacji: R.3. Prowadzenie produkcji rolniczej i R.16. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej. Część I podręcznika obejmuje zagadnienia związane z anatomią i fizjologią zwierząt, żywieniem zwierząt i zoohigieną.
Trzecia część podręcznika przeznaczonego dla uczniów szkół kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu obejmuje zagadnienia związane z elementami roślinnymi i architektonicznymi we współczesnym krajobrazie ogrodowym. Do elementów architektonicznych należą: układy komunikacyjne i wodne, mała architektura ogrodowa oraz wyposażenie wnętrz w postaci ławek, oświetlenia czy też koszy na śmieci. Wśród elementów roślinnych znajdują się drzewa, krzewy, różnego rodzaju murawy, kwietniki oraz rabaty bylinowe. Wszystkie te elementy pełnią określone funkcje i służą do tworzenia kompozycji ogrodowych według pewnych zasad, których znajomość jest niezwykle ważna podczas projektowania terenów zieleni. Bogato ilustrowany tekst (144 barwne ryciny), sprawia, że podręcznik jest niezwykle przydatny w nauce zawodu. Mogą również z niego korzystać studenci wydziałów ogrodniczego i architektury krajobrazu oraz wszyscy zajmujący się zawodowo projektowaniem terenów zieleni.
Oryginalny smak amerykańskich babeczek na długo pozostaje w pamięci – odróżnia się od smaku muffina oraz rozmaitych podróbek. Zebrane przez Anę Bragę – królową babeczek – receptury to wyłącznie amerykańskie przepisy z dekorem na różne okazje: urodziny, Dzień Dziecka, walentynki, Wielkanoc, Halloween… Pomysły o różnym stopniu trudności zaspokoją cukierniczą ciekawość zarówno amatorów, jak i pasjonatów wypieków z doświadczeniem. Album warto mieć na kuchennej półce, będzie też ładnym prezentem dla domowych szefów kuchni – jest bogato zdobiony zdjęciami, zawiera listy zakupów, porady oraz instrukcje.
Książka dopuszczona do użytku szkolnego przez ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wpisana do zestawu podręczników do nauczania przedmiotu „Sadownictwo” w szkołach kształcących w zawodzie technik-ogrodnik. Książka obejmuje zagadnienia z zakresu szkółkarstwa, zakładania i prowadzenia sadu, uprawy drzew owocowych, roślin jagodowych, ochrony, zbioru i przechowywania owoców.
Pomidory warto jeść – opóźniają procesy starzenia, obniżają ciśnienie krwi, działają antynowotworowo, korzystnie wpływają na układ nerwowy i wspomagają trawienie. Są też niskokaloryczne – w 100 g znajduje się jedynie 18 kcal! Z naszego poradnika dowiesz się, jak krok po kroku uprawiać je w przydomowych ogródkach, w miniszklarniach oraz w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Podpowiemy, jakie odmiany wybrać do uprawy, a ponadto, co można zrobić z pomidora: jak przygotować domowy przecier czy suszone pomidory, by korzystać z nich jesienią lub zimą. Znajdziesz tu również receptury na aromatyczne zupy, soczyste drugie dania i zdrowe śniadania oraz kolacje. Proponujemy solidną garść wiedzy i 20 przepisów na każdą porę dnia. Z nami naprawdę warto poznać smak własnego ogrodu!
Zastanawiasz się czasem co mógłbyś zrobić, żeby Twój pies zmienił swoje zachowanie? Jak wychować pupila tak, aby efekty były długotrwałe? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco to właśnie znalazłeś najlepszą książkę, która pozwoli Ci rozwiązać problemy związane z opieką nad psem. To poradnik dla Ciebie i dla Twojego czworonoga. Dzięki niemu życie pod jednym dachem będzie toczyło się w harmonii i każdy z lokatorów będzie szczęśliwy! Autorka proponuje proste rozwiązania, które prezentuje w postaci: krótkich planów treningowych, warsztatów i kursów. Jeśli będziesz stosować te porady zrozumiesz co myśli pies, wyeliminujesz jego złe zachowania i zastąpisz dobrymi! Magdalena Łęczycka poruszyła kwestie dotyczące różnych trudnych sytuacji. “Jak to ugryźć? Czyli pies w domu” wytłumaczy ci, co zrobić, gdy: -pies boi się sam zostawać w domu, -szczeka np. na dźwięk domofonu i kroków na klatce, -brudzi w domu (niezależnie, ile ma lat), -nadmiernie się ekscytuje przy wizycie gości, -nie umie przebywać z dziećmi, a spodziewasz się dziecka, -boi się huków, grzmotów czy sylwestrowych wystrzałów, -broni swych zasobów (kanapy, jedzenia czy ukradzionego ci przedmiotu). Ponadto autorka szczegółowo wyjaśnia, jak nauczyć psa podstawowych komend typu: reagowanie na imię, odsyłanie w określone miejsce, “równaj”, czy chodzenie na luźnej smyczy. “Jak to ugryźć? Czyli pies w domu” to także zbiór pomysłów na wspólną zabawę np. w zdobywanie pokarmu (pozwoli to odciągnąć uwagę psa, gdy akurat potrzebujemy spędzić chwilę czasu bez towarzysza). Poradnik został wzbogacony o przepiękne ilustracje autorstwa Ewy Leśniewskiej (fotografa zwierzęcego). Mając na celu zwiększenie swojej autentyczności autorka zamieściła komentarze innych specjalistów np. lekarzy weterynarii. Łęczycka nagrała 10 krótkich filmów instruktażowych, w których krok po kroku pokazuje wykonywanie danego ćwiczenia. Magdalena Łęczycka z wykształcenia jest zootechnikiem, behawiorystą zwierzęcym, trenerem psów, instruktorem i zawodnikiem obedience. Od lat zajmuje się zwierzętami. Sama jest opiekunką Zuko i Wei. Jest założycielką szkoły Animag oraz Klubu Sportowego „Team Spirit”, autorką bloga o sportowym szkoleniu psów Obi Blog, trenerem prowadzącym kursy online dla właścicieli psów. Dzięki autorce zrozumiesz pewne zachowania psów i ich reakcje na określone bodźce. To książka, w której nie ma teorii- to wyjątkowe porady, dzięki którym wasze życie stanie się znacznie przyjemniejsze. Książka powstawała przez dziewięć miesięcy tak, aby każdy kto po nią sięgnie mógł wynieść z niej naukę.
To poradnik fryzjerstwa i katalog fryzur w jednym, zaprojektowany przez Christiane Wegner, stylistkę nagradzaną w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jako mama trojga dzieci i fachowiec z wieloletnim doświadczeniem zebrała 20 stylizacji dla dziewczynek. Za pomocą opisów, filmów i zdjęć objaśnia, jak ułożyć fryzury łatwe, średnio trudne i skomplikowane. Książka przyda się przed każdą uroczystością, zwłaszcza przed pierwszą komunią, gdy przy zunifikowanych strojach wyróżnić można się tylko fryzurą. Jest też przydatną pozycją dla młodych dziewczyn, które uczą się dbania o własny wizerunek.
Książka Janny Hebel to zbiór przepisów na desery, dżemy i napoje, które mają jedną cechę wspólną – niewyczerpanym źródłem inspiracji do ich powstania oraz jednym z ich podstawowych składników są ulubione słodycze nas wszystkich. Album przyda się w zabawie w kuchni z dziećmi, uczy kreatywności, a przede wszystkim wybawi z opresji, gdy na szybko trzeba przygotować niebiański deser, bo nadchodzą niespodziewani goście. Zawiera receptury o różnym poziomie trudności – od ciastek z dropsami przez babeczki z oreo po skomplikowane czekoladowe torty. Pozycja dla lubiących eksperymentować, dla wiernych smakom słodyczy z dzieciństwa i… zaganianych.
Książka zawiera szczegółowe informacje na temat biologii roślin zielarskich, technologii ich uprawy oraz metod zbioru, suszenia i przechowywania surowców. Opisano w niej substancje biologicznie aktywne występujące w ziołach oraz ich działanie. Autorki poruszyły w publikacji zagadnienia dotyczące znaczenia gospodarczego roślin zielarskich w Polsce oraz przedstawiły możliwości rozwoju uprawy i zagospodarowania surowców – do suszenia i na świeże zioła w doniczkach. Ponadto charakterystykę wybranych i zaprezentowanych – 32 gatunków ziół o największym znaczeniu gospodarczym – wzbogaca wiele zdjęć roślin w różnych fazach rozwoju.
Publikacja ta powstała dzięki współpracy uznanych autorytetów w dziedzinie florystyki, mamy więc nadzieję, że okaże się źródłem rzetelnej wiedzy oraz dobrych wzorów. Jest adresowana do ludzi zawodowo związanych z dziedziną twórczości (i rzemiosła) jaką jest florystyka oraz do wszystkich zainteresowanych wykonywaniem aranżacji ślubnych. Powinni oni tu znaleźć w przystępny sposób przedstawione zasady wykonywania dobrych kompozycji oraz inspiracje do rozwijania własnej kreatywności w dziedzinie florystyki ślubnej. W książce zamieszczono wiele zdjęć, do których autorzy przygotowali wyczerpujące opisy. Fotografie wskazują na przeznaczenie kompozycji, technikę, jaką została wykonana, rodzaje wykorzystanych roślin oraz aspekt z dziedziny teorii florystyki zaprezentowany w pracy.
ABC FLORYSTYKI to rodzaj florystycznego elementarza dla osób pragnących zawodowo lub amatorsko związać swą działalność z tą dziedziną twórczości, gdzie „tworzywem” są rośliny. Czytelnik znajdzie tu m.in. metody postępowania z materiałem roślinnym, zasady kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwo roślinne, historię bukieciarstwa, podstawy botaniki i fizjologii roślin, a także praktyczne wskazówki dotyczące szeroko pojętych aranżacji okolicznościowych.
Program Ochrony Roślin Rolniczych powstał przy współpracy z naukowcami z Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu. Omówione są w nim zagadnienia z zakresu ochrony zbóż jarych i ozimych, kukurydzy, rzepaku, ziemniaka i buraków cukrowych: stosowanie zapraw, fungicydów, insektycydów, herbicydów i innych substancji w ochronie roślin rolniczych przed chorobami, szkodnikami i chwastami. Ponadto w Programie poruszone zostały zagadnienia związane z odpornością agrofagów na środki ochrony roślin oraz z rolą nawożenia w integrowanej ochronie roślin.
„Atlas szkodników drzew owocowych” to podręczny poradnik, dzięki któremu każdy sadownik z łatwością rozróżni szkodniki występujące w sadach. Atlas zawiera opisy ponad 120 szkodników występujących przede wszystkim na jabłoni, gruszy, śliwie, wiśni, czereśni, brzoskwini, orzechu i leszczynie. W poradniku pokrótce omówiono charakterystykę szkodnika, występowanie, cykl rozwojowy, szkodliwość, monitoring, terminy i metody zwalczania oraz progi szkodliwości. Każdy opis wzbogacają kolorowe fotografie, na których przedstawiono omawiane szkodniki.
Program Ochrony Roślin Warzywnych i Ozdobnych Uprawianych pod Osłonami powstał przy współpracy z naukowcami z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Omówione są w nim zagadnienia z zakresu ochrony warzyw: wykazy fungicydów, zoocydów, nawozy i inne substancje stosowane w ochronie przed chorobami i szkodnikami oraz szczegółowe programy ochrony warzyw uprawianych pod osłonami. Dodatkowo zawiera wykaz fungicydów i zoocydów stosowanych w roślinach ozdobnych oraz szczegółowe zalecenia ich ochrony przed szkodnikami i chorobami.
Druga część podręcznika przeznaczonego dla uczniów szkół kształcących w zawodzie ‚technik architektury krajobrazu’ obejmuje zagadnienia związane z: wpływem człowieka na kształtowanie krajobrazu, historią architektury i sztuki ogrodowej, rewaloryzacją i konserwacją zabytkowych założeń ogrodowych. Bogato ilustrowany tekst (187 barwnych rycin), sprawia, że podręcznik jest niezwykle przydatny w nauce zawodu. Mogą również z niego korzystać studenci wydziałów ogrodniczego i architektury krajobrazu oraz wszyscy zajmujący się zawodowo projektowaniem terenów zieleni.
Podręcznik jest przeznaczony dla uczniów kształcących się w szkołach o profilu ogrodniczym, ale mogą również z niego korzystać studenci wydziałów ogrodniczego i architektury krajobrazu oraz wszyscy zajmujący się zawodowo projektowaniem terenów zieleni. Podręcznik powstał zgodnie z nowym programem nauczania i jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie społeczne ładem przestrzennym i dbałością o otoczenie. Informacje zawarte w pierwszej części podręcznika pomogą w opanowaniu istotnych w pracy zawodowej umiejętności warsztatowych, związanych z wykorzystaniem różnych technik plastycznych i zasad kompozycji.
Podręcznik przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i policealnych kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu. Ze względu na obszerny zakres materiału część II podręcznika została opracowana w trzech tomach. Tom I obejmuje zagadnienia związane z dokumentacją projektowo-techniczną, projektowaniem inwestycji, organizacją realizacji robót ziemnych i ich wykonaniem. Z podręcznika mogą również korzystać studenci wydziałów ogrodniczego i architektury krajobrazu oraz wszyscy zajmujący się zawodowo projektowaniem terenów zieleni.
Podręcznik przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i policealnych kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu. Ze względu na bardzo duży materiał ilustracyjny, niezbędny do zrozumienia technologii wykonania pewnych konstrukcji, zakres tematyczny dotyczący elementów małej architektury został omówiony w dwóch kolejnych tomach. W pierwotnych planach wydawniczych elementy małej architektury miały być opisane całościowo w tomie II – wzmianka na ten temat znalazła się w tomie I części drugiej podręcznika. Uznaliśmy jednak wspólnie z autorem, że rozbicie tego obszernego materiału na dwa tomy ułatwi uczniom i nauczycielom korzystanie z podręcznika. Tom II obejmuje: nawierzchnie – drogi i place; pochylnie; schody ogrodowe; murki ogrodowe; ogrodzenia. Z podręcznika mogą również korzystać studenci wydziałów ogrodniczego i architektury krajobrazu oraz wszyscy zajmujący się zawodowo projektowaniem terenów zieleni.
1 2 3
z 3
skocz do z 3