Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jurata Cały ten szpas

Anna Tomiak

Jurata Cały ten szpas

7.0

(124 ocen) wspólnie z

49,90

 

Jurata- dawniej część miasta Jastarnia, położona nad Morzem Bałtyckim. Historia tej osady została spisana przez Anne Tomiak w formie książki „Jurata Cały ten szpas”. Autorka opowiada o nadmorskiej miejscowości od 1928 roku, aż po wielki powrót elit w latach 90’ i czasy obecne.

Niespełna wiek temu, Polacy zamarzyli o przepięknym kurorcie nad morzem. Jurata dosłownie z dnia na dzień stała się miejscem wyjątkowym, do którego zjeżdżały ówczesne elity. W nadmorskich kurortach wypoczywali m.in. Wojeciech Kossak (polski malarz, przedstawiciel nurtu o tematyce historycznej), Ignacy Mościcki (prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926–1939). Wśród gości Juraty można było spotkać również największe gwiazdy: Eugeniusza Bodo (polskiego aktora filmowego i teatralnego), Jadwigę Smosarską (największą gwiazdę polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego) oraz Jana Kiepurę (polskiego śpiewaka i aktora).

W 1939 r. Jurata stała się miejscem odpoczynku dla lotników Luftwaffe i młodzieży z Hitlerjugend. Po wojnie władza ludowa dążyła do sprawiedliwego ustroju politycznego. W atrakcyjnych miejscach postawiono ośrodki FWP (Fundusz Wczasów Pracowniczych). Nawet pod nowymi rządami Jurata zachowała swój wyjątkowy styl- we wspomnieniach i anegdotach.

Czarne
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-804-9829-7

Liczba stron: 272

Format: 16.5x22.0cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...