Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

O historii nie dla idiotów

Andrzej Nowak

O historii nie dla idiotów

7.2

(41 ocen) wspólnie z

59,90

 

Jaka powinna być pamięć narodowa? Monumentalna, czy może krytyczna?
Co znajdujemy się pod dyktaturą nieczułych, ponadnarodowych rynków, na które żadnego wpływu nie mają już niegdyś podjęte decyzje politycznych wspólnot?
Czy jesteśmy na skraju wyczerpania zdolności do tworzenia ważnej i spójnej narracji tożsamości wspólnoty?
Na książkę „Historia nie dla idiotów” składają się dwie części: eseje i wywiady. Pierwsza część poświęcona została rozmowom autora z fantastycznymi eseistami i historykami: Henrykiem Samsonowiczem, Tomaszem Łubieńskim, Piotrem Wandyczem, Andrzejem Paczkowskim, Romanem Szporlukiem, Andrzejem Walickim, Antonym Polonskym oraz Andrzejem Sulimą Kamińskim. Rozmowy dotyczą zdrady, pamięci, patriotyzmy, a także polityki. Zacne grono ekspertów dostarcza czytelnikom przenikliwych i wielowarstwowych odpowiedzi na zadawane im pytania. Przez co, każdy kto zapozna się z lekturą z pewnością złapie się na pogłębionej refleksji o wspólnocie politycznej oraz najważniejszych wartościach w życiu społecznym. Druga część skupia się na odnalezieniu przez autora odpowiedzi na pytanie w jakiej kondycji jest polska tożsamość oraz pozycja na świecie – od chrztu polski, aż do działalności IPN>

Literackie
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2019-05-23

ISBN: 978-83-080-6867-0

Liczba stron: 672

Literackie

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 59,90 zł

Facebook autora

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...