Menu

Serafin

Serafin
W kształtowaniu nabożeństwa do świętego Ojca Pio potrzeba mądrej katechezy, aby z bogactwa nadzwyczajnych znaków, cudów i doświadczeń wydobyć to, co najiistotniejsze i naprawdę pomocne w drodze do Boga.
Męka Jezusa stanowi centralne wydarzenie historii zbawienia. Jednak jej opis czytany jest w liturgii tylko raz w roku i to w sytuacji, gdy nie ma czasu na jej gruntowne skomentowanie. Właśnie dlatego ojciec Raniero Cantalamessa uczynił z niej główny temat rekolekcji wielkopostnych dla Domu Papieskiego.
Mówiono, że oszukuje ludzi, zbija na nich majątek, nie słucha władz kościelnych. Szeptano, że jest opętany przez diabła lub przynajmniej chory psychicznie, co miałoby tłumaczyć nadzwyczajne fakty w jego życiu. Szydziła z niego wroga religii prasa. Wyśmiewali go i oskarżali, często ograniczając się jedynie do prymitywnych oszczerstw, przedstawiciele Kościoła. Wiele z tych oskarżeń przetrwało, przybierając postać mitów, powtarzanych do dziś w mediach. Niektóre są wstydliwie pomijane w biografiach w obawie, by nie zostały źle zrozumiane. W książce zebrano najbardziej kontrowersyjne fakty z życia świętego Ojca Pio nie po to, by szokować, ale by pokazać świętość, która rodzi się i zadziwia pomimo słabości, niedoskonałości i grzechu. Która jest na przekór utartym regułom i gotowym schematom.
Cieszący się bardzo dużą popularnością zbiór krótkich opowiadań i anegdot, których bohaterem, a czasem autorem, był Ojciec Pio. Wznowienie w nowej szacie graficznej. Costantino Capobianco napisał książeczkę, której bohaterem jest Ojciec Pio. Na wielu stronach pozwala nam ona oddychać czystym i pełnym prostoty powietrzem na wzór "Kwiatków" świętego Franciszka. Fakt ten nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę, że Ojciec Pio z Pietrelciny był wiernym wyznawcą i doskonałym naśladowcą Biedaczyny z Asyżu. Autor, przygotowując to dziełko, mówił, że pracując nad redakcją czuł się "jak Rut, która pokornie zbiera kłosy na żyznym polu Ojca Pio". Żyjąc w klasztorze świętej Anny w Foggi, odległej tylko o czterdzieści kilometrów od San Giovanni Rotondo, ojciec Costantino często udawał sie z wizytą do swego ukochanego ojca duchowego. Wkraczał w ten sposób bezpośrednio "na pole" Ojca Pio, w środowisko, które go otaczało, w atmosferę, którą oddychało się wokół niego. Dzięki temu mógł zebrać to wszystko, co później złożyło się na niniejszą książkę. Ponadto, ojciec Costantino, jako kapłan zakonny z tej samej prowincji zakonnej, do której należał Ojciec Pio, był w ciągłym kontakcie z przełożonymi, ze współbraćmi i synami duchowymi czcigodnego Ojca. Z ich ust usłyszał większą część zdarzeń i wypowiedzi przytoczonych na stronach "Kwiatków".
Franciszkanie Odnowy - to wspólnota założona w 1987 roku w USA przez ośmiu kapucynów, którzy chcieli żyć w radykalny sposób, na wzór św. Franciszka z Asyżu. Poza modlitwą i pracą fizyczną, zajmują się pomocą bezdomnym i wyrzutkom społecznym, z których znany jest Bronx.
Przejmujące świadectwo żony alkoholika, która zmaga się z własnym współuzależnieniem. W oparciu o formację w Odnowie w Duchu Świętym oraz program 12 Kroków opisuje ona proces, który przechodziła w drodze ku duchowej wolności.
Autor, kardynał i wieloletni arcybiskup Brukseli-Malines w kolejnym dokumencie przeznaczonym dla Odnowy w Duchu Świętym podejmuje temat relacji między naturą i łaską, psychologią i duchowością, samorealizacją i zbawieniem. Książka może pomóc wszystkim chrześcijanom poszukującym własnego rozwoju, aby wśród wielu dzisiejszych propozycji psychologicznych potrafili rozeznać, z których można bez obaw skorzystać, a które mogą być dla chrześcijanina niebezpieczne.
Są trzy Egipty: Pierwszy – turystyczny, ze słońcem i nadmorskimi kurortami, czarem raf koralowych, magią pustyni i cudami zabytków faraońskich od Aleksandrii po Abu Simbel. Drugi – oficjalny, muzułmański, z tysiącem minaretów w Kairze i czternastowiekową historią islamu przenikającego wszystkie dziedziny życia kraju nad Nilem. I trzeci – skrywany. Wystarczy jednak zboczyć nieco z głównych ulic, a wypełza zewsząd. Egipt zapuszczonych domów, przeludnionych zaułków pełnych dzieci, śmieci, biedy i frustracji. Ale w te rejony turysta dwutygodniowy raczej się nie zapuszcza. Ludzie gniją tam, zamiast żyć. Często bez dostępu do wody i elektryczności, bez środków do życia i żadnych perspektyw. To ognisko głębokiego przywiązania do religii i wszechmocy tradycji w życiu społeczeństwa; źródło ekstremistycznych poglądów i kipiącego gniewu z wszędobylskim sloganem na murach: islam lekarstwem na wszystko! I więcej: w dzielnicach biedy sponad hałd śmieci wyglądają też krzyże… Dwa pierwsze Egipty są dobrze znane z filmów, książek i autopsji. I dlatego nie o nich, lecz o tym ostatnim Egipcie, kamuflowanym – bo biednym i często chrześcijańskim – chciałbym opowiedzieć. Ze wstępu autora
Z książkami o modlitwie wiąże się pewien problem. Z jednej strony podpowiadają nam, jak dobrze się modlić. Z drugiej strony jednak wiele osób zadowala się samym zdobywaniem wiedzy o modlitwie, nie podejmując jej trudu albo praktykując ją bardzo powierzchownie. Dlatego dobra książka o modlitwie nie tylko dostarczy kolejnej porcji ciekawych wiadomości i uraczy intelekt, ale jednocześnie dotknie naszej duszy i zapali do poszukiwania Boga z nową żarliwością. „Modlitwa, której pragnie twoja dusza” wydaje się być taką właśnie książką.
Pięknie ilustrowana książka dla dzieci, przybliżająca postać pierwszego ogłoszonego przez Kościół "świętym" kapucyna, brata Feliksa z Cantalice. Brat Feliks przez wiele lat był kwestarzem w Rzymie. Dawało mu to okazję do licznych spotkań z ludźmi, którym pomagał, w sposób szczególny swoją modlitwą. Bardzo kochał dzieci, które nazywał "aniołeczkami". Do dziś w kapucyńskich klasztorach w dzień wspomnienia św. Feliksa z Cantalice, w maju, odprawia się specjalne nabożeństwa dla dzieci z obrzędem namaszczenia olejem św. Feliksa. Książka m.in ukazuje także genezę tego nabożeństwa.
Kiedyś w zakrystii, gdy całowałam go w rękę i nie bardzo wiedziałam, co powiedzieć, westchnęłam: – Niech Ojciec sam powie, kim jest. Ja naprawdę Ojca nie rozumiem. – Nie rozumiesz mnie? Jestem zakonnikiem, utrapieniem dusz i ogniem niszczącym – odpowiedział. Dziennik napisany przez Cleonice Morcaldi to jedno z najcenniejszych źródeł poznania niezwykłej osoby św. Ojca Pio z Pietrelciny. Ich bezpośrednia znajomość rozpoczęła się od listu Cleonice do Ojca Pio z prośbą o pomoc w sprawdzianie z pedagogiki, potem przerodziła się w głęboką więź duchową. Choć nie należała do grona pierwszych córek duchowych, Ojciec Pio uważał ją jednak za swoją „pierworodną”, darzył szczególnymi względami, mówił, że jest jego odbiciem i że wybrał ją, by go zrozumiała. O ile uboższe byłoby nasze poznanie tajemnicy misji i duchowego ojcostwa św. Ojca Pio bez tych zapisków jego umiłowanej córki! Barwna i żywo napisana opowieść, która naprawdę wciąga. Warto popatrzeć na Ojca Pio „od kuchni”. Ta książka wywoła wiele emocji. Cleonice Morcaldi powierzyła się Ojcu Pio całkowicie i we wszystkim: w życiowych wyborach, relacjach z innymi, myślach, uczuciach, na drodze do Boga. On: doskonały nauczyciel, mistrz, ale także brat, przyjaciel, ojciec. Ona: doskonała uczennica, która chciała tylko tego, czego on chciał. Zawsze mu towarzyszyła i we wszystkim bez zastrzeżeń była posłuszna. Wiedział, że może na nią liczyć. Prowadził ją od maleńkości, poprzez studia, pracę pedagogiczną (była nauczycielką w szkole), w każdej codziennej aktywności. Dbała o codzienne potrzeby Ojca Pio jak siostra. Troszczyła się o jego bieliznę i ubrania, opiekowała się nim, gdy źle się czuł. Zastępowała mu najbliższą rodzinę, której troski Ojciec Pio bardzo potrzebował, choćby ze względu na swoją kondycję zdrowotną.
„Kochaj Boga i nie bój się być szczęśliwym” to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka opisująca codzienne ludzkie sprawy w perspektywie doświadczenia wiary i psychologii pozytywnej. Tym, co łączy te dwa rożne wymiary, jest człowiek oraz jego odwieczna tęsknota za dobrem i szczęściem. Autor zauważa, że wiara chrześcijańska nie tylko nie stoi w opozycji do radości życia, ale tak naprawdę pełniej do niej prowadzi, ukazując dalsze horyzonty. Zarówno osoby wierzące, jak i poszukujące znajdą w tej książce wiele praktycznych wskazówek oraz interesujących podpowiedzi. Piotr Kwiatek OFMCap – doktor psychologii i zakonnik. Wykłada psychologię ogólną i komunikację w Wyższym Seminarium Duchownym Kapucynów w Krakowie oraz interwencje pozytywne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie – studia rekomendowane przez założyciela nurtu psychologii pozytywnej, prof. Martina E.P. Seligmana. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychologii Pozytywnej oraz The Gestalt Therapy Institute of Philadelphia.
W poznawaniu postaci świętego kapucyna pomocna będzie biografia autorstwa Marka Miszczyńskiego OFMCap, umieszczona na początku książki, a opisująca wzrastanie w rodzinie, rozwój powołania, posługę kapłańską, charakterystyczne cechy i cnoty oraz schyłek ziemskiej wędrówki. Po niej Czytelnik może zagłębić się w dokumenty poświęcone postaci charyzmatycznego zakonnika: homilię Pawła VI z uroczystej beatyfikacji o. Leopolda, homilię Jana Pawła II z kanonizacji, przemówienie Jana Pawła II do grupy pielgrzymów, list generała zakonu kapucynów Paschalisa Rywalskiego z okazji beatyfikacji oraz list generała Flavia Roberta Carrary z okazji kanonizacji. Na końcu publikacji dołączony został wybór myśli o. Leopolda podzielonych na miesiące, tak by Czytelnikowi codziennie mogła towarzyszyć jedna z nich. Całość została ubogacona archiwalnymi fotografiami z życia o. Leopolda.
„Młodzi ludzie w Polsce dobrze znają postać włoskiego świętego. Ma on wśród nich wielu zwolenników. Okazuje się, że polskie dzieci i młodzież doceniają świadectwo wiary Ojca Pio – o czym świadczy niniejsza publikacja. Zachwyt nad niezwykłym życiorysem Francesca Forgione i szacunek dla tej postaci są przekazywane z pokolenia na pokolenie podczas szkolnej katechezy oraz za sprawą szerzącego się kultu św. Ojca Pio w naszym kraju. Wszystko to sprzyja głębszemu poznawaniu jego biografii, duchowości i myśli. (…) Oby inspirowała wielu na drodze świętości: ku rozpoznawaniu Boga w człowieku i zbliżaniu się do wzoru człowieka Bożego”. fragment wstępu Dorota Kumorek W książce zostały zebrane wypowiedzi starszej młodzieży, które zostały uzupełnione mozaiką myśli i drobnych świadectw wybranych z wypowiedzi gimnazjalistów i licealistów. Na końcu znajdują się ułożone przez dzieci ze szkoły podstawowej westchnienia do Boga przez wstawiennictwo Ojca Pio.
Listy, pisane w latach 1994-2001, rysują barwny i fascynujący obraz kraju zagubionego w samym centrum kontynentu, Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie od 1985 roku pracują polscy misjonarze z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Jest to głęboki, teologiczny tekst, ważny dla Kościoła, a zwłaszcza dla Odnowy w Duchu Świętym. Stanowi on konkretną pomoc teologiczną w rozeznawaniu zjawiska upadku w kontekście modlitwy wstawienniczej. ks. dr Mirosław Cholewa
Książka zawiera szereg pomysłów, jak korzystać z konkretnych dzieł filmowych przy ukazywaniu ważnych prawd ewangelicznych. Jednak odwołuje się nie tylko do filmów, które w oczywisty sposób kojarzą się z religijnym przekazem, ale i do takich, które na pierwszy rzut oka wydają się dalekie od ducha pobożności, zważywszy na brutalne czy erotyczne sceny. Jak mówi Autor: „Każde dzieło filmowe stanowi ważki przekaz na temat sensu ludzkiego życia, gdyż zawiera się w nim jakiś kawałek prawdy, składający się na swoistą układankę – mozaikę rzeczywistości”. Proponowane tu medytacje filmowe nie roszczą sobie pretensji do moralizowania, ale są odnajdywaniem śladów Boga w codzienności. Są w swej istocie kerygmatyczne, bowiem przepowiadają Dobrą Nowinę i wzywają do nawrócenia. Obrazy, które stały się kanwą zawartych w książce rozważań, zapraszają czytelnika do zejścia w najgłębsze warstwy egzystencji. dla miłośników filmu – ciekawe, pogłębione omówienie 38 dzieł współczesnej sztuki filmowej dla katechetów – kopalnia inspiracji w ewangelizacyjnej pracy z młodzieżą dla każdego – metaforyczna podróż przez najważniejsze prawdy wiary, które przez obraz na nowo odciskają się w duszy
Książka przybliża symbolikę i duchowe znaczenie średniowiecznej ikony św. Klary z Asyżu, powstałej w niedługim czasie po śmierci Ksieni z San Damiano na prośbę jej pierwszej następczyni, Benedykty. Twórca dzieła, zwany Mistrzem od św. Klary, opierając się na powstałym w latach 1255-1257 życiorysie Świętej pióra Tomasza z Celano, obok postaci Klary przedstawia na ikonie osiem scen z jej życia. Autorzy nie tylko dokładnie opisują – powołując się na teksty źródłowe – treść i wymowę poszczególnych wydarzeń, ale zestawiają je w różnorakich kluczach, próbując wydobyć znaczenie łączących je związków.
I Dokument z Malines jest próbą uporządkowania i przybliżenia najważniejszych pojęć związanych z ruchem, jakim jest Odnowa w Duchu Świętym. Czym jest chrzest w Duchu Świętym i jak ma się on do powszechnego sakramentalnego chrztu? Czy dzisiaj potrzebujemy jakieś formy inicjacji chrześcijańskiej? Jaką rolę mogą w niej pełnić dary Ducha Świętego? Czy chrześcijaninowi wystarczy sama znajomość prawd wiary, czy też potrzebuje doświadczenia jej skuteczności w życiu? Jakie znaczenie dla inicjacji chrześcijańskiej ma Odnowa w Duchu Świętym? - to tylko kilka pytań, na które starają się odpowiedzieć autorzy. Książka zawiera także dyskusję z różnymi zarzutami, na jakie swego czasu była narażona katolicka Odnowa Charyzmatyczna. Jednocześnie ukazuje szereg wskazań duszpasterskich, które mogą stanowić cenną pomoc dla wszystkich grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym. I Dokument z Malines podejmuje wyzwanie opisania pod kątem teologicznym oraz duszpasterskim zjawiska Odnowy Charyzmatycznej w Kościele katolickim. W pracy tej, z inicjatywy kard. Leona J. Suenensa, wspomogli go liderzy Odnowy w Duchu Świętym z wielu krajów świata (m.in. Ralph Martin, Albert de Montleon, Heribert Muhlen, Kevin Ranaghan), a nad stroną teologiczną czuwali światowej sławy teologowie jak Ives Congar, Rene Laurentain oraz znany nam dziś skądinąd Joseph Ratzinger. Już same wymienione nazwiska stanowią najlepszą rekomendację tej książki.
Niniejszy dokument jest owocem dojrzałej refleksji i szerokich konsultacji. Będzie on cennym źródłem dla osób szukających zrozumienia i opisywania rzeczywistości "chrztu w Duchu Świętym", zarówno dla tych, którzy są w Odnowie, jak i dla Kościoła w ogóle. Jako że niemożliwa jest Nowa Ewangelizacja bez Nowej Pięćdziesiątnicy, dokument ten pojawia się w ważnym momencie życia Kościoła. Ralph Martin, USA, były przewodniczący ICCRS, konsultant Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji Ten dokument oferuje całemu Kościołowi znakomitą podstawę teologiczną oraz solidne wskazania duszpasterskie dla zrozumienia, przyjmowania,posługiwania oraz przeżywania chrztu w Duchu Świętym - kluczowej łaski Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Charles Whitehead, Anglia, były przewodniczący ICCRS Ów szczegółowo opracowany dokument dla czytelnikowi nowy wgląd w piękno i tajemnicę tej szczególnej łaski od Boga. Z radością korzystam z przywileju, by udzielić wsparcia tej pracy naukowej przez wzgląd na dobry owoc, który z pewnością zrodzi. Allan Panozza, Australia, były przewodniczący ICCRS Jest to lektura obowiązkowa dla przewodników duchowych i świeckich liderów katolickich wspólnot charyzmatycznych, stowarzyszeń oraz służb, gdyż sięga ona do samej istoty Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej - pod względem historycznym, duchowym, doktrynalnym i duszpasterskim. Może ona służyć jako praktyczny przewodnik każdemu, kto pragnie zgłębić zagadnienie chrztu w Duchu Świętym. O. Bart Pastor, Filipiny, były doradca ICCRS
Pierwsza na polskim rynku książka mówiąca o powstawaniu Grup Modlitwy Ojca Pio na świecie, o wyjątkowym ich znaczeniu, wręcz fenomenie społecznym, o tym że są odpowiedzią na powszechne i dominujące w dzisiejszym świecie poczucie niepewności towarzyszące każdemu z nas. Na podstawie porównań socjologicznych i analiz statystycznych autor udowadnia, że " Ojciec Pio stanowi relacyjny i symboliczny punkt odniesienia dla zdumiewającej liczby osób, świadomych jego funkcji pośrednika między sacrum a profanum, że jest on zdolny przywrócić poczucie sensu egzystencji, przede wszystkim tam, gdzie ona się "rozbija".
Ignacio Larrańaga, hiszpański kapucyn, założyciel "Warsztatów Modlitwy i Życia" proponuje proste ćwiczenia wprowadzające w doświadczenie modlitwy. Modlitwy, psalmy, cytaty biblijne odpowiadają różnym stanom ducha i różnorodnym sytuacjom życiowym, można dostosować je do okoliczności i korzystać według własnych potrzeb.
Ojciec Agostino da San Marco in Lamis był długoletnim spowiednikiem i kierownikiem duchowym Ojca Pio, świadkiem jego mistycznych spotkań z Bogiem. Nikt nie poznał duszy Ojca Pio tak wnikliwie jak właśnie on. „Dziennik” zawiera słowa wypowiedziane przez Ojca Pio podczas ekstaz i rzuca cenne światło na wiele wydarzeń z Jego życia. Jest też świadectwem rozwijania się kultu Ojca Pio. Z kart „Dziennika” przebija prawdziwa postać Ojca Pio, człowieka z krwi i kości, podlegającego różnym zdarzeniom codziennego życia, zarówno wzniosłym ekstazom jak i cierpieniom i udrękom duchowym. Zapiski ojca Agostino maja wartość dokumentalną. Są – obok zbioru listów Ojca Pio – podstawowym źródłem poznania życia i duchowości Ojca Pio.
Dzięki malowniczemu stylowi i zdolności budowania narracji Alessandro da Ripabottoni wiernie przedstawia najważniejsze fakty z życia Ojca Pio, kreśli jego sylwetkę, pozwala wniknąć do głębi jego duszy. " Pociągało go miłosierdzie, czasami w sposób, który mógłby się wydawać dziwny dla tak Bożego człowieka. on, " wielki nieprzyjaciel grzechu", umiał rozpoznawać sytuacje, stad też jednych ganił, a drugich z uśmiechem obejmował. Jedynie ten, kto znał go bardzo dobrze, był w stanie spostrzec, że starał się nie wywoływać u ludzi cierpienia."
1 2
z 2
skocz do z 2