Menu

Wydawnictwo Cm

Wydawnictwo Cm
Bohaterem powieści jest Tyr, niedźwiedź grizli, wyjątkowo duży przedstawiciel swojego gatunku, władca doliny górskiej na północy Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Pewnego razu w jego dolinie pojawiają się myśliwi polujący na niedźwiedzie i próbują dostać Tyra, lecz początkowo bez powodzenia. Nie poddają się jednak i sprowadzają psy gończe. W międzyczasie wielki grizli spotyka Muskwę, osieroconego małego niedźwiadka innego gatunku. Zabiera go ze sobą, a mały Muskwa szybko przechodzi szkołę niedźwiedziego życia. Według autora powieść jest osnuta na tle prawdziwych zdarzeń.
W klasztorze na wyspie Cruta umiera Marcin de Vaux. Przed śmiercią spowiada się zakonnikowi oraz czeka na przybycie swojego syna Pawła. Gdy ten przybywa z tajemniczym starszym osobnikiem, Marcin de Vaux wyjmuje pistolet i strzela, po czym sam niedługo umiera. W ten sposób pozbawił życia ojca niejakiej tancerki Adrei, która po latach zakochuje się w Pawle de Vaux. Przeszkodą dla ich szczęścia jest tajemniczy mnich, który wykorzystuje pozyskane informacje dla osiągnięcia własnych celów.
Literacka biografia najsłynniejszego uwodziciela w historii, część książki Trzej piewcy swojego życia, jednego z tomów cyklu przedstawiającego sylwetki znanych osób, noszącego zbiorczy tytuł Budowniczowie świata.Stefan Zweig, ceniony za swoje opowiadania oraz zbeletryzowane, pisane na styku dokumentu i sztuki biografie, kreśli fascynujący wizerunek Casanovy. Tworzy sylwetkę słynnego awanturnika i kochanka nie tylko na podstawie jego pamiętników i innych dokumentów epoki. Po mistrzowsku, w charakterystyczny dla swojej twórczości sposób, uzupełnia źródła pisane podłożem psychologicznym. Poznajemy Casanovę jako człowieka z krwi i kości, ukazanego nie zaledwie powierzchownie, w sferze samych faktów, przez czyny i słowa, ale także kierujące nim uczucia, impulsy, motywy, przekonania, całą jego istotę wewnętrzną.Zweig nie opuszcza swojego bohatera w momencie, na którym kończą się pamiętniki Casanovy. Nie przestaje towarzyszyć mu, kiedy starzejącego się bon vivanta opuszcza wielka sława, przychylność dworów, fortuna i kobiety. Jak żywe stają przed oczyma czytelników przejmujące obrazy ostatnich lat życia Casanovy, na cudzym wikcie, nieomal zapomnianego, wynędzniałego, zrzędliwego starca — napisane przez autora, który najbardziej bał się starości.
Maciej Koszowski – autor ponad 50 publikacji naukowych, prowadził badania naukowe na Uniwersytecie Akureyri w Islandii, Uniwersytecie Tromsø w Norwegii oraz Uniwersytecie Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Jest posiadaczem licznych nagród i wyróżnień, m.in. laureatem konkursu PRIMUS IN PRIMIS i uczestnikiem rządowego programu: Mobilność Plus. Rozprawę doktorską obronił na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.W poszukiwaniu optymalnej doktryny precedensu. Między common law a civil law: precedens sądowy w norweskim systemie prawa stanowi swoiste uzupełnienie rozważań podjętych w książce pt. Anglosaska doktryna precedensu. Porównanie z kontynentalną praktyka orzeczniczą. Obrawszy za punkt wyjścia doktrynę precedensu panującą w Królestwie Norwegii, autor poddaje wszechstronnej ocenie poszczególne zasady i instytucje, jakie wiążą się z precedensem sądowym – z zamiarem uzyskania doktryny precedensu o optymalnym („idealnym”) charakterze. Służą mu w tym celu powszechnie uznawane kryteria, między innymi takie jak: pewność prawa, przewidywalność prawa, przejrzystość prawa, elastyczność prawa tudzież ujmowana zarówno subiektywnie, jak i intersubiektywnie sprawiedliwość oraz efektywność wymiaru sprawiedliwości, a także dążenie do zapewnienia równowagi instytucjonalnej między władzą sądowniczą i ustawodawczą.Zwieńczeniem przeprowadzonych analiz jest przedstawienie trzech obrazów wzorcowej doktryny precedensu: jednej uniwersalnej przeznaczonej dla demokratycznego państwa prawa, drugiej dedykowanej specjalnie Państwom Członkowskim Unii Europejskiej oraz trzeciej odpowiedniej dla sądów unijnych i ich relacji z sądami krajowymi.Przy tym niejako przy okazji został tu też zarysowany aktualny kształt praktyki orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wraz z określeniem: mocy wiążącej orzeczeń pochodzących od tego trybunału, tego, co w przypadku takich orzeczeń posiada znaczenie w trakcie rozpoznawania spraw sądowych w sądach unijnych i krajowych, oraz języka i stylu, w jakim są sporządzane uzasadnienia do takich orzeczeń. Poza tym została tutaj także rozważona ewentualna obecność w tej praktyce takich instytucji jak ratio decidendi i obiter dicta, distinguishing oraz overruling. Książka ta adresowana jest zarówno do konstytucjonalistów oraz teoretyków i filozofów prawa, jak i wszystkich pozostałych osób zainteresowanych problematyką systemów prawnych i koncepcją sądowego precedensu.
Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki.Jest to już czwarty tom serii „Zapomniane miejsca” z województwa warmińsko-mazurskiego:17. Warmińsko-mazurskie. Część zachodnia18. Warmińsko-mazurskie. Część północna19. Warmińsko-mazurskie. Część środkowa20. Warmińsko-mazurskie. Część wschodniaTom obejmuje powiaty: bartoszycki, braniewski, lidzbarski, jak także olsztyński i szczycieński.
To już druga część naszych spacerów po Woli - tym razem zagłębiamy się w te mniej znane i rzadziej odwiedzane tereny. Opuszczamy centrum miasta i kierujemy się na zachód w stronę starych fabryk, kolejowego imperium oraz modernistycznych osiedli. O ile w poprzednim tomie widzieliśmy tę część Czystego, która dziś jest warszawskim Manhattanem, to teraz spojrzymy na Czyste, które dość długo opierało się inwazji nowej rzeczywistości. Brukowane uliczki, zagubione osiedla kolejarskie, zakłady przemysłowe, czy wolskie Colosseum to tylko kilka mocnych punktów tego spaceru. Zwiedzimy również Ulrychów, którego nazwa mieszkańcom Warszawy wciąż mówi niewiele, a przecież to tu działały największe ogrody warzywne i kwiatowe, zaopatrujące stolicę w zieleninę. Poza tym jest to miejsce wielokulturowe, pełne rozmaitych wyznań i pamiątek, a także wywołujące zadumę z uwagi na miejsce upamiętnienia ofiar powstania warszawskiego. Co jeszcze tu zobaczymy? Fascynujące Koło z przedwojennymi domami wystawy architektonicznej, syrenką namalowaną przez Picassa, czy tajemniczymi ruinami w lesie. Młynów - pełen kontrastów, z pięknymi kamienicami i ruinami fabryk pomiędzy socjalistycznymi blokami. No i w końcu Odolany - z jednej strony zupełnie zabudowane nowymi blokami, a z drugiej wciąż zajęte przez tereny kolejowe - przy czym po obu stronach znajdziemy czasem zupełnie zadziwiające pozostałości dawnej zabudowy. Ten tom to jedna wielka zagadka, bo co krok, to niespodzianka. Wola zaprasza na swoje obrzeża, zapraszam i ja.
Prezentujemy Państwu kolejną odsłonę przewodnika po zapomnianych miejscach Mazowsza. W ciągu ostatnich siedmiu lat nastąpił cały szereg zmian i poprzednie II wydanie przestało być aktualne. Wiele budynków wyremontowano, inne z kolei albo się rozpadły albo je rozebrano. Ze względu na wypadnięcie sporej liczby obiektów sięgneliśmy głębiej i dołożylismy sporo nowych dworów, budynków fabrycznych i fortyfikacji (tu uwzględniliśmy bazy z czasów PRL). Dzięki temu nowe wydanie jest jeszcze pełniejsze od poprzedniego. Zapraszamy do lektury!
Tym razem głównym bohaterem książki jest urzędnik policyjny, inspektor Victor Hautin z brygady obyczajowej. Dość niezwykle staje się on świadkiem napadu i rozpoczyna poszukiwania skradzionych obligacji obronnych z banku w Strasburgu. Niebawem okazuje się, że złodziej okrada złodzieja i obligacje ciągle uciekają dzielnemu inspektorowi. Przypuszczalnie ich kradzież ma związek z nowymi działaniami Arsène'a Lupina. Pojedynek inspektora Victora ze słynnym włamywaczem staje się w końcu nieunikniony. Kto wygra tę walkę? 
Ostatni z serii przewodników po zapomnianych miejscach województwa dolnośląskiego. Obejmuje zasięgiem Wrocław oraz okolice Oleśnicy, Oławy, Strzelina i Ząbkowic Śląskich. W przewodniku przeczytasz o zrujnowanych miejscach, których się powszechnie nie zwiedza i pozostają one poza świadomością znakomitej większości turystów. Przede wszystkim są to opuszczone pałace, dwory, ruiny kościołów, ruiny fabryk (browarów, cukrowni), wapienniki, wiatraki, opuszczone cmentarze oraz porzucone fortyfikacje. Do tych miejsc ułatwi dotarcie nasz przewodnik.145 opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku we Wrocławiu, Oleśnicy, Strzelinie i okolicach
Przewodnik Beskid Śląski aktywnie to trzecia publikacja w tej serii po zachodniej części Beskidu Niskiego (która już miała dwa wydania) oraz po Beskidzie Sądeckim. Przewodniki te zawierają propozycje kilkudziesięciu wycieczek z dokładnym ich opisem i mapami, a także informacje o pozostałych szlakach. Jeśli nie masz pomysłu na wędrówkę po Śląskim, możesz skorzystać z naszych „gotowców”. Ponieważ przeszliśmy wszystkie szlaki tego regionu, możemy polecić Ci te najciekawsze i sprawdzone. Każda trasa ma podaną długość, dokładny czas przejścia, przewyższenia, punkty GOT, a także opis szlaków i ciekawostek po drodze. Beskid Śląski to dobre pasmo dla wycieczek z dziećmi oraz na zapoznanie się z polskimi górami. Jest tu przebogata infrastruktura szlaków, schronisk oraz wyciągów, dzięki którym można się stosunkowo łatwo dostać w góry i zaplanować ciekawą wycieczkę.
To już drugie wydanie przewodnika z serii "aktywnie" po Beskidzie Niskim. Przewodniki te zawierają propozycje wycieczek pieszych, zarówno okrężnych, jak i z punktu A do punktu B. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem długości, każdy turysta znajdzie więc coś odpowiedniego dla siebie. Są trasy spacerowe na kilka godzin, prawdziwe wyrypy, propozycje eksploracji mało znanych szczytów, jak i zestaw wycieczek dla dzieci z większą ilością atrakcji. Przy każdej z tras podaliśmy trudności orientacyjne, długość trasy, przewyższenia, czas przejścia, oznakowanie szlaków oraz krótki opis, dlaczego warto się tu wybrać. W aktualnym wydaniu przewodnika umieściliśmy aż 34 propozycje wycieczek i poszerzyliśmy zasięg książki o słowacką część Beskidu Niskiego.
Książka Bartłomieja Grzegorza Sali przybliża największe naturalne zbiorniki wodne położone w obecnych granicach Polski. Czytelnik odnajdzie w niej skrupulatny opis piętnastu ogromnych jezior, ich położenia, kształtu i linii brzegowej, wszelkie możliwe dane o powierzchni, objętości czy głębokości, krótkie wzmianki poświęcone panującym na akwenach warunkom żeglarskim, zorganizowanym rejsom pasażerskich i miejscowej faunie oraz położonym na brzegach miejscowościom i ich najważniejszym atrakcjom. Na tym opis się nie kończy, autor kreśli bowiem przed czytelnikami nie tylko przyrodniczy, ale i kulturowy obraz największych polskich jezior, okraszony legendami i podaniami, historycznymi anegdotami, literackimi śladami i rozmaitymi ciekawostkami, dzięki którym każdy z piętnastu akwenów nabiera właściwego sobie, niepowtarzalnego charakteru.
Z drugim tomem spacerownika zwiedzimy południowy obszar centrum Katowic, który po przyłączeniu w 1922 roku miasta do Polski, stał się reprezentacyjną częścią dynamicznie rozwijającej się stolicy autonomicznego Województwa Śląskiego. Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój świetnej, wówczas nowoczesnej architektury – modernizmu, stylu międzynarodowego czy funkcjonalizmu, jak nazywano ówczesne odmiany, inspirowane dziełami Le Corbusiera czy Bauhausem, była rywalizacja między autonomicznym województwem śląskim a wschodnią częścią należącej do Niemiec rejencji opolskiej o to, która z nich jest nowocześniejsza i bardziej przyjazna do życia. Dzięki temu możemy dziś tę część miasta nazwać stolicą polskiej moderny.