Menu

Ciekawe Miejsca

Ciekawe Miejsca
113 opuszczonych miejsc w województwie świętokrzyskimPrzewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne (szczególnie dużo na tym terenie), opuszczone kościoły, cmentarze żydowskie, fortyfikacje, wysiedlone wsie, dziwne pomniki, zabytki techniki.
Pierwszy z trzech tomów serii „Zapomniane miejsca” z województwa małopolskiego. Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, forty Twierdzy Kraków, zniszczone zabytki techniki, ruiny z czasów PRL, nietypowe pomniki.
Rouletabille zostaje wysłany przez swoją gazetę do Bułgarii, aby relacjonować wydarzenia z wojny bułgarsko-tureckiej i dołączyć do kobiety, którą kocha, Iwany Wilczkow. Jest ona córką zamordowanego generała, jednego z dowódców wojsk bułgarskich. Mordu przed laty dokonał watażka bułgarski Gawłow, będący na żołdzie tureckim i występujący obecnie pod nazwiskiem Kara Selim. Wraz ze swoją bandą Gawłow najeżdża miejsce stacjonowania dowódców armii bułgarskiej, zabija kolejnego generała, stryja Iwany, a ją samą porywa do swojego zamku. Co więcej, ginie także kufer bizantyński, który zawiera tajne plany mobilizacyjne armii bułgarskiej. Rouletabille dostaje misję odzyskania planów oraz Iwany, jednak w tym celu musi udać się do straszliwego Czarnego Zamku, siedziby Kara Selima.
Rouletabille rzucił się wraz z przyjaciółmi do jaskini lwa, czyli do legowiska straszliwego Gawłowa dlatego, że uwielbiał Iwanę Wilczkow i chciał ją uratować ze szponów bandyty, mordercy całej jej rodziny. Po wielu niebezpiecznych przygodach, w których nie raz ryzykował życiem, uratował Iwanę, złapał jej porywacza i po co? W chwili, gdy przybywają posiłki pod wodzą Atanazego Kietewa, kuzyna Iwany, ona sama ułatwia ucieczkę swojemu niby śmiertelnemu wrogowi Gawłowowi. Jak potoczą się dalsze losy Rouletabille w tej sytuacji, zwłaszcza, że wojna bułgarsko-turecka wchodzi w decydującą fazę, a reporter nieraz znajdzie się na pierwszej linii frontu?
Zapraszamy do wędrówek po Beskidzie Sądeckim. W tym przewodniku przygotowaliśmy 25 propozycji wycieczek po tym paśmie. Znajdują się tu zarówno trasy z punktu A do B, jak i trasy okrężne. Długość urozmaicona: od takich na 2-3 godziny po całodniowe przejścia, do których Sądecki nadaje się, jak mało które góry w Polsce. Przy każdej trasie podaliśmy również wysokość podejścia, jak także punkty GOT, które znacząco ułatwiają obliczanie trudów wędrówki w polskich górach. Dodatkowo zamieściliśmy również opis szlaku kajakowego na Popradzie.
Dolny Śląsk, tuż po II wojnie światowej. W leśniczówce na uboczu, w której przebywa dwóch przyjaciół, dochodzi do niewytłumaczalnych zdarzeń. Właściciel dostaje anonimy z pogróżkami oraz żądaniem opuszczenia domku na parę dni. Mieszkańcy są zastraszani, kilkakrotnie cudem unikają śmierci. Tajemnicze krzyki w środku nocy, strzały w ciemności, kałuża krwi w środku lasu, która znika w niewyjaśniony sposób. Przyjaciele domyślają się, że leśniczówka, która dawniej należała do niemieckiego barona, skrywa jakieś sekrety, o których ktoś przypadkiem się dowiedział. W mieście zaczyna krążyć legenda o ukrytym skarbie barona. Prawda jednak jest o wiele bardziej przerażająca. Czy przyjaciołom uda się rozwikłać zagadkę domu i udaremnić złowrogi Plan Wilka?
Jesień, 1947 rok. Kapitan Gleb otrzymuje meldunek o wypadku w Szepietowie. W pociągu na trasie Warszawa-Białystok w tajemniczych okolicznościach ginie warszawski złotnik. Świadkowie nie potrafią jednoznacznie wskazać, co wydarzyło się krytycznej nocy w wagonie. Podejrzenia padają na grasującą na terenie Białostocczyzny „bandę Filipa”. Śledztwo trwa także w stolicy, w Ministerstwie Skarbu, gdzie ofiara zajmowała się odzyskiwaniem kosztowności zrabowanych podczas wojny. Mimo szeroko zakrojonych działań w całej Polsce, wszystkie tropy się urywają. Brakuje świadków, motywu, narzędzia zbrodni. Mijają lata... Co było w walizce, której nie znaleziono? Jakie były motywy zabójstwa - polityczne czy materialne? Dlaczego ginie człowiek o nieposzlakowanej opinii? I wreszcie - jaką rolę w śledztwie odrywa tytułowy zegar? Wszak tylko on nie ma wątpliwości...
W Pensjonacie „Rybitwa” w tajemniczych okolicznościach ginie kobieta – uduszona szalikiem w nocy, śpiąc obok męża. Wobec braku sprawcy dochodzenie zostaje umorzone. Dokładnie rok po dokonaniu pierwszej zbrodni, w tej samej willi w Świnoujściu zbiera się komplet turystów z poprzedniego lata... i dochodzi do kolejnego zamachu! Trzech obcokrajowców, malarz, warszawski dziennikarz, lekarz z Poznania i studentka. Środek lata, deszczowy lipiec, turniej szachowy i stawka znacznie wyższa niż butelka koniaku. Jak długo potrwa ta gra pozorów?
Warszawa, lata 60. XX wieku. W Instytucie Chemii zostaje skradziona przełomowa praca znanego chemika. Sprawę komplikuje tajemniczy sposób zdobycia cennych notatek – zamek żelaznej szafy, w której praca była przechowywana, został stopiony w ciągu zaledwie kilku sekund. Wszystko wskazuje na użycie lasera o ogromnej mocy, a według specjalistów takie urządzenie nie istnieje. Gdy jednak milicja odnajduje zwłoki innego naukowca, a przyczyna śmierci pozostaje nieznana, kapitan Szczęsny zaczyna podejrzewać, że przestępca może dysponować nieznaną, przez co bardzo niebezpieczną bronią. Czy mimo braku znajomości chemii i fizyki milicji uda się rozwikłać zagadkę pochodzenia sekretnej broni i powstrzymać wyjątkowo inteligentnego przestępcę?
Niebawem ginie jeden z poruczników milicji prowadzących śledztwo. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Czy są to morderstwa popełnione w afekcie, czy też działanie nieznanej dotychczas szajki przestępców?
Profesor Zawilski zostaje zasztyletowany w Ogrodzie Saskim przez nieznanego sprawcę. Niebawem policja otrzymuje list, w którym człowiek o pseudonimie Adámas przyznaje się do zbrodni i zapowiada kolejne. Już niebawem ginie w podobny sposób kolejna osoba. Jakie są motywy działania Adámasa? Czy ofiary łączy coś między sobą? To będzie jedno z najtrudniejszych śledztw w karierze majora Szczęsnego.
W wielopiętrowym bloku zostaje popełnione morderstwo. Zabitym jest Jacek Staroń, elektromonter ze spółdzielni "Jutrzenka". W jego mieszkaniu milicjanci znajdują tabelę szyfrów i specjalne radio. Przypuszczalnie Staroń był niezidentyfikowanym dotychczas agentem obcego wywiadu. Niebawem okazuje się, że w czasie morderstwa blok opuszczał szybko mecenas Wnękowski, jeżdżący charakterystycznym Volvo 480 ES. Kilka dni później mecenas zaginął, a wóz dał do warsztatu do przelakierowania na inny kolor. Czy jest on winny śmierci Staronia? Co ma wspólnego śmierć Staronia z przeciekami z polskich zakładów i szpitali?
Argentyna, lata 30. XX w. Niejaki Richard Viscont, w sumie nieudacznik życiowy, podróżuje samolotem do Porto Alegre w Ameryce Południowej. Po drodze w dziwny sposób wypada z samolotu i ląduje na spadochronie w pobliżu odosobnionej willi pewnego naukowca. Ów znajduje się na łożu śmierci i czyni testament na korzyść Visconta, w myśl którego ten musi znaleźć osobę zmarłą na atak sercowy i ożywić ją za pomocą zastrzyków przygotowanych przez naukowca. Ale jak znaleźć taką osobę? Viscont ma trzy dni na wykonanie planu, inaczej przepadnie mu 100 tys. dolarów zapisu w testamencie. Może okazać się, że jedynym wyjściem będzie zabicie kogoś, aby potem ożywić go specjalnymi zastrzykami profesora Knorrha. Fragment książki: Każde zjawisko socjalne, fizjologiczne i fizyczne można wytłumaczyć dzięki istnieniu prawa równowagi. Ja zabiłem człowieka. Nie poniosłem kary. Ale prawo równowagi działa. Chcę wyrównać mój czyn i ożywić człowieka. Miałem zamiar wręczyć te trzy pastylki majorowi Fintexowi, i prosić go o zastosowanie zastrzyku na człowieku, który umarł na atak sercowy. Major nie przybył. Ale pan się zjawił. Czy to nie przekonuje pana o istnieniu prawa równowagi? My, śmiertelni, bardzo mało wiemy o prawach i siłach rządzących światem… Wyciągnął do mnie chudą dłoń ascety. – Mój środek został spreparowany przeze mnie dziś, i może działać jeszcze przez trzy dni. W ciągu tego czasu pan, doktorze Viscont, musi znaleźć człowieka, który umarł na atak sercowy, i ożywić go. To jest mój testament!
Lord Lister to dżentelmen włamywacz pokroju Arsene'a Lupina. Człowiek stu twarzy, dysponujący funduszami i talentem, aby okradać złodziei, lichwiarzy, nieuczciwych bankierów i przekazywać ich pieniądze osobom potrzebujących lub przez nich oszukanym. Lord Lister jest rówieśnikiem wspomnianego Arsene'a Lupina. Pierwsze opowiadanie ukazało się w 1908 roku. Seria zdobyła wielką popularność w Niemczech, Polsce, Niderlandach (gdzie wychodziła do 1968 r.) i we Włoszech. Opowiadania wychodziły w formie cienkich gazetek, dostępnych za niewielkie pieniądze - stąd określane były jako powieść zeszytowa. W niniejszym tomie zamieszczamy trzy pierwsze opowiadania z Lordem Listerem, jakie ukazały się w Polsce.
Michaił Afanasjewicz Bułhakow – jeden z najwybitniejszych rosyjskich prozaików. Jego pierwsze powieści – wśród nich Diaboliada i Fatalne jaja – przyniosły pisarzowi spory rozgłos i jednocześnie nieprzychylność ówczesnych prominentów. Zarzucano mu zbytni krytycyzm w stosunku do nowego, porewolucyjnego ładu społecznego. Autor napisał Diaboliadę w 1923 roku, odmalowuje w niej sowiecką rzeczywistość, przez którą prowadzi nas urzędnik zagubiony w świecie biurokracji, zależności i absurdów, od których roi się na każdym kroku. „Dla Bułhakowa nasza rzeczywistość to faktycznie fantastyczna diaboliada, w której autor nie może istnieć” – pisał jeden z krytyków. Fatalne jaja Bułhakow ukończył w październiku 1924 roku, a cztery miesiące później ukazały się w almanachu wydawnictwa „Niedra”. To utwór z gatunku science-fiction, który jest równocześnie parodią powieści katastroficznej. Akcja toczy się w przyszłości, w 1928 roku, kiedy to na Związek Radziecki spada plaga potwornych gadów. Utwór jest także satyrą na sytuację w Związku Radzieckim po rewolucji.
„Słówka” Tadeusza Boya-Żeleńskiego to tom pełen zabawnych rymowanych wierszyków, w których kpi m.in. z ludzkich słabości, miłości, mieszczan czy romantyków.W „Słówkach” znajduje się wiele stwierdzeń, które na dobre weszły do języka potocznego, takich jak „w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz”, czy „pełna wrzasku ziemia polska od Czikago do Tobolska”. Ten tom poezji można traktować jako karykaturalną kronikę Krakowa z początku XX wieku. Boy-Żeleński, wrażliwy na ruchy społeczne, ironicznie porusza tematy, którymi wtedy żyło miasto. Pierwsze wydanie Słówek miało miejsce w roku 1913.
Maroko, lata 20. XX w. Pochodzący z plemienia górali Szleu Ras Ben Hoggar jest rozbójnikiem napadającym karawany. Tego typu zajęcie to tradycja plemienna górali z Atlasu Wysokiego. Jednakże obecnie władze hiszpańskie zakazały surowo napaści i pilnują europejskich karawan. Ostatnia zasadzka kończy się niepowodzeniem. Wszyscy towarzysze Rasa Ben Hoggara zostają zabici, a on sam - wygnany z wioski. Pozostawił w niej żonę, cudowną Czar Azizę, tytułową "Orlicę", która musi radzić sobie sama, a przez rozłąkę z mężem i swą naiwność popada w tarapaty.
Zbiór tekstów Juliusza Słowackiego powstałych podczas jego podróży na Wschód. Wyruszywszy w podróż morską z Neapolu, 27-letni poeta odwiedził wówczas Grecję, Egipt, Syrię i Palestynę. Najobszerniejszy z utworów stanowi stanowi niedokończony poemat dygresyjny Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu. Oprócz najpopularniejszych wierszy Słowackiego z tego okresu, jak Hymn o zachodzie słońca na morzu, Grób Agamemnona, Rozmowa z piramidami czy Ojciec zadżumionych, zbiór zawiera szereg mniej znanych utworów oraz wybór listów do matki. Całość poprzedza obszerny wstęp, omawiający historię wcześniejszych podróży Polaków na Wschód, szczegóły podróży Słowackiego oraz wpływ, jaki wywarła na twórczość poety.
Znany powszechnie z nieposzlakowanej uczciwości adwokat, Gabriel Utterson, poważnie martwi się o swego wieloletniego przyjaciela, wybitnego uczonego, doktora Henry'ego Jekylla. Zmiany w zachowaniu doktora, a także… w zapisach testamentowych zdają się wskazywać na to, że wpadł on w złe towarzystwo i jest szantażowany przez nieprzyjemnego typka nazwiskiem Edward Hyde. Związki między Jekyllem a Hyde'em okażą się bliższe i bardziej tajemnicze, niż mogło się początkowo wydawać. Doktor Jekyll i pan Hyde (w oryginale Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) to klasyczna nowela szkockiego autora Roberta Stevensona, po raz pierwszy opublikowana w 1886 roku. Bazuje ona na romantycznym fantazmacie sobowtóra, stanowiącym wariant opowieści o rozdwojeniu osobowości i stanowi jedno z najbardziej znanych opracowań tematu. W kulturach anglojęzycznych fraza „Jekyll i Hyde” potocznie oznacza kogoś o dwulicowej osobowości.
Od iskier żarliwej wiary, poprzez ognie inkwizycyjne i piekielne, płomienny erotyzm, spalające szaleństwo, aż po tradycje pożarnictwa i mistyczno-astralne fajerwerki - zebrane w tomie Księga ognia nowele Stefana Grabińskiego, jednego z rodziców polskiej fantastyki, eksplorują chyba wszystkie obecne w kulturze tematy, motywy, przesądy, mrzonki i skojarzenia związane z ogniem. Zbiór obejmuje dziewięć utworów spojonych jedną obsesją: Zielone Świątki, Muzeum dusz czyśćcowych, Gebrowie, Płomienne gody, Zemsta żywiołaków, Biały wyrak, Czerwona Magda, Pożarowisko, Pirotechnik
Opowiadania pochodzą głównie z 1894 roku, a niektóre są późniejsze o dwa-trzy lata. Wśród nowotłumaczonych wyróżnia się okładkowe opowiadanie Morscy najeźdźcy, o potworach morskich przypominających ośmiornice i atakujących wybrzeże Anglii. Jednym z najbardziej zgrabnych opowiadań Wellsa jest Triumf taksydermisty, w którym człowiek tworzący sztuczne zwierzęta zdradza tajniki zawodu, jak i odniesione w nim sukcesy. Opowiadanie Czerwony pokój to próba zmierzenia się pewnej osoby z duchami i własnym strachem. Podobne doświadczenia zgromadzi naukowiec pracujący na Borneo, który spotka się z czymś w rodzaju wielkiego nietoperza (Obserwatorium w Avu). Spis opowiadań: Morscy Najeźdzcy (The Sea Riders, 1896) Gwiazda (The Star, 1897) Niezwykły przypadek oczu Davidson’a (The Remarkable Case of Davidson’s Eyes, 1895) Argonauci powietrza (The Argonauts of The Air, 1895) Czerwony pokój (The Red Room, 1896) Latający człowiek (The Flying Man, 1895) Triumfy taksydermisty (The Triumphs of a Taxidermist, 1894) Skradziony bakcyl (The Stolen Bacillus, 1894) Kradzież w parku Hammerpond (The Hammerpond Park Burglary, 1894) Porzucona Jane (The Jilting of Jane, 1894) Kwitnienie dziwnej orchidei (The Flowering of The Strange Orchid, 1894) Obserwatorium w Avu (In The Avu Observatory, 1894) Twórca diamentów (The Diamond Maker, 1894) Skarb w lesie (The Treasure In The Forest, 1894) Przez okno (Through A Window, 1894)
Dyskusja między dwoma gentlemanami dotycząca przestępczości skutkuje zawarciem zakładu. Panowie zakładają się o to, czy jest możliwe popełnienie zbrodni i uniknięcie odpowiedzialności za nią. Jeden z nich twierdzi, że jest w stanie to uczynić, a zbrodni doskonałej nie można postrzegać jako coś niemożliwego. Pojawienie się tajemniczej Róży Mitchel, bogatej damy, przewożącej w podróży drogie klejnoty, późniejsza kradzież i morderstwo dokonane na niej rozpoczynają serię wydarzeń mających rozstrzygnąć zakład gentlemanów. Książkę Artysta zbrodni (An Artist in Crime) napisał Rodrigues Ottolengui, amerykański pisarz i dentysta. To klasyczna powieść detektywistyczna wprowadzająca czytelnika w świat amerykańskich gentlemanów, a także śledztwa dotyczącego popełnionego morderstwa i kradzieży.
Większość spraw dzieje się w Moskwie, Petersburgu, Rydze i w okolicach. Autor brał udział w tak znanych śledztwach jak te dotyczące kradzieży w Uspieńskim Soborze na Kremlu, poszukiwań mordercy dziewięciu osób w Zaułku Ipatiewskim, podpalaczy w Marienburgu, czy różowego brylantu rosyjskiej księżnej. W swojej historii zawodowej musiał się zmierzyć z mordercami, Andriejem Gilewiczem, czy Saszką-Seminarzystą oraz ze złodziejami, w tym tzw. "warszawskimi" złodziejami, którzy szczycili się wielką renomą i często pracowali na gościnnych występach w innych miejscowościach imperium. Arkadiusz Francewicz Koszko (1867-1928) należał w latach 1908-17 do najważniejszych urzędników rosyjskiej policji państwowej. W lutym 1908 roku został szefem moskiewskiej policji detektywistycznej, a w styczniu 1915 roku został szefem policji całego Imperium Rosyjskiego. Pochodził z biednej wielodzietnej rodziny i nie otrzymał pełnego wykształcenia. Jego szybką karierę w policji umożliwiło wykorzystanie ówczesnych zdobyczy naukowych, takich jak daktyloskopia, oraz stworzenie biura antropometrycznego połączonego z działem fotograficznym. Dzięki temu Koszko mógł namierzyć i aresztować niewykrywalnych dotychczas bandytów. W 1917 r. uciekł z Rosji do Stambułu, a ostatecznie osiadł we Francji, gdzie dostał azyl polityczny i pracował jako kierownik sklepu sprzedającego futra.
Nadinspektor Gorgeret jest na tropie Klary Blondynki, kochanki Dużego Paula, znanego bandyty. Ładna, elegancka, falujące blond włosy, niebieskie oczy, między 20 a 25 rokiem życia, to opis, który nie pozostawi obojętnym pewnego Monsieur Raoula. Niezwykłym zrządzeniem losu ta młoda kobieta dzwoni do jego drzwi przez pomyłkę, ponieważ chciała zobaczyć się z mieszkańcem piętra wyżej, markizem Jeanem d'Erlemont. Gorgeret również nie jest daleko w tyle i dzwoni do tych samych drzwi, ale to nie jest problem dla Raoula, który nigdy nie daje się zaskoczyć i może sprawić, że piękna kobieta ucieknie. Arsene Lupin, który ma już na miejscu wspólnika, Courville'a, jest bardzo zainteresowany bogactwem rodziny Erlemont, jak i oczywiście Klarą Blondynką vel Antoniną, bo tak każe czasem siebie ona nazywać.
1 2 3 4 5
z 11
skocz do z 11